Chromecast w sprzęcie audio

Chromecast w sprzęcie

Bezprzewodowe odtwarzanie treści multimedialnych w domowym systemie audio-wideo to bardzo wygodne rozwiązanie. Jednym ze sposobów umożliwiających strumieniowe przesyłanie dźwięku jest Chromecast Audio.

Chromecast pojawił się na rynku już w 2013 r. jako odtwarzacz multimedialny. Za jego opracowaniem stoi światowy potentat internetowy – firma Google. Pierwsze urządzenie Chromecast, wprowadzone na amerykański rynek, było tzw. donglem, czyli kompaktowym modułem, przypominającym pendrive, podłączanym do urządzenia zewnętrznego i pozwalało na strumieniowanie treści multimedialnych.

Obecnie Chromecast to również platforma streamingowa, w którą wyposażane są rozmaite urządzenia audio i audio-wideo, np. głośniki bezprzewodowe, amplitunery, a nawet telewizory. Aby korzystać z wbudowanego Chromecasta, wszystkie urządzenia muszą być połączone z tą samą lokalną siecią internetową, a aplikacje muszą być kompatybilne z tym standardem komunikacji bezprzewodowej.

Chromecast może być obsługiwany za pośrednictwem urządzeń takich jak iPad, iPhone, iPod touch, a także telefonów i tabletów pracujących na systemie Android (w wersji 4.1 i wyższej), chromebooków, komputerów z systemami Mac OS X (w wersji 10.9 i wyższej) i Windows (7 i nowszymi), a także z wykorzystaniem przeglądarki Chrome.

Chromecast w sprzęcie audio 2

Urządzenia z wbudowanym modułem Chromecast oznaczone są odpowiednim logotypem.

3 wersje urządzeń

Obecnie na rynku dostępne są 3 różne urządzenia Google Chromecast o zróżnicowanej konstrukcji. Dzięki nim zwłaszcza starszy sprzęt audio czy też audio-wideo może zyskać zupełnie nowe funkcje i możliwości. Pierwszym i najbardziej zaawansowanym jest Chromecast Ultra, pozwalający na strumieniowanie wideo i obsługujący rozdzielczość 4K Ultra HD z HDR. Drugie nosi nazwę po prostu… Chromecast i również umożliwia streaming treści wideo, ale maksymalnie w rozdzielczości Full HD 1080p. Trzecim modelem jest Chromecast Audio, wykorzystywany jedynie do strumieniowego odtwarzania dźwięku.

Chromecast Audio zadebiutował na rynku we wrześniu 2015 r. Umożliwia przetwarzanie dźwięku z 24-bitową rozdzielczością i częstotliwością próbkowania 96 kHz. Do sprzętu audio lub audio-wideo podłączany jest z wykorzystaniem gniazda jack 3,5 mm (w komplecie znajduje się już odpowiednie okablowanie). Model ten może jednak współpracować również z urządzeniami wyposażonymi w analogowe złącze 2 × RCA, a nawet w cyfrowe złącze optyczne. Wówczas należy dodatkowo zakupić odpowiednie okablowanie, które dostępne jest w Google Store. Po podłączeniu modułu Chromecast Audio do urządzenia odtwarzającego wystarczy uruchomić aplikację mobilną, skonfigurować połączenie sieciowe między modułem Chromecast Audio i routerem Wi-Fi i już można strumieniowo odtwarzać muzykę z wielu różnorodnych kompatybilnych aplikacji dostępnych w sieci, takich jak Spotify, Google Play Music, YouTube Music, Deezer, Tidal czy Soundcloud.

3 wersje urządzeń 2

W ofercie marki B&O Play dostępne są trzy głośniki z wbudowanym Chromecastem – modele Beoplay A6, Beoplay A9 i najmniejszy z nich – Beoplay M5.

Sterowanie z Google Home

Do sterowania głosowego możemy wykorzystać głośnik Google Home, czyli kompaktowe, „inteligentne” urządzenie kompatybilne z Chromecast i Google Assistant. Głośnik ten może służyć nie tylko do odtwarzania muzyki, ale również do obsługi innych kompatybilnych urządzeń wykorzystywanych w domu. Za pomocą odpowiednich poleceń głosowych możemy np. zmieniać zdalnie temperaturę ogrzewania domowego, otworzyć bramę wjazdową lub garażową czy regulować głośność odtwarzanej muzyki.

Niestety, nie wszystkie funkcje głośnika są dostępne w Polsce. Przede wszystkim urządzenie to nie obsługuje komend wypowiadanych w języku polskim. Obecnie obsługiwane są języki: angielski, niemiecki i francuski. Jeśli potrafimy posługiwać się którymś z nich, wówczas możemy z powodzeniem korzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam sterowanie głosowe. Jak zacząć komunikację z głośnikiem? Przed każdą komendą wystarczy powiedzieć „OK, Google” lub „Hey, Google”. Dla głośnika Google Home będzie to znak, że chcemy mu wydać jakieś polecenie. Aktywowanie nasłuchu przez głośnik rozpoznamy po zapaleniu się odpowiednich diod na obudowie urządzenia.

Do konfiguracji głośnika Google Home i zarządzania nim oraz urządzeniami Chromecast oraz Chromecast Audio przeznaczona jest aplikacja Google Home. Jest ona dostępna zarówno dla urządzeń z systemem Android, jak i tych wykorzystujących system iOS. Aplikacja pozwala np. na wybór domyślnego dostawcy muzyki dla głośnika czy ustawienia domyślnej lokalizacji użytkownika. Umożliwia synchronizację z kompatybilnymi urządzeniami, takimi jak termostaty, urządzenia Chromecast czy oświetlenie. W wypadku dongle’a Chromecast możliwe jest m.in. przeglądanie i wyszukiwanie treści multimedialnych z aplikacji obsługujących to urządzenie. W wypadku modułu Chromecast Audio dostępne są obsługa w grupach systemu multiroom i sterowanie odtwarzaną muzyką.

Lista aplikacji kompatybilnych z Chromecast obejmuje m.in. audycje sportowe, komediowe oraz edukacyjne, jak również liczne podcasty i miliony utworów muzycznych z całego świata. Co ważne, strumieniowe odtwarzanie z wykorzystaniem Chromecasta nie korzysta z utworów zgromadzonych w pamięci urządzenia mobilnego, a odtwarzanych bezpośrednio z Internetu. Zapewnia to znacznie mniejsze zużycie baterii smartfona czy tabletu w porównaniu z odtwarzaniem muzyki za pośrednictwem standardu Bluetooth. Co ważne, za pomocą jednego urządzenia mobilnego (jednej aplikacji Google Home) można obsługiwać jednocześnie kilka urządzeń Chromecast.

Sterowanie z Google Home 2

Model Chromecast Audio podłączony do wejścia audio (np. jack 3,5 mm) pozwoli na strumieniowe odtwarzanie muzyki z urządzeń mobilnych z wykorzystaniem sprzętu audio-wideo, który fabrycznie pozbawiony jest łączności z Internetem.

Sprzęt audio z Chromecast

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń z wbudowanym już Chromecastem. Część modeli zyskała możliwość obsługi Chromecasta po aktualizacji oprogramowania, która pojawiła się już po wprowadzeniu danego urządzenia na rynek. Wbudowany Chromecast mają niektóre modele głośników, m.in. takich producentów jak Sony, LG oraz Vizio. System streamingu Google obsługują również modele Beoplay A6, Beoplay A9 i Beoplay M5 marki B&O Play, a także soundbary – Philips HTL5160B/12 oraz Polk Audio MagniFi Mini i MagniFi Max (dostępny również w wersji Magni- Fi Max SR z bezprzewodowymi głośnikami surround). Dużą liczbę sprzętu obsługującego Chromecast ma w ofercie firma Pioneer. Są to amplitunery wielokanałowe (np. SC-LX901, SC-LX801, SC-LX701, SC-LX501, VSX-LX301, VSX-LX101, VSX-1131, VSX-832, VSX-831, VSX-S520), amplitunery i systemy stereofoniczne (m.in. SX-S30, FS-EB70, XC- -HM86, X-HM76) oraz głośniki bezprzewodowe MRX-3 i MRX-5.

Wbudowany Chromecast mają również niektóre modele telewizorów takich producentów jak Sony, Philips, Sharp, Vizio i Toshiba. Część z nich dostępna jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, gdzie Chromecast jest znacznie bardziej popularnym rozwiązaniem.

Sprzęt audio z Chromecast 2

Głośnik bezprzewodowy obsługujący Chromecast to wygodne w obsłudze i funkcjonalne źródło muzyki w domowym zaciszu.

Soundbar z Chromecastem

Soundbar z Chromecastem

Kompaktowe urządzenie audio z wbudowanym Chromecastem może być funkcjonalnym źródłem sygnału audio w domowym zaciszu. Takim modelem jest MagniFi Mini marki Polk Audio. Ma on zaledwie 34 cm szerokości, 10 cm głębokości i 8 cm wysokości, co sprawia, że możemy go ustawić wygodnie praktycznie na każdym meblu w pobliżu odbiornika telewizyjnego.

Mimo niewielkich rozmiarów listwa soundbarowa została wyposażona w 6 aktywnych przetworników elektroakustycznych, które uzupełnia siódmy, zainstalowany w bezprzewodowym subwooferze. Soundbar pozwala na regulację nie tylko wysokich i niskich, ale także średnich tonów – odpowiedzialnych za przetwarzanie wokali (autorskie rozwiązanie Polk Voice Adjust). Jest to możliwe dzięki inżynierskiej pracy sztabu fachowców odpowiedzialnych na co dzień za konstruowanie zaawansowanych kolumn głośnikowych marki Polk Audio, których ceny przekraczają wartość MagniFi Mini nawet dziesięciokrotnie!

MagniFi Mini nie zawodzi także w kwestii funkcjonalności – poza klasycznymi wejściami, takimi jak HDMI, cyfrowymi – optycznym i analogowym (jack 3,5 mm), producent postawił na łączność sieciową realizowaną bezprzewodowo (Wi-Fi, Bluetooth) lub przewodowo (Ethernet). Funkcje sieciowe to nie tylko proste przesyłanie sygnału za pomocą Bluetooth, ale także sterowanie urządzeniem za pośrednictwem aplikacji Google Cast (dostępna dla modeli z Androidem lub systemem iOS). Zaawansowane formy sterowania modelem MagniFi Mini nie wykluczają tych klasycznych, dlatego soundbar reaguje na komendy z pilotów telewizorów – wystarczy podłączyć go do odbiornika telewizyjnego za pomocą kabla HDMI.

Głośnik z obsługą Chromecast

Głośnik z obsługą

Wśród sprzętu audio nie brakuje głośników bezprzewodowych obsługujących Chromecast. Kompatybilny z tym rozwiązaniem jest m.in. model Beoplay M5 marki B&O Play. Został on zaprojektowany przez Cecile Manz. Może być samodzielnym urządzeniem lub współpracować z innym sprzętem audio w bezprzewodowym systemie multiroom. Jego projektantka inspirowała się swoimi poprzednimi dziełami, więc wzornictwo głośnika bazuje na wcześniejszych modelach – Beoplay A6 i Beoplay A9.

Głośnik M5 pokryty jest tkaniną z domieszką wełny, wyprodukowaną przez duńskiego producenta – firmę Kvadrat. Wełniana osłonka może być w łatwy sposób podmieniona tak, aby pasowała do aranżacji wnętrza, w którym wykorzystywany jest głośnik. Delikatne, wielokolorowe nitki tkaniny zapewniają materiałowi transparentność akustyczną przy równoczesnym zachowaniu wszelkich niuansów estetyki głośnika. Górną część obudowy głośnika wykonano z odpowiednio spreparowanego aluminium, które było piaskowane i anodowane, aby uzyskać matowy efekt i luksusowy wygląd. Delikatne dociśnięcie górnego panelu w dół zatrzyma bądź uruchomi odtwarzanie muzyki, a zastosowanie tego prostego gestu na głośniku nieaktywnym sprawi, że Beoplay M5 dołączy do istniejącego już w domu aktywnego systemu multiroom B&O Play.

Głośnik Beoplay M5 oferuje wielokierunkowy dźwięk True360°, który pozwala cieszyć się idealnym brzmieniem niezależnie od tego, w którym miejscu względem głośnika znajduje się słuchacz. Trzy równomiernie rozmieszczone głośniki wysokotonowe, pełnozakresowy przetwornik średniotonowy i solidny 5-calowy neodymowy przetwornik niskotonowy zapewniają równomierne rozproszenie sygnału audio.

Trzy różnorodne tryby dźwiękowe dostosowują brzmienie do umiejscowienia głośnika w pomieszczeniu. Aplikacja mobilna Beoplay umożliwia wybór opcji przygotowanych do ustawienia głośnika pośrodku, w rogu lub przy ścianie pomieszczenia.

Aby zoptymalizować wykorzystanie modelu Beoplay M5 jako pojedynczego urządzenia, zastosowano w nim autorskie rozwiązania techniczne firmy B&O Play, mające na celu stworzenie prawdziwego efektu stereofonicznego przy pomocy jednego głośnika. Unikalna konfiguracja akustyczna Beoplay M5 umożliwia kontrolę nad kierunkiem wiązki dźwięku, jak i nad jej szerokością. Jest to uproszczona wersja opatentowanej techniki audio, którą firma Bang & Olufsen wykorzystała w swoim prestiżowym głośniku BeoLab 90.

Beoplay M5 obsługuje technikę Chromecast, dzięki której cała rodzina może przesyłać strumieniowo muzykę z wielu różnorodnych serwisów do strumieniowania dźwięku, takich jak Spotify, Google Play Music czy Pandora z jakością nawet do 96 kHz/24 bit. Chromecast opiera się na funkcjonowaniu „w chmurze”, co pozwala na podłączenie do głośnika więcej niż jednego urządzenia jednocześnie.

Z modelem Beoplay M5 można łatwo połączyć dowolny inny głośnik z funkcją Google Cast w celu stworzenia systemu multiroom. Są to np. głośniki firmy B&O Play, takie jak Beoplay A6 czy Beoplay A9. Model Beoplay M5 obsługuje również technikę Beolink Multiroom i funkcję AirPlay. Ma też wbudowany moduł Bluetooth.

2017-10-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket