Podział koszy na śmieci ze względu na przeznaczenie

Podział koszy na śmieci

Istnieje tak wiele koszy na śmieci, że można je umieszczać w każdym dogodnym i odpowiednim miejscu. W zależności od tego, gdzie kosz zostanie ustawiony, będzie różnił się wielkością, przydatnością i pojemnością. W grę wchodzi również zróżnicowana cena.

  • Kosze uliczne – są to kontenery i wszelkiego rodzaju kosze znajdujące się poza domem – poczynając od tych największych, służących do segregacji odpadów (każdy kolor ma inne przeznaczenie), kończąc na ekologicznych, wykonanych z drewna lub stali, ustawianych przy chodnikach. Często spotykane są także kosze wyposażone dodatkowo w tzw. popielnice, dzięki którym osoby palące mogą spokojnie i bez obawy o wywołanie pożaru umieścić niedopałek w koszu.
  • Kosze parkowe – kosze ekologiczne bądź wykonane z blachy ocynkowanej. Najczęściej spotkać je można w parkach, uliczkach i alejkach. Coraz częściej producenci tego typu koszy wykonują je z drewna. Wynika to głównie z mody na bycie „eko” i panujących trendów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ ekologiczne kosze są bardzo oryginalne.
  • Kosze sanitarne – najczęściej spotykane są w łazienkach i toaletach publicznych. Ich głównym materiałem jest tworzywo ABS i najczęściej występują w kolorze białym, ecru lub kremowym. Najpopularniejsze są kosze z przyciskiem pedałowym. Niektórzy producenci stawiają także na kosze ze specjalnym koszyczkiem, w którym umieszcza się wkład zapachowy, nadający przyjemny zapach i niwelujący ten niekorzystny.
  • Kosze biurowe – różnej wielkości, wykonane z różnych materiałów. Najczęściej jest to tworzywo sztuczne bądź stal nierdzewna. Mając na uwadze tych, którzy żyją w pośpiechu, producenci stawiają na wygodę, dlatego większość tego typu koszy nie ma pokrywek. Są to kosze „otwarte”. Przy wyborze warto zastanowić się nad tym, jaka powinna być pojemność kosza oraz jaki materiał najbardziej odpowiada stanowisku pracy. Na rynku istnieją również kosze siatkowe. Wykonane są ze specjalnej siatki stalowej, dzięki czemu są bardzo praktyczne.
  • Kosze łazienkowe – produkowane ze stali nierdzewnej. Istnieją również wykonane z tworzywa sztucznego, lecz są rzadziej spotykane. Przeznaczone są do składowania w nich odpadów łazienkowych.
  • Kosze kuchenne – ich przeznaczeniem jest utrzymywanie porządku w kuchni. Wykonane z tworzyw sztucznych, najczęściej umieszczane pod zlewozmywakiem. Mają różną pojemność, tak aby każdy klient mógł dopasować kosz do swoich potrzeb.
  • Kosz na parasole – owalne kosze, stosunkowo wysokie, aby można było spokojnie umieścić w nich parasole.
  • Kosze dla dzieci – producenci nie zapominają również o najmłodszych. Zgodnie z zasadą, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, producenci postawili na tworzenie małych, kolorowych koszy, często ozdabianych postaciami z bajek. Dla wygody oraz bezpieczeństwa maluchów są one wykonywane głównie z tworzyw sztucznych, aby dziecko nie mogło zrobić sobie krzywdy.
  • Koszopopielnice – jest to połączenie kosza na śmieci z popielniczką. Tego typu akcesorium możemy spotkać przed budynkami użytku publicznego lub firmowymi wieżowcami. Wykonane są ze stali nierdzewnej i swoim kształtem przypominają kosze na parasole, ponieważ są dość wysokie. Mają oddzielne miejsce na zwykłe odpady oraz oddzielne na niedopałki papierosów. Niektórzy producenci oferują klientom także koszopopielniczki wraz z wyciąganym plastikowym pojemnikiem na parasol, tworząc kosz „dwa w jednym”.
  • Kontenery – specjalne pojemniki na śmieci, które można znaleźć w każdym mieście. Można je podzielić na kontenery na śmieci oraz gruz. Te pierwsze różnią się od siebie kolorami. Każdy z kolorów ma inne przeznaczenie: na papier, na plastik lub na szkło. Kontenery na gruz są, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone do zbierania gruzu. Stosowane najczęściej przy remoncie domów i mieszkań.

Pojemniki na odpady

Prócz koszy na śmieci, które są najpopularniejszym akcesorium do organizacji odpadów, istnieją również specjalne pojemniki na odpady, które tak samo jak kosze mają zapewnić lepszą ochronę środowiska.

Tego typu pojemniki idealnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych. Mają dość dużą pojemność, dlatego mogą pomieścić wiele odpadów. Często wykorzystywane do składowania w nich skoszonej trawy czy nieczystości z ogrodu. Ich materiałem wykonania jest tworzywo sztuczne, co zapewnia łatwość czyszczenia, nie pozwala również na rdzewienie ani wgniatanie. Co więcej, mimo swoich dużych gabarytów pojemniki nie są ciężkie i – co ważne – nie rdzewieją. Mogą służyć przez lata. Wielu producentów, stawiając na wygodę, wyposaża tego typu pojemniki w specjalne kółka, dzięki którym użytkownik może bez trudu przemieszczać akcesorium w dowolne miejsce, nie męcząc się przy tym. Dodatkowo większość z pojemników wyposażona jest w specjalny uchwyt, który również pomaga użytkownikowi w przemieszczaniu pojemnika. Zbiorniki pojemników na odpady są otwierane ręcznie. Pojemniki są stosunkowo szczelne, dzięki czemu brzydkie zapachy nie wydostają się na zewnątrz, tylko są szczelnie przetrzymywane w jego wnętrzu. Na dużych powierzchniach i w ogrodach idealnym rozwiązaniem są specjalne stojaki na odpady. Najczęściej mają one pojemność 120 l. Występują w postaci pojedynczej, podwójnej lub potrójnej. Ich pokrywki mają różne kolory, odpowiadające konkretnym rodzajom odpadów.

2017-02-17
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket