Determinanty wyboru telefonu

Determinanty wyboru telefonu

W gąszczu specyfikacji i parametrów technicznych jest kilka podstawowych czynników, na które należy zwrócić uwagę, wybierając smartfon. W największym stopniu wpływają one na komfort korzystania i zadowolenie z urządzenia.

Główne elementy, na jakie należy zwrócić uwagę, to wyświetlacz, system operacyjny oraz wydajny akumulator. W dobie mediów społecznościowych nie bez znaczenia są też sprawny aparat oraz łączność z Internetem, za pomocą którego zdjęcia łatwo udostępnimy znajomym. W końcu pamiętać trzeba również o wydajnych podzespołach, dzięki którym urządzenie będzie płynnie działać.

Wyświetlacz

Wyświetlacz

Bez wątpienia wyświetlacz należy do najważniejszych elementów smartfona. Przede wszystkim jego rozmiary wpływają gabaryty całego urządzenia. Obecnie można wybierać spośród urządzeń o przekątnej od 4 do nawet 6 lub więcej cali. Z uwagi na dotykową obsługę od jakości wyświetlacza zależy również komfort użytkowania urządzenia. Producenci stosują ekrany LCD, w tym z matrycą IPS, która gwarantuje lepszą jakość obrazu, i wyświetlacze Super AMOLED. Oprócz tego w dużym stopniu jakość obrazu zależy od jego rozdzielczości. Stosowane są nawet wyświetlacze 4K, jednak korzyść z takiego rozwiązania jest dyskusyjna. Bardzo dobrą jakość obrazu oferują już ekrany Full HD. Telefony komórkowe dysponują oczywiście znacznie mniejszymi wyświetlaczami, zazwyczaj o rozdzielczości 320 × 240 pikseli w wypadku modeli z wyższej półki. Koniecznie należy również zwrócić uwagę na maksymalną jasność wyświetlacza, która powinna zapewniać czytelny obraz w silnym świetle słonecznym.

System operacyjny

System operacyjny

Obecnie, wybierając smartfon, mamy do dyspozycji modele z systemami: iOS (w produktach Apple), Windows (głównie w urządzeniach Microsoftu) oraz Android (stosowanym przez resztę producentów). W praktyce iOS oraz Android należą do najpopularniejszych systemów. Platforma Microsoftu nie cieszy się zbyt dużym powodzeniem, co przejawia się m.in. małą dostępnością aplikacji. System ten jednak sprawdzi się w specyfi cznych zastosowaniach, np. integracji z usługami fi rmowymi w sieciach korporacyjnych. Na iOS uwagę zwrócą przede wszystkim posiadacze pozostałych sprzętów marki Apple, którzy dzięki temu zarówno na komputerach jak i urządzeniach mobilnych mogą bezproblemowo wykorzystywać udostępniane przez fi rmę usługi. Android jest otwartym systemem operacyjnym silnie zintegrowanym z usługami Google. Stosowany jest powszechnie przez wszystkich producentów, poza wcześniej wymienioną dwójką. Firmy stosują własne nakładki na system operacyjny, które mogą całkowicie zmienić jego wygląd. Android oferuje również dużą liczbę aplikacji oraz dużą uniwersalność.

Akumulator

Akumulator

Krótki czas pracy na baterii to zmora smartfonów. Wynika to przede wszystkim z możliwości urządzeń. Siłą rzeczy telefon z dużym wyświetlaczem i wydajnym procesorem musi zużywać więcej energii niż tradycyjna komórka. Obecnie za pewien standard można przyjąć akumulatory o pojemności od 2500 do 3000 mAh. W smartfonach o przekątnej mniejszej niż 5 cali pojemność może być mniejsza. Powinny one zapewnić przynajmniej dzień pracy urządzenia z korzystaniem z portali społecznościowych, synchronizacją poczty e- -mail, korzystaniem z Internetu czy aparatu fotografi cznego. Jeśli to nie wystarcza, na rynku są dostępne smartfony z pojemniejszymi akumulatorami, np. 6000 mAh lub więcej. Zwłaszcza przy dużych pojemnościach warto zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było wyposażone w szybkie ładowanie. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet najbardziej pojemny akumulator rozładować w kilka godzin, np. grając w wymagającą grę. Obecnie producenci bardzo często w smartfonach stosują niewymienne akumulatory. Za sprawą ograniczonych funkcji oraz mniej wydajnych podzespołów tradycyjne telefony komórkowe mogą pochwalić się znacznie dłuższym niż smartfony czasem działania na baterii.

Podzespoły

Podzespoły

Na podzespoły powinny zwracać uwagę zwłaszcza osoby wybierające smartfon z systemem Android. Obecnie producenci stosują nawet ośmiordzeniowe procesory – zazwyczaj cztery słabsze i cztery wydajniejsze, pracujące zamiennie w zależności od tego, jak wymagające są zadania. Istotna jest także pojemność pamięci RAM. Absolutne minimum to 1 GB w smartfonach z niższej półki cenowej, a rozsądne to 2 GB. Większa pojemność to domena najwydajniejszych smartfonów. Na wydajność podzespołów uwagę powinni zwrócić również miłośnicy zaawansowanych gier mobilnych.

Aparat

Aparat

Najlepszy aparat to ten, który akurat mamy przy sobie. W myśl tego hasła fotografi a mobilna cieszy się obecnie ogromną popularnością. Podobnie jak w tradycyjnych aparatach zwracać uwagę należy nie tylko na liczbę megapikseli. Równie ważne są rozmiar sensora, który jest rzadko podawany przez producentów, oraz światłosiła obiektywu – im jest ona większa tym lepsze rezultaty uzyskamy, zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych. Dotyczy to zarówno przedniej, jak i tylnej kamery. Miłośnicy selfi e powinni również zwrócić uwagę, czy ich telefon wyposażony jest w funkcję fl asha, w której w trudnych warunkach oświetleniowych rozjaśniony ekran doświetla twarz. Pewnym trendem jest również stosowanie dwóch aparatów tylnych. Mogą one np. robić zdjęcia o różnej ogniskowej (np. szerokokątne) lub ten sam kadr łączyć w jedną całość w celu uzyskania lepszej jakości. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie to zawsze będzie lepsze od jednej kamery. W telefonach komórkowych producenci stosują jedynie podstawowe kamery o małej rozdzielczości.

Łączność z siecią

Łączność z siecią

Smartfon to w praktyce niewielki komputer. Dlatego też powinien on być wyposażony w dostęp do Internetu. Wybierając urządzenie mobilne, warto zwrócić uwagę, aby nie był to model przestarzały, bez dostępu do sieci LTE, która zapewnia najszybszy mobilny dostęp do Internetu. Powinien on również obsługiwać częstotliwość 800 MHz, czyli pasmo B20. Jest ono wykorzystywane do rozbudowy sieci nadajników LTE zwłaszcza na terenach nisko zurbanizowanych. Tradycyjne telefony mogą zapewnić łączność z siecią 3G, co pozwala wykorzystać je np. jako modemy.

2017-06-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket