Jak czytać etykietę efektywności energetycznej?

Jak czytać etykietę

Lodówka nie tylko znajduje się w wyposażeniu niemal każdego gospodarstwa domowego, ale i ze względu na swoją funkcję musi pracować stale. Nic więc dziwnego, że właśnie ta grupa urządzeń ma wpływ na wysokość rachunku za energię elektryczną.

Są to już dziś jednak wartości minimalne. Chłodnictwo to bowiem jeden z najbardziej innowacyjnych segmentów rynku AGD – także w obszarze oszczędności.

Klasy efektywności energetycznej

Etykiety energetyczne przeznaczone dla urządzeń chłodniczych i do przechowywania wina informują o jednej z siedmiu klas efektywności energetycznej produktu. Jest to źródło podstawowych i niezbędnych informacji, które mają wpłynąć na decyzję konsumenta przy zakupie. Urządzenia są klasyfikowane w klasach od A+++ do D. Ciemnozielonym kolorem oznaczona jest klasa A+++, oznaczająca najbardziej efektywne energetycznie urządzenia. Etykieta informuje również o tym, kto jest producentem urządzenia oraz jaki jest jego symbol.

Pozostałe informacje zawarte na etykiecie energetycznej to roczne zużycie energii elektrycznej, a także pojemność komory do przechowywania żywności w temperaturze roboczej > -6 °C, komory do przechowywania zamrożonej żywności oraz poziom hałasu w decybelach. Etykiety energetyczne są stosowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej i umieszczane w widocznych miejscach na sprzęcie oraz, co najważniejsze, są neutralne językowo dzięki zastosowaniu piktogramów.

Prezentujemy przykładową etykietę energetyczną dla zamrażarki szufladowej.

  1. Nazwa producenta;
  2. Symbol modelu;
  3. Skala klas efektywności energetycznej;
  4. Klasa efektywności energetycznej;
  5. Roczne zużycie energii elektrycznej;
  6. Całkowita pojemność komory chłodzenia (nie dotyczy);
  7. Całkowita pojemność komory mrożenia;
  8. Poziom hałasu w decybelach.

2017-05-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket