Polacy nie przepadają za prasowaniem. Jak wynika z analiz nie lubią tego robić, bowiem zajmuje im to sporo czasu, jest nużące i – na co szczególnie zwracamy uwagę – często z prasowaniem wiąże się problem dostosowania parametrów pracy urządzenia, a także nie dokładnego wyprasowania odzieży.
Z badań wynika, że prasowanie jest czynnością, którą z chęcią przerzucilibyśmy na swojego partnera lub partnerkę. Ale to zwykle kończy się większym lub mniejszym konfl iktem, zupełnie niepotrzebnym w dobie tak wielkiej masy często bardzo pragmatycznych produktów. Jednak nawet najlepsze żelazko nie wyprasuje idealnie materiału bez naszego wsparcia i kilku ważnych czynników, takich jak ustawienie odpowiedniej temperatury, zastosowanie określonej stopy czy twardości wody, która wbrew pozorom jest istotnym determinantem w skutecznym prasowaniu odzieży. Bez względu na model zbyt twarda woda potrafi bowiem skutecznie zatkać otwory osadem wapiennym i nawet regularne płukanie może nie być w 100 proc. skuteczne, zwłaszcza że przeważająca większość nowoczesnych żelazek i stacji pary działa w oparciu o wodę z kranu. Nowoczesne żelazko powinno więc oferować użytkownikom kilka komfortowych rozwiązań. Wymieńmy najważniejsze.
Regulacja temperatury – nie bez powodu niemal każde urządzenie pozwala na manualne (bądź automatyczne) ustawienie temperatury grzania, czyli fi nalnie prasowania. Od tego zależy bowiem bezpieczeństwo użytkownika i samych prasowanych ubrań. Wybór wysokiej temperatury w wypadku tkanin delikatnych może spowodować ich uszkodzenie, ale z drugiej strony jest niezbędny do skutecznego wyeliminowania zagnieceń z twardych tkanin, takich jak jeans czy len.
Odpowiednia stopa prasująca – wielu klientów nie zwraca uwagi na ten element, a szkoda. Wybór urządzenia z przemyślaną konstrukcją stopy zdecydowanie ułatwia pracę. To od stopy bowiem zależy, czy przesuwamy żelazko łatwo i sprawnie, czy np. ominiemy guziki. To od stopy zależy również, jak rozmieszczone są wylotowe otwory, z których wydobywa się para wodna, skutecznie usprawniająca walkę z zagnieceniami. Zwykle są one rozmieszczone wzdłuż krawędzi stopy, na całej jej długości w kilku rzędach. Takie ustawienie zapewnia swobodny dopływ pary do całej powierzchni płyty i gwarantuje optymalne nawilżenie tkaniny.
Funkcje parowe – para wodna w tym segmencie jest równie niezbędna jak w urządzeniach do gotowania parowego. Para wodna sprawnie wygładza tkaniny, niweluje zagniecenia, a także odświeża i neutralizuje nieprzyjemny zapach. Przyglądając się rynkowi żelazek, stosunkowo więcej jest za modeli parowych, pozwalających na prasowanie na mokro i sucho. Drugi sposób jest możliwy dzięki zastosowaniu zbiornika na wodę. W prezentowanych stacjach pary i parownicach do ubrań dostępne są wbudowane wytwornice pary. Wbudowany generator sprawia, że para stale wytwarzana jest na wysokim poziomie. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu urządzenia te są bardziej zaawansowane niż żelazka parowe, ale mają gorsze parametry niż stacje pary. Ich najważniejszą cechą jest to, że produkcja pary nie zależy od temperatury stopy żelazka. W klasycznych żelazkach parowych poziom wytwarzania pary tak naprawdę zależy od ustawienia temperatury samej stopy. Aby wytworzyć parę, urządzenie musi osiągnąć określoną temperaturę. W przeciwnym razie woda może po prostu kapać.
© 2024 InfoMarket