Poprawne działanie sprzętu zależy także od nas

Poprawne działanie sprzętu

Urządzenie się nie włącza – oznacza to, że albo podłączenie jest wadliwe, albo żelazko nie jest podłączone do sieci elektrycznej. W pierwszym wypadku należy sprawdzić przewód, wtyczkę i gniazdko, w drugim – spróbować ponownie uruchomić urządzenie, wciskając przycisk włączania żelazka i bojlera.

Stopa prasująca nie nagrzewa się – może to być spowodowane tym, że przycisk włączenia jest nadal w pozycji „0” lub regulator jest ustawiony na minimalną temperaturę.

Po włączeniu urządzenia wydobywa się dym – jest to normalne zjawisko, które ustaje po kilku minutach. Przyczyny mogą być dwie: zabrudzona stopa żelazka lub naoliwione elementy urządzenia. Jeśli powierzchnia płyty jest zabrudzona, wystarczy ją przetrzeć zgodnie z instrukcją obsługi. Niektóre elementy żelazka są oliwione przez producenta i dlatego, gdy są uruchamiane po raz pierwszy, pod wpływem temperatury z urządzenia wydobywa się dym.

Z otworów stopy żelazka wydobywa się woda – to znaczy, że po raz pierwszy uruchomiono funkcję pary lub przez dłuższy czas nie była ona używana, dlatego też we wnętrzu przewodów zebrał się kondensat. Aby woda przestała wydobywać się z kanalików parowych, należy kilkakrotnie nacisnąć przycisk wyrzutu pary, jednocześnie kierując strumień na deskę do prasowania do momentu, aż zacznie wydobywać się para. Przyczyny cieknącej wody można szukać także w ułożeniu systemu prasowania na niestabilnej lub nachylonej powierzchni oraz w użyciu funkcji pary, zanim została osiągnięta odpowiednia temperatura.

Ze stopy żelazka wydobywa się brud lub brązowa ciecz – przyczyny mogą być dwie: gromadząca się w zbiorniku rdza lub osady mineralne oraz środki chemiczne wlane do pojemnika na wodę. W takim przypadku należy oczyścić zarówno płytę, jak i bojler. Aby wypłukać chemikalia z wnętrza zbiornika, należy zmieszać zwykłą wodę z destylowaną w proporcji 1:1 lub 1:2, jeśli woda z kranu jest bardzo twarda. Powierzchnię stopy należy oczyścić wilgotną ściereczką.

Urządzenie wydaje dźwięk pompowania – wbrew pozorom dźwięk ten oznacza, że wszystko działa sprawnie. Wydobywający się z generatora hałas i wibracje są jak najbardziej normalnym zjawiskiem, które towarzyszy przepompowywaniu wody do generatora pary. Jeżeli jednak po dłuższym czasie dźwięk nie ustanie, należy wyłączyć urządzenie i skontaktować się z autoryzowanym serwisem.

Spadek ciśnienia pary podczas prasowania – to znak, że przycisk uwalniania pary jest wciśnięty przez dłuższy czas. Rozwiązaniem jest kilkakrotne naciśnięcie przycisku uwalniania pary co jakiś czas. Dzięki temu ciśnienie nadal będzie wysokie, a siła pary poprawi rezultaty prasowania.

Po uzupełnieniu zbiornika na wodę żelazko nie wytwarza pary – najprawdopodobniej jest to spowodowane złym włożeniem bojlera. Należy ponownie wyciągnąć zbiornik i ostrożnie włożyć go na miejsce.

Wyciekająca woda z parownika – oznacza, że korek spustowy, który znajduje się na dnie urządzenia, jest poluzowany i należy go ponownie dokręcić.

Plamy wody pojawiające się na ubraniu podczas prasowania – mogą być spowodowane przez gromadzącą się na desce do prasowania parę. Aby pozbyć się plam, wystarczy wytrzeć pokrowiec deski i osuszyć żelazkiem z włączoną funkcją pary.

2017-07-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket