Konstrukcja pilarki łańcuchowej oparta jest na kilku podstawowych elementach. Poszczególne modele różnią się zastosowanymi rozwiązaniami i parametrami pracy. Wszystko po to, aby można było jak najlepiej dopasować sprzęt do potrzeb konkretnego użytkownika. Pilarki łańcuchowe to przenośne narzędzia, służące głównie do pozyskiwania drewna, wykorzystywane także przy pielęgnacji drzew i drzewostanów oraz w ratownictwie.
W ich konstrukcji zewnętrznej wyróżnia się dwa podstawowe elementy: część roboczą, składająca się łańcucha tnącego poruszającego się wzdłuż prowadnicy, oraz jednostki napędowej, którą stanowi silnik spalinowy lub elektryczny.
Poszczególne elementy budowy pilarki akumulatorowej przedstawione są na stronie.12 Tutaj zaś w skrócie przedstawiamy trzy podstawowe zespoły składające się na konstrukcje pilarki łańcuchowej:
Pilarki łańcuchowe uważane są nie bez powodu za narzędzia bardzo niebezpieczne. Posługiwać się nimi należy umiejętnie, zgodnie z zaleceniami producenta i zasadami BHP. Aby zminimalizować ryzyko wypadku, wyposażone są także w elementy, które służą bezpieczeństwu pracy maszyną. Należą do nich osłony ręki przednia (hamulec piły łańcuchowej) i tylna, uchwyty przedni i tylny, osłona prowadnicy i piły łańcuchowej (używana podczas transportu pilarki), chwytacz piły łańcuchowej, oporowy zderzak zębaty (ostroga) i elementy włączająco- wyłączające. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przedstawiamy w dalszej części InfoProduktu.
Każdy użytkownik ma, oczywiście, nieco inne oczekiwania dotyczące sprzętu, którym ma pracować, jednak wymagania stawiane pilarkom łańcuchowym można podzielić na trzy grupy: ogólne, eksploatacyjne oraz te dotyczące higieny i bezpieczeństwa pracy. Do wymagań ogólnych zaliczyć można minimalny ciężar w stanie roboczym, zwartą budowę, uniwersalność zespołów i części wymiennych, spełnianie wymagań estetycznych oraz atrakcyjną ofertę cenową. Do wymagań eksploatacyjnych zalicza się dużą wydajność, niezawodność i trwałość, małe koszty eksploatacji, uniwersalność zastosowania, prostotę obsługi i napraw, łatwość uruchamiania, komfort użytkowania.
© 2024 InfoMarket