Determinanty skutecznego czyszczenia parą

Determinanty skutecznego

Para wodna od lat uważana jest za najskuteczniejszy na naszej planecie „środek” czyszczący. Co godne podkreślenia, nie tylko znakomicie radzi sobie z brudem, ale też wygładza tkaniny, oczyszcza i neutralizuje zapachy czy nawilża.

Mówiąc o czyszczeniu, warto podkreślić, że aby było one skuteczne i efektywne, nie wystarczy tylko podgrzać wodę w zbiorniku i wytworzyć parę. Idealnie czyszczenie to takie, które oprócz pary wodnej, wsparte jest odpowiednimi urządzeniami, środkami chemicznymi czy końcówkami. W wypadku parownic i urządzeń do czyszczenia parą niezmiernie ważne są jakość generatora pary, szczelność oraz konstrukcja urządzenia. Istotne są przy tym także zakres podawanego ciśnienia i jego stabilność w jednostce czasu oraz krótki czas gotowości do pracy. Powiedzmy wprost: elementy te są w stanie spełnić tylko urządzenia najwyższej klasy i najlepszych marek.

Najlepsze czyściwo – para wodna

Para wodna ma bardzo zróżnicowane i skuteczne zastosowanie. Od lat wykorzystywana jest nie tylko do prasowania i gotowania, ale też do czyszczenia przeróżnych powierzchni. Nie bez powodu na rynku pojawia się wiele urządzeń łączących np. odkurzanie z użyciem pary, która dodatkowo czyści podłogę na mokro. Spektrum właściwości pary jest naprawdę szerokie, jednak największą zaletą czyszczenia parowego jest to, że w wypadku większości pospolitych zabrudzeń nie wymaga stosowania dodatkowych detergentów. To para usuwa najtrudniejsze zabrudzenia, a przy tym zapewnia sterylną czystość – podczas parowania powierzchni eliminowanych jest blisko 99 proc. bakterii i grzybów, a niektóre z nich zabijane są już w temperaturze 85 °C. Para wodna, jako naturalny „rozpuszczalnik brudu”, nie uczula oraz nie wpływa w żaden sposób na organizm ludzki – śmiało więc możemy czyścić pomieszczenia, w których przebywają dzieci bez obaw o intensywne zapachy, z jakimi można spotkać się podczas użycia standardowych środków chemicznych.

Najlepsze czyściwo

Detergent oraz jego jakość

Kiedy para nie wystarczy, a niestety, są także i takie zabrudzenia, wtedy potrzebne są środki chemiczne. Niezmiernie ważne, aby potocznie nazywany detergent bardzo dobrze dobrać do rodzaju czyszczonej powierzchni (np. drewnianych podłóg, ceramiki, armatury itp.). Tego typu środki chemiczne muszą być absolutnie najlepszej jakości – chodzi tu nie tylko o efekty czyszczenia, ale wydajność i wpływ na środowisko naturalne. Jakże nagminne jest kupowanie czy stosowanie tańszych odpowiedników. To bardzo poważny błąd, ponieważ nigdy nie mają one tak dobrze dobranego składu. Dlatego nie są tak efektywne, wydajne i przyjazne dla środowiska oraz dla samego urządzenia. Oprócz rodzaju detergentu ważne są także sposób jego aplikowania oraz użyta ilość. Nie bez znaczenia jest także stosowanie odpowiednich technik czyszczenia (wiecej o preparatach chemicznych oraz poprawnym ich stosowaniu piszemy w rozdziale „Środki czyszczące”).

Detergent oraz jego

Jakość urządzeń

W wypadku parownic i sprzętów czyszczących parą to aspekt kluczowy. Sercem wszystkich tych urządzeń jest wytwornica (generator) pary. W rozwiązaniach prostych wystarczy statyczna (grawitacyjna) metoda uzyskiwania ciśnienia. W modelach zaawansowanych jest ona wspomagana specjalnymi układami ciśnieniowymi. Zazwyczaj zbiornik z wodą (bojler) podgrzewany jest do około 180–200 °C. Temperatura u wylotu dyszy urządzenia waha się zaś w granicach od 80 °C do 120 °C w zależności od typu i modelu urządzenia oraz trybu pracy. Podana pod wysokim ciśnieniem para (powyżej 3 i więcej barów) dzięki specjalnym końcówkom oraz konstrukcji urządzenia może zawierać w krańcowych wypadkach zaledwie 5–6 proc. wody i nazywana jest wtedy parą suchą. Z łatwością rozpuszcza ona tłuszcze, brud i inne zanieczyszczenia. Niezmiernie ważne jest przy tym zachowanie szczelności i utrzymanie ciśnienia oraz żądanej temperatury na odpowiednim poziomie. W tym tkwi siła najlepszych urządzeń i wymaga to nie tylko jakości komponentów, ale i doświadczenia wytwórcy tego rodzaju sprzętu. Ważny jest czas nagrzewania oraz mały pobór energii. Najszybsze i zarazem najsprawniejsze (a więc najbardziej ekonomiczne) parownice są gotowe do użycia po zaledwie 20 s. Podczas ciągłej pracy istotne znacznie ma pojemność zbiornika. W dużej mierze to od niego bowiem zależy, jak długo urządzenie będzie pracować bez konieczności dolewania wody.

Jakość urządzeń

Akcesoria i końcówki

Obok samej pary, detergentu czy odpowiedniego urządzenia niezmiernie ważnym, o ile nie najważniejszym, elementem podczas pracy jest końcówka czyszcząca. To jej kształt, szczelność oraz budowa mają wpływ na kształtowanie strumienia i czyszczenie zabrudzeń. Warto zauważyć, że fizyczne zmniejszanie przekrojów dysz zwiększa ciśnienie, a więc moc całego urządzenia. Zdarza się, że źle dobrana i nieumiejętnie obsługiwana (z nienależytej odległości) potrafi nawet zedrzeć lakier na masce samochodu. Dlatego czytanie zaleceń producenta wysokiej klasy urządzeń ciśnieniowych jest nie tyle wskazane, co konieczne. Dzięki specjalnym konstrukcjom dysz możemy czyścić różne typy powierzchni i ich zabrudzeń oraz dotrzeć do wielu zakamarków. W najbardziej zaawansowanych urządzeniach spotkać się można z kilkunastoma końcówkami, np. dyszą podłogową z nakładką z mikrofi bry, dyszą punktową do krawędzi czy szczelin, dyszą do okien czy pielęgnacji tekstyliów, a także – co interesujące – z dyszą do usuwania tapet czy dyszą będącą… żelazkiem. Tak, tak. Dzięki parownicom możemy nie tylko czyścić różne powierzchnie, ale i prasować! Pamiętajmy, że jakość końcówek (którą warto zawsze sprawdzić) jest nie mniej kluczowa od jakości samych urządzeń.

Akcesoria i końcówki
2017-08-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket