Coś pomiędzy... - brytfanny i rondle

Coś pomiędzy... -

Świat naczyń do gotowania nie jest niewielki i jednorodny. Choć zasadniczo wyróżniamy garnki i patelnie nie można zapominać też o rondlach i brytfannach, o naczyniach żaroodpornych i foremkach do pieczenia nie wspominając. Bardzo charakterystyczną grupę tworzą właśnie brytfanny, które wyróżnia przede wszystkim kształt. Tradycyjne mają spłaszczony, owalny kształt, choć mogą też być modele prostokątne lub podłużne, różny jest też materiał wykonania.

Najczęściej brytfanny wykonuje się z:

  • żeliwa – ta grupa naczyń doskonale sprawdza się podczas pieczenia mięs i zapiekania. Od wewnątrz i z zewnątrz pokrywane są emalią, która ułatwia czyszczenie i zmniejsza ryzyko przypalenia składników. Dzięki emalii żeliwo nie wchodzi w reakcję z potrawami kwaśnymi i nie zmienia ich smaku. Równomiernie rozprowadza ciepło i wolno je wytraca;
  • stali nierdzewnej – są bardzo łatwe w czyszczeniu. Część producentów oferuje modele, w których pokrywa może być wykorzystywana osobno, jako dodatkowe naczynie do opiekania lub serwowania potraw. Część naczyń może być używana na płytach indukcyjnych i myta w zmywarce. Brytfanny stalowe bardzo często są wyposażane w dodatkowe stalowe wkłady, które umożliwiają gotowanie ryb lub przyrządzanie potraw na parze oraz patelnie grillowe;
  • kamionki – pokryte są emalią, zapobiegającą przywieraniu.

Ważnym elementem brytfanny jest pokrywka, która od wewnętrznej strony powinna mieć specjalne wypustki, które ułatwiają skraplanie wody. Dzięki temu przygotowywana potrawa pomimo długiego gotowania nadal pozostaje soczysta. Pokrywa musi szczelnie przylegać do naczynia i może być wyposażona w termostat. Kształt brytfanny i materiał z jakiego jest wykonana wpływa na zastosowanie naczynia. Owalne modele doskonale sprawdzają się w przypadku pieczenia ryb i mięs lub jako naczynie do zapiekania; podłużne, powstały z myślą o przyrządzaniu pasztetów i zapiekanek, wypiekaniu chleba, drożdżowego ciasta lub mięsa z dodatkami; a prostokątne najczęściej używa się podczas przygotowywania lasagnii, mousaki, ryb, mięs a także zapiekania potraw.

Kolejnym naczyniem, które trzeba wyróżnić jest rondel, który stanowi brakujący element pomiędzy garnkami i patelniami. Kształtem przypomina garnki, choć praktyczny uchwyt zapożyczył od tradycyjnych patelni. rondle to naczynia dość kłopotliwe w klasyfi kacji. Niektórzy producenci traktują je jak typowe garnki, inni jak osobną grupę, jeszcze inni uznają za naczynie specjalne. Prawda jak zawsze leży po środku – rondel to połączenie wszystkich tych kategorii. My potraktowaliśmy je, jako kolejny rodzaj garnka, który od pozostałych różni się tym, że ma dodatkową rączkę a nie dwa standardowe uchwyty.

2017-02-10
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket