Determinanty dobrego wyboru pilarki łańcuchowej

Determinanty dobrego wyboru

Wybór właściwej pilarki łańcuchowej nie jest zadaniem łatwym. Mimo wszystko jest kilka podstawowych czynników, a które należy zwrócić uwagę, chcąc cieszyć się narzędziem dopasowanym do wymagań i potrzeb.

Typ silnika

Typ silnika

Podobnie jak w wypadku innego sprzętu ogrodowego wybór odbywa się między silnikami spalinowymi a elektrycznymi. Zalety silnika spalinowego to przede wszystkim niczym nieskrępowana wydajność. Wystarczy lać paliwo i ciąć, aż wióry lecą, jak tylko i gdzie chcemy. Choć z tym drugim nie do końca. Silniki spalinowe są hałaśliwe, więc nie sprawdzą się tam, gdzie podczas pracy należy utrzymać możliwie niski poziom hałasu. Wymagają też odpowiedniej konserwacji i serwisowania, aby utrzymać narzędzie w dobrym stanie. Z drugiej jednak strony oferują niezrównaną wydajność, zwłaszcza w wypadku największych modeli, przeznaczonych do ciężkich prac. Z kolei dostępne na rynku modele z silnikami elektrycznymi cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwość obsługi. Są szczególnie doceniane przy pracach w gospodarstwach domowych, gdzie nie ma problemu z ich zasilaniem. Oprócz tego są znacznie mniej hałaśliwe, lżejsze, a sam silnik jest praktycznie bezobsługowy. Jeśli zależy nam na pracy w terenie, można wybrać również model z zasilaniem akumulatorowym. Pilarki z silnikami elektrycznymi spiszą się więc bardzo dobrze w użytku domowym i mniej wymagających pracach. Pomijając czynniki eksploatacyjne, to właśnie intensywność i rodzaj prac powinny głównie decydować o tym, z jakim silnikiem pilarka zostanie wybrana.

Moc

Moc

W wypadku pilarek zasilanych silnikiem spalinowym moc podawana jest w koniach mechanicznych (KM) lub kilowatach (kW). Z kolei w narzędziach elektrycznych jednostką najczęściej stosowaną są waty (W). Moc, oczywiście, wpływa na to, z jak wymagającymi zadaniami poradzi sobie pilarka. Modele spalinowe o mocy do 1,5 KM czy 1200 W przeznaczone są do podstawowych prac przydomowych, jak podcinanie niewielkich drzew czy grubszych gałęzi. W wypadku bardziej wymagających prac, np. przygotowywania drewna opałowego, warto postawić na mocniejsze rozwiązania, np. modele spalinowe z silnikiem o mocy ok. 2,5 KM czy elektryczne 2000 W. Do prawdziwie profesjonalnych zastosowań, np. prac leśnych, przeznaczone są najwydajniejsze modele spalinowe – o mocy od 3,5 do nawet 9 KM.

Gabaryty

Gabaryty

To, wbrew pozorom, istotna cecha pilarki łańcuchowej, która znacznie wpływa na komfort pracy z narzędziem. Im jest ona lżejsza i mniejsza, tym łatwiej jest nią operować i mniej męczące jest użytkowanie. Modele do takich prac jak przycinanie drzewek czy gałęzi zazwyczaj mają masę ok. 3 kg. Największe i najwydajniejsze pilarki spalinowe mogą z kolei mieć masę nawet 10 kg, dlatego praca z nimi wymagać będzie dobrej sprawności fizycznej.

Długość prowadnicy

Długość prowadnicy

Jest to parametr powiązany ściśle z mocą pilarki i jej zastosowaniami. Im większa jest moc pilarki, w tym dłuższą prowadnicę można ją wyposażyć. Dostępne są prowadnice o długości od nawet 25 cm do ponad 100 cm. W użytku amatorskim przy drobnych pracach wokół domu wystarczy prowadnica o dł. 30–35 cm. W wypadku mniej wymagających prac leśnych rozsądne minimum to ok. 40 cm. Najdłuższe prowadnice, w tym te ponad 100 cm, to akcesoria, które docenią prawdziwi profesjonaliści.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania

Bezpieczeństwo i

To czynniki, których nigdy nie można lekceważyć. Aby praca z pilarką była bezpieczna, trzeba przede wszystkim operować sprawnym narzędziem. Dlatego niezbędne są regularne serwisowanie i konserwacja sprzętu, dotyczy to zwłaszcza modeli z silnikami spalinowymi. Oprócz tego warto zadbać o chociaż podstawowe środki ochronne, jak okulary czy hełm z siatką, które chronią oczy przed trocinami. Przydatne będą także ubrania z materiału odpornego na przecięcie, ochronniki słuchu oraz, oczywiście, odpowiednie obuwie i rękawice.

2017-10-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket