Piła łańcuchowa to wieloostrzowe narzędzie tnące przyjmujące postać łańcucha zamkniętego w obwód, składające się z różnego typu ogniw połączonych nitami.
Część ogniw spełnia funkcję roboczą skrawania. Są to ogniwa tnące. Wyróżniamy także ogniwa łączące oraz prowadzące. Te ostatnie przekazują napęd z kółka napędowego na piłę i prowadzą ją w rowku prowadnicy, stabilizując narzędzie podczas piłowania w jednej płaszczyźnie. Rozróżniamy dwa rodzaje pił łańcuchowych: o zębach tnących żłobikowych – tzw. żłobikowe piły łańcuchowe i o zębach klinowych – tzw. klinowe piły łańcuchowe.
W konstrukcji pierwszych pił łańcuchowych typu klinowego zastosowano zasadę cięcia, która występuje w znanych do dzisiaj piłach ręcznych – zęby tnące znajdują się na każdym z ogniw i ustawione są naprzemiennie parami ze skośną płaszczyzną zęba do wewnątrz rzazu. Takie ustawienie zębów powodowało, że linia cięcia zbiegała się ku środkowi rzazu, dzięki czemu możliwe było odcinanie kolejnych warstw drewna. Tego typu uzębienie stosuje się jeszcze niekiedy w dużych pilarkach, jednak współczesne piły łańcuchowe wyposażone są zazwyczaj w żłobikowe piły tnące. Zaprojektował je w 1947 r. amerykański wynalazca i biznesmen Joseph Buford Cox.
Wraz z rozwojem techniki i unowocześnianiem konstrukcji pilarek łańcuchowych pierwowzór piły łańcuchowej Coxa ulegał zmianom, które miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracy pilarką oraz wydajności cięcia. Niemal do minimum zredukowano m.in. możliwość tzw. odbicia pilarki. Przez odpowiednie wyprofilowanie ogniw zredukowano poziom wibracji oraz zwiększono wydajność cięcia. Opracowano systemy smarowania ograniczające tarcie, zmniejszając tym samym zużycie pił łańcuchowych.
Typowa piła łańcuchowa żłobikowa składa się z trzech rzędów ogniw. Ogniwa środkowe stanowią element prowadzący i mają możliwość obracania się na sworzniach. Rzędy zewnętrzne składają się z ogniw tnących lewych i prawych oraz ogniw łączących. Każda piła składa się z sekcji, czyli stale powtarzających się zespołów ogniw. Podstawowe parametry piły łańcuchowej żłobikowej to:
© 2024 InfoMarket