Aby dobrze wybrać nietypowy sprzęt AGD, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych aspektów związanych z jego możliwościami i przeznaczeniem, budową czy funkcjonalnością.
Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad funkcjami i parametrami, warto wcześniej przemyśleć, jakie konkretnie urządzenia chcemy nabyć, jakie są nam potrzebne, a jakie niezbędne, biorąc po uwagę fakt, że nie wszystkie mogą zmieścić się w kuchni czy łazience. Powinniśmy także dokładnie przeanalizować, co chcemy samemu robić, jakie potrawy przygotowywać w warunkach domowych i jakie ewentualne zabiegi pielęgnacyjne i stylizacyjne jesteśmy w stanie wykonać samemu, aby rezultat był zadowalający. We wszystkim pomoże nam fakt, że segment nietypowych urządzeń AGD jest bardzo obszerny i zawiera znaczną gamę produktów – od takich do przygotowania i pieczenia ciast, przez gotowanie, smażenie, grillowanie, szatkowanie, przygotowanie przekąsek i deserów, aż po pielęgnację i stylizację ciała. Niezależnie jednak od tego, do której grupy urządzeń należy dany produkt, musi on charakteryzować się pewnymi cechami i spełniać określone standardy.
To z pewnością jeden z najważniejszych determinantów. Urządzenia typu „zrób to sam” mają tak wiele funkcji, programów i zastosowań, że czasami aż trudno zrozumieć, jak to się dzieje, że np. wypiekacz do chleba wypiecze nam chleb, a następnie zrobi do niego przepyszny dżem. Tymczasem jest to niezwykle proste i właśnie dlatego powinniśmy dużą uwagę poświęcić na przestudiowanie wszystkich zastosowań danego urządzenia. Nie należy obawiać się zaawansowania technicznego i dużej liczby opcji, nie są one bowiem dodane kosztem opcji podstawowych, których oczekujemy od danego rodzaju urządzenia. Zazwyczaj większość sprzętu nietypowego AGD zawiera podstawowe opcje, a dodatkowe są świetnym uzupełnieniem i atutem. Niektóre urządzenia mają podobne funkcje i programy, nie warto więc ich dublować i zajmować sobie miejsca w szafkach, jeśli nie mamy go zbyt wiele. Wtedy warto zostawić je dla oryginalnych i innowacyjnych urządzeń, których funkcje są jedyne w swoim rodzaju i na pewno nie pokryją się z funkcjami innych, takich jak choćby żelkownice.
Nietypowe AGD ma pomóc nam w urozmaiceniu jadłospisu, „uzdrowieniu” go, ma także zaoszczędzić nasz czas, a czasem i portfel. Z pewnością nie chcemy więc tracić go na żmudną naukę obsługi jednego urządzenia, gdy w kolejce czeka jeszcze kilka. Każdy chce przygotowywać zdrowe posiłki i zadbać o siebie w jak najkrótszym czasie. Dlatego ważne jest, by urządzenie miało jak najmniej wszelkiego rodzaju przycisków i pokręteł, a panel sterowania był intuicyjny i przejrzysty, tak byśmy byli w stanie je uruchomić i nastawić odpowiedni program, nawet gdy się spieszymy i wykonujemy jednocześnie inne czynności, a nasza uwaga jest rozproszona. Ale nawet, gdy jesteśmy skupieni tylko na jednej czynności, obsługa danego urządzenia nie powinna odbierać nam radości z procesu twórczego.
Użytkowanie urządzenia powinno być łatwe, to znaczy, że nie powinniśmy wykonywać wielu kroków i czynności, by być w stanie uzyskać np. jogurt czy sorbet lub by oczyścić twarz. Optymalnie byłoby, gdybyśmy musieli jedynie wyselekcjonować produkty, wymyślić potrawę i umieścić składniki w danym urządzeniu, a w wypadku urządzeń do pielęgnacji, np. wybrać nasadkę i uruchomić urządzenie jednym przyciskiem. Urządzenia powinny też niejako podpowiadać nam pewne rozwiązania upraszczające proces tworzenia, czyli wyłączać się po skończonej pracy, obniżać lub utrzymywać temperaturę etc. Powinny też mieć taką budowę, by łatwo można je było demontować w celach wyczyszczenia i z powrotem montować, gdy chcemy skorzystać z nich kolejny raz. Do łatwego użytkowania możemy też zaliczyć możliwość umycia danej maszyny w zmywarce. Jeśli nie ma takiej możliwości, ale w zestawie znajdują się jakieś produkty ułatwiające mycie i czyszczenie, to też bardzo dobrze. W wypadku produktów do pielęgnacji i stylizacji ważne jest, aby urządzenia miały pokrowce lub pudełka, tak by można je ze sobą zabierać i użytkować również poza domem. Dobrze byłoby, aby urządzenia miały niewielkie gabaryty, tak byśmy nie musieli ich dźwigać.
To także bardzo istotna kwestia. Bezpieczeństwo jest ważne przy użytkowaniu wszystkich urządzeń, ale przy tych nietypowych, z którymi być może stykamy się pierwszy raz, jest to szczególnie ważne. Urządzenia powinny być wyposażone w różnego rodzaju alarmy, ergonomiczne uchwyty, antypoślizgowe nóżki, nienagrzewającą się obudowę. Kuchnia i łazienka to dość newralgiczny teren, dlatego stabilność urządzeń jest niezwykle ważna. Na bezpieczeństwo wpływa też jakość materiałów, z jakich wykonane jest dane urządzenie, dlatego warto zwrócić uwagę np. na antyadhezyjne powłoki. Ważne są też dodatkowe akcesoria, chociażby w wypadku naleśnikarek czy opiekaczy (w tym grilli). Ułatwią one pracę, ale przede wszystkim odizolują nas od nagrzanych elementów.
© 2025 InfoMarket