Zwykle odkurzacze ręczne wykonane są z tworzywa sztucznego i są to modele cykloniczne (bezworkowe), wykorzystujące filtry i wiele dodatkowych akcesoriów. I w tym tkwi ich siła!
Są małe, lekkie, niepozorne i wszystko mogą. A propos wagi, to oscyluje ona w granicach od 1 kg do 2 kg, dzięki temu możemy je schować do bagażu lub schować w bagażniku. Idealnie nadają się także do kuchni, gdzie proponowanym miejscem ich postawienia jest blat. Pojemność zbiornika na kurz (często przezroczystego, by było widać stan zapełnienia) wynosi zazwyczaj od 0,2 do 0,5 l. Może on być zdejmowany w celu opróżnienia albo otwierany. Znaczenie mają tu zmienne końcówki i rodzaj pracy oraz aktualnie sprzątana powierzchnia czy zabrudzenia (dywan, naroże sufitu, szafki itd.). Co ciekawe, większość konstrukcji pozwala nie tylko zbierać kurz, ale również niewielkie ilości (ok. 0,2 l) rozlanych płynów, czyli pracować na sucho albo sucho/mokro.
Dzięki akumulatorom pozwalają na nieprzerwaną pracę nawet do 45 min. Bywają też odkurzacze ręczne będące częścią większego urządzenia czyszczącego, doczepiane do jego korpusu, i w zależności od potrzeb należy taki odkurzać po prostu zdjąć, by dotrzeć do różnych „zakamarków”, do których większy odkurzacz nie dotrze. Czas ładowania zależy od mocy akumulatorów. Są takie urządzenia, które potrzebują kilkunastu godzin, oraz takie, które wymagają tylko 60 min.
Odkurzacze samochodowe
To grupa urządzeń dosyć popularnych. Zazwyczaj są to małe bezworkowe modele ręczne. Zasilane są, tak samo jak standardowe odkurzacze ręczne, zazwyczaj akumulatorami, a niektóre z nich można ładować nawet z gniazda zapalniczki samochodowej. Cechują się nieco większą mocą od modeli bezprzewodowych.
© 2024 InfoMarket