Determinanty nośników pamięci

Determinanty nośników pamięci

Każdy nośnik pamięci ma kilka podstawowych cech, które determinują jego przydatność do konkretnych zastosowań. Duże znaczenie mają pojemność, wydajność, gabaryty oraz warunki, w jakich będzie pracować.

Wzięcie pod uwagę wszystkich czynników umożliwi wybór urządzenia odpowiedniego do potrzeb użytkownika. W końcu inną kartę pamięci zastosujemy w smartfonie do przechowywania plików muzycznych, a inną do profesjonalnej lustrzanki cyfrowej.

Pojemność pamięci

Pojemność pamięci

Określa, jak dużą ilość informacji będzie można zapisać na nośniku. Karty pamięci stosowane czy to w aparatach cyfrowych, czy smartfonach oferują pojemność do nawet 1 TB. Pomijając jednak wysokie ceny, mało kto wykorzysta taką pojemność w urządzeniu mobilnym, a w wypadku aparatów zdecydowanie bardziej praktyczne będzie zastosowanie kilku kart o mniejszej pojemności. Pojemne karty polecamy przede wszystkim użytkownikom przechowującym dużo materiałów multimedialnych na urządzeniach mobilnych oraz tym, którzy zapisują np. wideo w dobrej jakości. W wypadku przenośnych dysków twardych podstawę oferty większości producentów stanowią modele o pojemności 500 GB. Można je polecić użytkownikom, którzy potrzebują ekonomicznego nośnika do archiwizacji danych. Dostępne są również dyski o pojemności 4 TB lub większej, stanowiące rozwiązanie odpowiednie np. dla tych użytkowników, którzy poszukują nośnika do wykonywania okresowych kopii zapasowych dużej ilości danych.

Wydajność

Wydajność

Parametr ten wpływa na komfort użytkowania pamięci przenośnych. Pośrednio jest on zależny od wykorzystywanego interfejsu komunikacji. Zastosowane złącze może ograniczać wydajność nośnika. Dotyczy to przede wszystkim takich urządzeń jak pendrive’y czy przenośne dyski twarde, które wykorzystują np. złącza USB 3.0 czy Thunderbolt, ale także kart pamięci, w których również rodzaj zastosowanego interfejsu wymiany danych ma swoje granice wydajnościowe. Kwestia wydajności będzie dotyczyła przede wszystkim materiałów multimedialnych, np. wideo, które wiodą prym, jeśli chodzi o ilość zajmowanego miejsca. To ich kopiowanie będzie najbardziej dokuczliwe. Oprócz tego szybkie nośniki, takie jak SSD, polecamy stosować w komputerach przenośnych i stacjonarnych, ponieważ zauważalnie zwiększają komfort pracy. Również fotografowie powinni wyposażać się w odpowiednio szybkie karty pamięci, tak aby podołały one zapisowi zdjęć seryjnych. Producenci na oferowanych nośnikach stosują oznaczenia informujące o ich wydajności.

Wymiary

Wymiary

Kwestia ta dotyczy przede wszystkim dysków twardych i pamięci typu pendrive. Te ostatnie dysponują mniejszą pojemnością, ale często ich masa to jedynie kilka gramów. Można je z powodzeniem np. przyczepić do kluczy i mieć zawsze pod ręką. Z kolei dyski twarde charakteryzują się znacznymi wymiarami. Przez to nie zawsze można je mieć przy sobie, a transport czasami może być uciążliwy.

Warunki użytkowania

Warunki użytkowania

Praca np. fotografa nie zawsze odbywa się w najlepszych warunkach. Dlatego też producenci kart pamięci w ofercie mają modele wodoodporne oraz przeznaczone do użytku w szerokim zakresie temperatury. Dzięki temu niestraszne są im zarówno arktyczne mrozy, jak i słońce pustyni. Podobnie wygląda to w wypadku pendrive’ów i dysków przenośnych. Na rynku są dostępne specjalne modele, których nie uszkodzą błoto, woda i wstrząsy. Ich zakup zresztą zalecamy. Często taka odporność na warunki użytkowania będzie bardziej przydatna niż kolejne gigabajty na i tak pojemnym dysku. Główna różnica polega na zastosowaniu specjalnych obudów, których zadaniem jest tłumienie drgań, wibracji oraz wstrząsów. Produkty takie mogą być zgodne z certyfikacją IP.

2017-03-17
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket