Pędzle są zdecydowanie bardziej polecane do prac precyzyjnych. Fragmenty, których nie jest możliwe pomalowanie wałkiem, łatwo można domalować dobrze dobranym pędzlem. Producenci oferują przeróżne ich rodzaje – w zależności od przeznaczenia: inne pędzle nadają się do malowania ścian, inne do grzejników czy też okien. Podobnie jak w wypadku wałków wybór zależy przede wszystkim od rodzaju farby i wielkości powierzchni, którą zamierzamy pomalować. W odróżnieniu od wałków pędzle dużo lepiej nanoszą farbę na podłoże, dlatego są rekomendowane do impregnatów do drewna. Ponadto pozwalają z dużą precyzją pomalować niewielkie elementy o skomplikowanych kształtach. Używanie pędzla jest jednak dużo bardziej pracochłonne i zdecydowanie trudniejsze niż w wypadku wałków jest unikanie smug. Wiele osób o tym zapomina, ale podobnie jak w wypadku wałka należy używać kuwety, aby usunąć z włosia nadmiar farby – szczególnie dotyczy to gęstych wyrobów.
Pędzle wykonane są z naturalnego lub sztucznego włosia. Te pierwsze równomiernie rozprowadzają farbę, polecane są do malowania farbami rozcieńczanymi rozpuszczalnikami. Ten typ pędzla jest odporny na zagięcia, ale chłonie wodę, więc nie należy go używać do farb rozcieńczanych wodą.
Malując preparatami wodorozcieńczalnymi, należy stosować pędzle z włosia sztucznego, wykonanego najczęściej z mieszanki poliestru i polipropylenu. Są elastyczne i odporne na rozpuszczalniki, ale w odróżnieniu od tych z naturalnym włosiem częściej ulegają zagięciom. Jeżeli malowana powierzchnia jest gładka, należy wybrać pędzel o miękkim, równo przystrzyżonym włosiu. W wypadku powierzchni chropowatych, strukturalnych o wiele lepiej sprawdzą się te twarde i grube.
Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje pędzli:
© 2024 InfoMarket