Nowe możliwości filmowania i fotografowania stwarzają drony. Ujęcia z lotu ptaka czynią film atrakcyjniejszym. Coraz częściej są wykorzystywane na ślubach, sesjach plenerowych, w filmach reklamowych i kinowych, organizowane są ich wyścigi.
Dron to bezzałogowy statek latający, nazywany także multicopterem lub wielowirnikowcem. Drony najczęściej służą do:
Te do nauki latania i rozrywki mogą być miniaturowe, mieścić się na dłoni, latać do 10 minut na niewielkie odległości nawet w pomieszczeniach (nie zagraża im wtedy wiatr). Obsługiwane są w zasięgu ludzkiego wzroku, ponieważ sterownik nie ma wyświetlacza do podglądu lotu drona. W tej kategorii mieszczą się także najtańsze modele z wbudowaną prostą kamerą do filmowania, odpowiednikiem kamery ze smartfona. Kosztują od 50 do 500 zł. Droższe (od 500 do ok. 10 000 zł) służą do filmowania amatorskiego i profesjonalnego. Kamera wideo lub aparat fotograficzny mogą być wbudowane w drona lub być podwieszone za pomocą uchwytu ze stabilizacją i sterowaniem jej położenia. Kamery mogą rejestrować filmy SD, HD 1080p 30 kl./s, a najlepsze 4K (3840 × 2160p) 30 kl./s i wykonywać zdjęcia. Te z wyższej półki mogą latać do 20 minut, automatycznie startować, lądować i wrócić do miejsca startu, omijać przeszkody, podążać automatycznie za filmowaną osobą. Ostatnia kategoria to sportowa zabawa, wymagająca szybkiego drona i zestawu FPV (First Person View), składającego się z kamery, nadajnika, odbiornika oraz ekranu lub najczęściej gogli wideo. Trasę obserwuje się najczęściej za pomocą kamer do monitoringu. Konieczny jest również system OSD, który nakłada na obraz kamery sztuczny horyzont, informację o wysokości, prędkości, odległości od aparatury, stopniu naładowania baterii itp., widoczny w goglach LCD.
W najlepszych dronach do filmowania sterownik jest wyposażony w wyświetlacz pokazujący szereg funkcji związanych z obsługą kamery i drona. Na przykład sterownik Parrott Skycontroller ma przyciski do uruchamiania nagrywania i sterowania położeniem kamery w różnych kierunkach.
Innym rozwiązaniem są specjalne okulary zastępujące wyświetlacz, przydatne, gdy oświetlenie zmniejsza czytelność wyświetlacza. Oprócz filmowanego kadru wyświetlane są informacje: prędkość drona, jego wysokość, czas nagrania, procent naładowania akumulatorów drona i sterownika, poziom sygnału radiowego.
W czasie 30-minutowego lotu dron może przelecieć ok. 7 km (np. Phantom 4).
Przygodę z dronami należy rozpoczynać od zabawek. Pozwolą opanować sztukę pilotażu. W czasie nauki należy się liczyć z upadkami drona. W droższych modelach jest tryb do nauki latania ograniczający prędkość.
Aby zrealizować dronem film najlepszej jakości, trzeba spełnić określone warunki związane z warunkami filmowania i jego obsługą techniczną. Do najważniejszych należą:
UWAGA! Przy bardzo małych wymiarach drona tracimy go szybko z oczu i praktycznie tracimy nad nim kontrolę. Jest on bardzo podatny na podmuchy wiatru, co może skończyć się upadkiem.
Z pomocą przychodzą aplikacje na smartfony i tablety prognozujące opady, zamglenie, pułap chmur, prędkość wiatru oraz wartość wskaźnika Kp-index, określającego aktywność promieniowania (tzw. wiatr słoneczny) pochodzącego z wybuchów na Słońcu i powodującego zakłócenia GPS i fal radiowych. Można kontrolować aktywność słoneczną za pomocą aplikacji Solar Activiti Monitor lub UAV Forecastcom, które pokazują komplet informacji potrzebnych do lotu, najlepiej na 24 h przed lotem. Wystarczy wpisać lokalizację lub wybrać ją na mapie. Dodatkowo, jeśli określimy wartości maksymalne i minimalne np. siły wiatru lub liczby satelitów, to otrzymamy odpowiedź, czy latać w zaplanowanych godzinach czy nie. W profesjonalnych dronach, np. Phantom 3, jest aplikacja DJI Go App, która sygnalizuje błąd kompasu albo IMU (inertial measurement unit), żyroskopu i przyśpieszeniomierza.
© 2024 InfoMarket