Determinanty dobrej serii

Składa się na nie wiele czynników, a wśród nich są na pewno preferencje kupujących, są jednak jeszcze inne, które warto brać pod uwagę.

Jedni szukają od razu zestawu wieloelementowego, inni chcą kupić tylko jeden lub dwa produkty z danej serii – ważne więc, aby była taka możliwość. Atutem każdej z linii wzorniczych jest zakres funkcjonalny danej serii, czyli od czajnika do żelazka czy sokowirówki. Im więcej urządzeń do nabycia, tym lepiej. W praktyce bowiem z czasem może zaistnieć potrzeba dokupienia takiego czy innego produktu. Oczywiście, wspólnym mianownikiem wszystkich typów serii i elementów w nich występujących są jakość wykonania, użyte do produkcji materiały i komponenty, dostępne funkcje i rozwiązania, jakże ważne łatwość i komfort obsługi oraz projekt i wzornictwo.

Determinanty dobrej

Materiały i jakość wykonania

Wśród urządzeń drobnego AGD, o których mowa, dominują najczęściej dwa zasadnicze materiały, są to stal oraz tworzywo sztuczne. Jeszcze jednym, który dość często się pojawia, czasem w zupełnie nietypowej roli, poza misami oraz kielichami robotów czy blenderów, jest hartowane, czyli bezpieczne, szkło, które nie tylko jest bardziej wytrzymałe, ale w razie rozbicia nie porani. Może mieć ono barwę naturalną bądź być barwione. Jeśli stal, to szlachetna w naturalnym srebrzystym kolorze, choć coraz częściej bywa również kolorowa. Warto wspomnieć o tworzywach, które dopuszczane są do kontaktu z żywnością, a jak zapewniają niektórzy producenci, również wolne od BPA, czyli związku chemicznego zwanego bisfenolem A (szkodliwy dla zdrowia, a może się znajdować w twardych plastikach, powoduje m.in. szkody w układzie hormonalnym, a nawet przyczynia się do rozwoju zmian nowotworowych). Często wspomniane materiały są łączone, np. stal i tworzywo czy szkło i tworzywo. Warto dodać, że produkowane urządzenia są dobrej jakości, w przeciwnym razie choćby czajniki wielokrotnie w ciągu dnia włączane i wyłączane nie wytrzymałyby zbyt długo.

Materiały i jakość

Funkcje i rozwiązania

Wszystko zależy od rodzaju produktu. W wypadku nowoczesnych czajników elektrycznych warto wiedzieć, że nie tylko gotują wodę, ale mogą ją również podgrzewać do wybranej przez użytkownika temperatury, odpowiedniej np. dla danego gatunku herbaty. Niemal wszystkie wyposażane są w fi ltry do wody i potrafi ą również utrzymywać temperaturę po podgrzaniu lub zagotowaniu. Ważne, aby miały jak najwięcej zabezpieczeń (standardem jest potrójne). Nowoczesne ekspresy przelewowe często już wyposażane są w młynek, korzystają również z nowoczesnych technik zaparzania, co pozwala na wydobycie smaku. Mają także sterowanie elektroniczne i praktyczną funkcje podtrzymywania ciepła. Nie można pominąć tosterów, które mogą przygotować nie dwie, a cztery kromki naraz, a umieszczona w dnie tacka sprawia, że okruchy nie trafi ają na blat kuchenny czy na stół. Zakres temperatury i liczba trybów opiekania są tu ważnymi atutami. Podobnie należy traktować inne urządzenia z serii, choćby blender, w którym uwagę należy zwrócić na metalowę końcówkę i rodzaj noża, czy robot kuchenny i dostępne w nim akcesoria (misa, trzepaczki, ubijaki, itd.).

Łatwość obsługi

Niezwykle ważna sprawa, zwłaszcza dla osób starszych, ale nie tylko. Możliwość łatwego włączenia jednym przyciskiem oraz ustawienia właściwej funkcji to połowa sukcesu. Jest jeszcze jedna kwestia z tym związana. Zdarza się, że przyciski są tak skonstruowane, że do ich wciśnięcia potrzeba siły, a to jest już dużym utrudnieniem dla wielu pań. Z łatwością obsługi wiąże się także bezproblemowe przyłączanie dodatkowych akcesoriów (dołączanych do niektórych produktów), jak też demontaż pewnych elementów po skończonej pracy, niezbędny dla utrzymania urządzenia w czystości (atutem będzie możliwość mycia ich w zmywarce). Czajniki dzięki obrotowej podstawie są wygodne w obsłudze zarówno dla osób prawo-, jak też leworęcznych. O zasady oraz sposób działania urządzeń warto spytać sprzedawcy i dobrze się z nimi zapoznać, aby być pewnym, że dana konstrukcja czy rozwiązanie nie jest dla nas uciążliwe.

Łatwość obsługi

Design, czyli wzornictwo

Oczywiście, stare, mądre przysłowie mówi, że o gustach się nie rozmawia. To prawda. Jest to bowiem kwestia absolutnie indywidualna. Jednym podobają się urządzenia stalowe, bo pasują do dużego AGD (niektóre firmy mają zresztą wspólne linie dużych i drobnych sprzętów kuchennych), inni szukają koloru, by „rozweselić” wnętrze, jeszcze inni hołdują zasadzie, że w kuchni, jak i w łazience najlepiej sprawdza się biel, gdyż jest synonimem sterylności. I jedne, i drugie, a nawet trzecie modele są dostępne w sprzedaży, więc w tej kwestii każdy znajdzie coś dla siebie i swojej kuchni. Jednak wzornictwo, to również kształty oraz zastosowane nowinki techniczne. Ostatnio, oprócz kolorów, które wracają do kuchni, bardzo przydatne okazują się podświetlenia LED-owe, które nie tylko informują o stanie pracy urządzenia, np. o temperaturze wody w wypadku czajników elektrycznych, ale również stanowią ciekawy element ozdobny. Niezależnie od tego, co nam się podoba, zwracajmy bacznie uwagę, jak jest wykonane i spasowane urządzenie. Pierwsze, pobieżne wrażenie bywa czasem bardzo zawodne.

Design,
2017-07-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket