Linie wzornicze - czym są i jak je rozpoznać?

Linie wzornicze

Linie wzornicze w dużym sprzęcie kuchennym AGD to wyjątkowo ciekawa i spójna oferta. Po zamontowaniu w kuchni stanowią integralną i efektowną jej część. Mogą występować zarówno w formie wolnostojącej, jak i do zabudowy.

W pewnym sensie sprzęt ten jest swego rodzaju wizytówką gospodarza. Wyjątkowo sprawdza się tu powiedzenie „pokaż mi swą kuchnię, a powiem ci, kim jesteś”. Wchodząc do kuchni i oglądając sprzęt AGD, wiele możemy stwierdzić o właścicielu. Dowiemy się nie tylko, jaki ma gust, jaki styl preferuje, ale bez problemu odgadniemy, czy jest osobą ceniącą jakość czy świat nowych rozwiązań technicznych. Warto w tym miejscu dodać, że poza dużym sprzętem AGD (tak wolnostojącym, jak i do wbudowania) na rynku funkcjonują także spójne linie stylistyczne w segmencie urządzeń drobnych AGD czy audio-wideo. Opisywaliśmy je i zestawialiśmy w naszych wydaniach „InfoProduktu” i zapraszamy do ich lektury w cyfrowej lub tradycyjnej formie.

Jak scharakteryzować linię?

Linia wzornicza to nic innego jak seria produktów o tej samej bądź bardzo podobnej stylistyce elementów wykończeniowych, dekoracji czy całych frontów urządzeń. Spójne wzornictwo pozwala stworzyć jednolity efekt. Zwykle linia taka ma swoją nazwę (określenie handlowe), bardzo często nawiązującą do jej walorów i autów czy projektanta, który ją stworzył. Trzeba podkreślić, że Polacy coraz chętniej decydują się na takie zestawienie sprzętów, ponieważ przestaliśmy się już zadowalać dowolnie wybranymi piekarnikami czy płytami. Chcemy, aby okap pasował do lodówki, a sama lodówka do kuchenki mikrofalowej. Wartość estetyczna, ale także użytkowa takiej kuchni zdecydowanie wzrasta. Co ważne, coraz chętniej wybieramy takie zestawy, ponieważ są efektowne, prestiżowe i niezwykle funkcjonalne. Paradoksalnie, kupujemy je także dlatego, że wybór opcji, funkcji czy konkretnych już modeli jest o wiele łatwiejszy niż w tradycyjnym gąszczu rozproszonych produktów AGD, których – jak wszyscy wiemy – jest na rynku niebotyczna masa. W pewnym sensie w spójnej linii wzorniczej producent podaje nam to, co ma najlepsze i najciekawsze, „na tacy”.

Wszechstronność linii wzorniczych

Linie wzornicze to element nie tylko AGD dużego czy drobnego albo wspomnianego sprzętu elektronicznego audio i wideo. Ich wszechstronne zastosowanie można zaobserwować także w dekoracjach, armaturze kuchennej czy łazienkowej, zastawie stołowej czy nawet ubraniach!

Lubimy tak przygotowane zestawy, ponieważ nie tylko są czegoś częścią, ale przede wszystkim są projektowane w zgodzie z aktualnymi trendami i naszymi oczekiwaniami.

Wszechstronność linii

Ważna marka, ważny projekt

Bardzo ważnym elementem, na który koniecznie trzeba zwracać uwagę wypadku linii wzorniczych, jest doświadczenie i prestiż producenta, jego marki a także specjalizacja. Ogromnym atutem pozostaje współpraca producenta AGD ze światowej klasy projektantem. Wiele przykładów pokazuje, że AGD jest nie tylko kuchennym sprzętem, ale coraz częściej (nie bójmy się tego słowa) dziełem sztuki użytkowej. Zastosowane listwy, podświetlenia, dekoracje – to tylko skrawek tego, co można zobaczyć na takich urządzeniach. Dodatkowo stosuje się ekskluzywne materiały i dodatki (włącznie z kamieniami szlachetnymi!) czy wytłoczone na wartościowych materiałach logotypy. Te ostatnie często okraszone są podpisem lub samym nazwiskiem projektanta. To wzbudza zaciekawienie, tym bardziej że wielu producentów decyduje się na współpracę m.in. z twórcą wzornictwa kultowego samochodu, rzeźby czy innowacyjnego w skali światowej budynku. Wielu z nas, podążając za trendami w wyposażeniu wnętrz czy samych dekoracjach, wie, że dane nazwisko jest naprawdę wiele warte i wnosi nową jakość i wymiar produktu.

Sprzęt tradycyjny a stylizowany

Wielu z Państwa, czytając ten poradnik, zastanawia się, dlaczego pokazujemy wybrane linie wzornicze, jeśli w praktyce taką linią możemy stworzyć samemu z wielu urządzeń. Oczywiście, możemy, ale nigdy nie uzyskamy efektu, jaki oferują gotowe projekty i serie wzornicze. Kompletując sprzęt, w praktyce możemy korzystać z ofert niemal każdego producenta, na przykład kupując płytę jednej marki, okap drugiej, a piekarnik i lodówkę jeszcze trzeciej i czwartej. Tak wyposażona kuchnia może i będzie stylizowana (ze względu na sam projekt kuchni czy zastosowane w sprzęcie AGD materiały czy kolory), jednakże spójną linią już nie będzie. Tylko „gotowe”, szyte na miarę serie dają gwarancję, że nie będzie rozbieżności stylistycznych, technicznych czy funkcjonalnych. Co więcej, zastosowanie linii pozwala bez problemów wymienić w przyszłości sprzęt na inny lub uzupełnić linię o nowe, dodatkowe funkcjonalnie urządzenia.

2017-09-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket