Spotykane funkcje

Spotykane funkcje

Funkcja odkamieniania – to sposób na przedłużenie trwałości urządzenia. Większość stacji pary (podobnie jak żelazek parowych) jest już wyposażona w te funkcję. Specjalny wskaźnik spełnia funkcję licznika informującego o konieczności przepłukania bojlera i usunięcia kamienia. Producenci zalecają, aby czyścić urządzenie po upływie ok. miesiąca użytkowania lub np. po 10 sesjach prasowania (dane te są różne u różnych producentów).

Funkcja zapobiegającą nabłyszczaniu tkanin – ma za zadanie zminimalizować ryzyko powstawania nieestetycznych śladów na prasowanych tkaninach. Dzięki niej można uniknąć nabłyszczania materiałów, co bardzo często zdarza się przy ciemnych ubraniach. Podczas uruchomienia tej opcji należy naciskać przycisk uwalniania pary w regularnych odstępach.

Funkcja eco – to sposób na redukcję zużycia energii. Podczas korzystania z tego trybu wytwarzana jest mniejsza ilość pary, dlatego też nie nadaje się on do prasowania grubych i silnie zagniecionych materiałów. Funkcja eco pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o 25 proc. i wody o 40 proc. W urządzeniach z tym rozwiązaniem ustawienie zwykłego zużycia energii zalecane jest tylko do prasowania grubych i silnie pomiętych tkanin.

Zabezpieczenie przed osadzaniem się kamienia – nazywane sztyftem lub filtrem antywapiennym. Jest to element umieszczony w zbiorniku na wodę, który „wychwytuje” kamień znajdujący się w wodzie. Pamiętać trzeba, by po każdorazowym wyjęciu sztyft został prawidłowo zamocowany (urządzenie nie działa bez niego).

System ciągłego napełniania wodą – rozwiązanie spotykane w stacjach pary z dodatkowym zbiornikiem. Dzięki zastosowaniu specjalnej pompy możliwe jest stałe uzupełnianie wody w bojlerze bez konieczności przerywania prasowania.

Stały wyrzut/wytwarzanie pary – umożliwia prasowanie z parą przez cały czas bez konieczności naciskania przycisku pary.

Silne uderzenie pary – w odróżnieniu od stałego wyrzutu pary oznacza ilość pary, którą żelazko wydatkuje jednorazowo. Ilość pary jest tu znacznie większa i pozwala rozprasować najtrudniejsze zagniecenia lub prasować w pionie.

Funkcja „eko” – dostępna w wielu modelach stacji pary. Automatycznie dobiera parametry pracy tak, by przy dostatecznie dużej efektywności prasowania zużywać mniej energii.

Zawór bezpieczeństwa – zapobiega niekontrolowanemu wzrostowi ciśnienia w bojlerze. Jest bardzo ważnym elementem zabezpieczającym w stacjach pary, parownicach i innych systemach ciśnieniowych.

Automatyczny wyłącznik – to specjalny system chroniący nie tylko żelazko czy ubrania, ale również użytkownika. Funkcja ta powoduje automatyczne wyłączenie urządzenia po upływie 30 s w pozycji poziomej i 8–10 min w pozycji pionowej. Czujnik reaguje także, gdy żelazko jest przewrócone na bok i po upływie 30 s wyłącza urządzenie. Rozwiązanie to może występować we wszystkich rodzajach żelazek, jednak w wypadku systemowych jest ono szczególnie ważne. Modele z zewnętrznym generatorem wytwarzają dużą ilość gorącej pary, która może być niebezpieczna dla użytkownika, dlatego też są wyposażane w specjalny zawór bezpieczeństwa oraz zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem.

Zatyczka bezpieczeństwa – jest niezbędnym elementem wyposażenia wszystkich systemów ciśnieniowych. Zazwyczaj jest to zawór bezpieczeństwa lub zatyczka odporna na odkręcanie.

Stopa ochronna do tkanin – doskonale sprawdza się podczas prasowania delikatnego jedwabiu czy satyny przy maksymalnej temperaturze. Zapobiega także błyszczeniu ciemnych materiałów, które pod wpływem wysokiej temperatury tracą matowość. Aby założyć warstwę ochronną, należy czubek żelazka włożyć w otwór nakładki, a następnie docisnąć płytę urządzenia do momentu, gdy rozlegnie się charakterystyczne kliknięcie. Pociągnięcie za tylną część żelazka spowoduje oddzielenie go od ochronnej stopy.

Przełącznik pary – występuje tylko w niektórych modelach i umożliwia ciągły wyrzut pary lub jej wytwarzanie jedynie na końcu stopy lub na całej jej powierzchni.

Przełącznik ciśnienia – zapobiega wahaniom ciśnienia pary i odpowiednio je stabilizuje.

2017-06-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket