Determinanty dobrego wyboru nagrzewnic

Determinanty dobrego wyboru

Wybór właściwej nagrzewnicy należy dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo bogata i w z ależności od potrzeb można wybierać wśród różnorodnych modeli. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę.

Zastosowanie

Zastosowanie

Jednym z podstawowych czynników wyboru nagrzewnicy jest rodzaj prac oraz miejsce, w którym będzie ona wykorzystywana. Od tego zależeć będzie dobór pozostałych parametrów urządzenia. Do pomieszczeń zamkniętych, w których przebywają ludzie lub zwierzęta zaleca się stosowanie nagrzewnic olejowych z odprowadzaniem spalin. Dostarczają dużej ilości ciepła w krótkim czasie, dlatego doskonale sprawdzają się w obiektach o dużych kubaturach, jak hale produkcyjne, magazyny, warsztaty, budynki inwentarskie. W pomieszczeniach zamkniętych można też stosować nagrzewnice elektryczne i promienniki. Nie zużywają tlenu, są ciche i proste w obsłudze, a promienniki dzięki punktowemu ogrzewaniu konkretnych obiek tów zużywają znacznie mniej energii. Na przestrzeniach półotwartych, podczas prac budowlanych, remontowych oraz w warsztatach wykorzystuje się najczęściej nagrzewnice gazowe oraz olejowe bez odprowadzania spalin. Ze względu na proces spalania mogą być stosowane tylko w miejscach dobrze wentylowanych. Ich ogromną zaletą jest duża wydajność i wysoka efektywność.

Rodzaj paliwa

Rodzaj paliwa

Rodzaj paliwa jest istotnym czynnikiem ze względu na koszty eksploatacyjne. Za najtańsze w eksploatacji są uważane nagrzewnice gazowe, a następnie bardziej wydajne nagrzewnice olejowe. Nieco droższe są nagrzewnice i promienniki elektryczne, które korzystają z energii elektrycznej. Dokonując wyboru paliwa należy wziąć pod uwagę także miejsce pracy urządzenia. Ze względu na emisję spalin niektóre nagrzewnice gazowe i olejowe wymagają dobrej wentylacji pomieszczenia.

Prostota obsługi

Prostota obsługi

Najprostsze w użytkowaniu są nadmuchowe nagrzewnice elektryczne. Po podłączeniu do zasilania są natychmiast gotowe do pracy. Regulacja mocy grzałek oraz wbudowany termostat pomieszczeniowy utrzymują temperaturę o wymaganej wartości. Nagrzewnice gazowe i olejowe są równie proste w obsłudze, choć w zależności od modelu wymagają podłączenia dodatkowych akcesoriów. Do nagrzewnic gazowych konieczne jest podłączenie butli z gazem, a w przypadku urządzeń olejowych należy napełnić zbiornik z paliwem. Można je również wyposażyć w dodatkowe akcesoria, jak np. przyłącze kominowe do odprowadzania spalin lub termostat pomieszczeniowy. Szybką i bezproblemową instalację ułatwiają także zamieszczone na obudowie uproszczone instrukcje obsługi (np. na nagrzewnicach Master).

Dobór nagrzewnicy do pomieszczenia

Dobór nagrzewnicy do

Jednym z najważniejszych parametrów nagrzewnicy jest jej moc grzewcza. Jest ona dobierana na podstawie kubatury pomieszczenia, wymaganej temperatury wewnętrznej i współczynnika izolacyjności budynku. Słaba izolacja budynku oraz duże różnice temperatur będą skutkowały większym zapotrzebowaniem na moc cieplną.

Akcesoria

Akcesoria

Przy wyborze nagrzewnicy warto zwrócić uwagę na dostępne akcesoria, które sprawią, że będzie ona idealnie dostosowana do naszych potrzeb. Dodatkowe wyposażenie urządzenia znacznie zwiększa jego funkcjonalność i wygodę użytkowania. Jednym z najpopularniejszych akcesoriów jest termostat pomieszczeniowy: mechaniczny lub elektroniczny, który pozwala kontrolować temperaturę w pomieszczeniu i znacznie obniża koszty eksploatacji. W przypadku nagrzewnic olejowych w zimie przyda się również podgrzewacz paliwa ułatwiający rozruch urządzenia. Do ogrzewania miejsc trudno dostępnych lub na wyższych kondygnacjach poleca się stosowanie kilkumetrowych przewodów giętkich rozprowadzających ciepłe powietrze. Niektóre nagrzewnice można wyposażyć również w wózek ułatwiający transport, pokrowiec przeciwdeszczowy i wiele innych.

2017-10-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket