Wybór pilarki

Wybór pilarki

Samodzielne dbanie o ogród czy teren wokół domu może sprawiać radość i przynosić wiele satysfakcji. Niezbędny do tego sprzęt jest dostępny właściwie od ręki i dla każdego. I oczywiście nie chodzi tu o szpadel czy grabie, ale narzędzia bardziej zaawansowane. Pilarka łańcuchowa, choć nadal jest domeną ludzi pracujących zawodowo w lesie, nie kojarzy się już tylko z muskularnym drwalem. Może ułatwić sprostanie wielu przydomowym wyzwaniom i powinna znaleźć się w wyposażeniu każdego samodzielnego gospodarstwa. Kwestią do rozpatrzenia jest tylko to, jaki model dobrać do swoich potrzeb.

Producenci narzędzi ogrodniczych dbają o to, by każdy potencjalny użytkownik mógł znaleźć w ich ofercie sprzęt odpowiadający nie tylko jego potrzebom, ale także umiejętnościom. Do konsumenta należy analiza dostępnych ofert i wybór odpowiedniego modelu. Wydaje się to bardzo proste: duża oferta, wiele funkcji, jest z czego wybierać... Jednak wielu użytkowników gubi się w gąszczu ofert i promocji, często w rezultacie wybierając model chwalony np. przez sąsiada, ale niekoniecznie dobrany do jego potrzeb lub, co bardzo rzadko okazuje się trafnym rozwiązaniem, najatrakcyjniejszy pod względem kosztowym. Modele najtańsze często okazują się, niestety, kilkurazowe. Nie chodzi też o to, żeby wybrać najdroższy model renomowanego producenta, bo jeśli pilarka potrzebna jest do pielęgnacji przydomowych drzew kilka razy w roku, nie wykorzysta się jej możliwości nawet w niewielkim procencie. Świadomość konsumencka polega na tym, żeby wybrać model najbardziej odpowiadający potrzebom użytkownika w cenie, która nie nadwyręży zanadto domowego budżetu. Przy wyborze pilarki warto wziąć pod uwagę:

  • zakres i częstość prac wykonywanych z jej pomocą – czy będzie to sporadyczne przycinanie gałęzi na kilku drzewach wokół domu czy też dbanie o przydomowy sad czy ogród;
  • umiejętności, wiedzę techniczną i możliwość przeznaczenia odpowiedniej ilości czasu na czynności serwisowe i konserwacyjne;
  • położenie roślinności w pobliżu lub z daleka od źródła prądu;
  • uwarunkowania społeczne – są istotne w wypadku pracy emitującymi hałas i spaliny pilarkami spalinowymi;
  • możliwości fizyczne operatora.

Podstawowa klasyfikacja pilarek łańcuchowych jest oczywista i opiera się na sposobie użytkowania sprzętu. To podział na urządzenia amatorskie – stosowane w gospodarstwach domowych oraz na profesjonalny sprzęt do wykorzystywania w celach zawodowych, na przykład podczas prac leśnych czy rolnych. Podział ten jest niezwykle istotny, gdyż w zależności od sposobu użytkowania zmienia się nie tylko jakość i cena, ale również wydajność i rozmiar narzędzi. Duże obciążenie pił stosowanych w celach zawodowych wymaga zastosowania znacznie trwalszych komponentów i rozwiązań konstrukcyjnych zwiększających wytrzymałość urządzeń, to z kolei ma wpływ na cenę maszyny. Nie oznacza to wcale, że piły do użytku domowego po wytężonej pracy się rozpadną. Na rynku dostępnych jest wiele modeli pił amatorskich, które jakością wykonania nie ustępują maszynom profesjonalnym. Ponieważ jednak niniejszy poradnik tworzony jest z myślą o użytkownikach domowych, skoncentrujemy się w nim ta urządzeniach konsumenckich.

2017-10-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket