Wielofunkcyjne nagrzewnice olejowe

Wielofunkcyjne nagrzewnice olejowe

Olejowe nagrzewnice powietrza stanowią największą ofertę na rynku wśród wszystkich urządzeń tego typu. Są tanie w eksploatacji, szybkie i proste w instalacji oraz bardzo wydajne.

Ze względu na różnorodność modeli i liczne akcesoria znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w budownictwie, przemyśle, rolnictwie, logistyce. Mogą pełnić funkcję samodzielnego źródła ciepła lub wspomagać istniejące już systemy grzewcze. Są doskonałą alternatywą wszędzie tam, gdzie tradycyjna instalacja grzewcza jest niemożliwa lub nieopłacalna. Na rynku dostępne są nagrzewnice olejowe przenośne i stacjonarne. Zasilane są głównie olejem napędowym lub opałowym, ale producenci oferują także urządzenia na olej uniwersalny. Można wśród nich wyróżnić modele bez odprowadzenia spalin (z tzw. otwartą komorą spalania) oraz modele z odprowadzaniem spalin z wymiennikiem ciepła.

Nagrzewnice olejowe bez odprowadzenia spalin

Nagrzewnice olejowe

Nagrzewnice bez odprowadzania spalin są najczęściej stosowane w budownictwie, warsztatach, garażach, myjniach samochodowych i magazynach. W krótkim czasie dostarczają bardzo duże ilości ciepła. Najwydajniejsze modele charakteryzuje przepływ powietrza do 3300 m3/h. Ze względu na proces spalania oleju w otwartej komorze wymagają dobrej wentylacji pomieszczeń ze stałym dostępem do świeżego powietrza. Z tego powodu najlepiej stosować je na przestrzeniach otwartych lub półotwartych. Oferta rynkowa zawiera modele o mocy 10 – 111 kW. Te o najmniejszej mocy mają masę niewiele większą niż 10 kg i do przenoszenia ich służą wygodne uchwyty. Większe wyposażone są dodatkowo w zestaw kół, ułatwiający szybką zmianę miejsca pracy urządzenia.

W zależności od konstrukcji mogą mieć jedną lub dwie rączki transportowe. Ich użytkowość zwiększają także kompaktowa obudowa, wbudowany zbiornik paliwa oraz możliwość podłączenia termostatu pomieszczeniowego, zapewniającego efektywne i ekonomiczne spalanie. Ciągłość pracy takich nagrzewnic na pełnym zbiorniku paliwa to, w zależności od modelu, od 8 do 16 godzin, np. nagrzewnica o mocy 22 kW spala 2,1 l/h paliwa, a 116 kW – ok. 11,4 l/h.

Uwaga! Przyjmuje się, że spalenie 1 l paliwa powoduje wytworzenie 10 kW mocy cieplnej.

Nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin

Nagrzewnice olejowe

Nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła wytwarzają w 100 proc. czyste ciepło. Spaliny odprowadzane są za pomocą przyłącza kominowego. Dzięki temu urządzenia te mogą pracować w pomieszczeniach zamkniętych, również tam, gdzie przebywają ludzie lub zwierzęta. Najczęściej stosuje się je do ogrzewania namiotów, obiektów sportowych, hal produkcyjnych i magazynowych, budynków inwentarskich, a także na budowach. Nagrzewnice z wymiennikiem ciepła możemy podzielić dodatkowo na urządzenia przenośne o mocy grzewczej od 20 do 81 kW, zazwyczaj w obudowie rurowej, oraz modele o dużej wydajności z oddzielnym palnikiem.

Te pierwsze mają kompaktową obudowę, wbudowany zbiornik paliwa oraz wygodne koła i uchwyty umożliwiające transport. Najczęściej montowane są na zewnątrz pomieszczeń, a ciepłe powietrze doprowadza się do wewnątrz za pomocą giętkich przewodów o długości 7,6 m. Można do nich podłączyć termostat pomieszczeniowy oraz podgrzewacz paliwa, przydatny zwłaszcza podczas pracy w niskich temperaturach. Wysokiej klasy nagrzewnice mają trzy filtry oleju: w pompie paliwa, filtr ssania oraz filtr na wlewie, elektroniczną kontrolkę płomienia z fotokomórką oraz funkcję wychłodzenia po wyłączeniu urządzenia.

Nagrzewnice z oddzielnym palnikiem

Nagrzewnice z oddzielnym

Inną konstrukcję mają nagrzewnice olejowe o dużej wydajności z oddzielnym palnikiem. Charakteryzuje je bardzo duży przepływ powietrza – od 4400 do 12 500 m3/h oraz moc grzewcza od 75 do 220 kW. Na rynku dostępne są modele z wentylatorem osiowym lub promieniowym, wytwarzającym większy spręż powietrza. Do urządzeń o dużej mocy należy podłączyć zewnętrzny zbiornik paliwa, ale są także producenci oferujący wbudowane zbiorniki jako wyposażenie dodatkowe (Master). Dzięki licznym akcesoriom nagrzewnice można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb. Można do nich podłączyć od 1 do nawet 4 przewodów giętkich, dzięki czemu możliwe jest ogrzewanie kilku pomieszczeń jednocześnie za pomocą jednego urządzenia. Bezproblemowe jest także doprowadzanie ciepłego powietrza do miejsc trudno dostępnych i na wyższe kondygnacje. Mimo stosunkowo dużych gabarytów nagrzewnice mają koła ułatwiające transport, a niektóre modele, np. Master AIR BUS, także specjalne haki do transportu za pomocą dźwigu. Jako wyposażenie dodatkowe dostępny jest także zewnętrzny termostat pomieszczeniowy (mechaniczny lub elektroniczny). W bogatej ofercie akcesoriów można znaleźć również przewody paliwowe, panele 1-, 2- lub 4-drożne do montażu przewodów giętkich, zestawy podłączeniowe komina, a nawet zestawy do recyrkulacji powietrza. Dobór wyposażenia dodatkowego uzależniony jest od indywidualnych potrzeb użytkownika. Profesjonalne modele o dużej wydajności wyposażone są również standardowo w elektroniczną kontrolkę płomienia z fotokomórką, automatyczny termostat przegrzania i bezpieczeństwa oraz podgrzewacz paliwa. Ciekawostką jest wprowadzona niedawno na rynek przez firmę Master nagrzewnica BV 500 o mocy od 117–150 kW, łącząca w sobie zalety modeli przenośnych oraz tych o dużej wydajności z serii AIR BUS. Urządzenie ma oddzielny palnik Riello z możliwością regulacji i szybkiej zmiany dyszy, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie go na bardzo dużych wysokościach n.p.m. Podobnie jak modele przenośne, nagrzewnica BV 500 jest w pełni mobilna, wyposażona została w zbiornik paliwa, duże, pneumatyczne koła i wygodne uchwyty. Można do niej p odłączyć jeden lub dwa przewody giętkie oraz termostat pomieszczeniowy (mechaniczny lub elektroniczny).

Nagrzewnice olejowe stacjonarne

Nagrzewnice olejowe

Stacjonarne nagrzewnice olejowe, nazywane także piecami, wykorzystuje się najczęściej do ogrzewania hal przemysłowych, warsztatów i magazynów. Duży przepływ powietrza i stały nadmuch gwarantują szybki wzrost temperatury w pomieszczeniach, nawet w wypadku dużej wymiany ciepłego i zimnego powietrza, np. często otwieranych drzwi lub ramp towarowych. Instalacja wymaga podłączenia nagrzewnicy do przewodu kominowego odprowadzającego spaliny. Producenci oferują modele zarówno na olej napędowy i opałowy, jak również na olej uniwersalny.

Piece nadmuchowe multiolejowe marki Xaram Energy mogą pracować na większości olejów odpadowych pochodzenia mineralnego i roślinnego, np. przepracowanych olejach silnikowych, przekładniowych, napędowych typu HBO I, II, III o lepkości nie większej niż SAE80, olejach posmażalniczych z gastronomi, olejach roślinnych (biopaliwach). W zależności od konstrukcji mogą mieć odzielny lub wbudowany palnik z elektroniczną kontrolą płomienia.

Nagrzewnice stacjonarne mają najczęściej wbudowany termostat pomieszczeniowy oraz zbiornik paliwa. Mają regulowaną moc cieplną dwu- lub trzystopniowo. Latem mogą pełnić funkcję wentylacji przy wykorzystaniu przełącznika lato-zima. Pracuje wtedy tylko wentylator.

Odzyskuj do 40 proc. ciepła

Odzyskuj do 40 proc. ciepła

Za pomocą rekuperatora/ekonomizera Xaram Energy XE-R 6,5 można zwiększyć wydajność nagrzewnicy powietrza i odzyskać do 40 proc. ciepła uchodzącego do komina. Ekonomizer Xaram Energy to zwarta konstrukcja, składająca się z rurowego wymiennika ciepła oraz obudowy wraz z wydajnym wentylatorem nadmuchowym, które stanowią całość. Rekuperator jest instalowany bezpośrednio za nagrzewnicą na pionowym odcinku przewodu spalinowego, jak najbliżej wylotu spalin. Ogrzane powietrze, dzięki nadmuchowemu wentylatorowi, przesyłane jest kanałem powietrznym do innego dowolnego pomieszczenia. Ekonomizer można zastosować do pieców multiolejowych, m.in. Xaram Energy. Zwiększa on moc pieca nawet o 6,5 kW.

Nadmuchowe nagrzewnice stacjonarne są bardzo wydajnym i efektywnym źródłem ciepła, pozwalającym znacznie obniżyć koszty ogrzewania dużych obiektów.

2017-10-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket