Aktywne głośniki i kolumny głośnikowe pozwalają na stworzenie wygodnego w instalacji i obsłudze domowego systemu audio. Mniejsze konstrukcje, dzięki bateryjnemu zasilaniu, można wykorzystywać również w plenerze.
Na rynku dostępne są rozmaite konstrukcje kolumn aktywnych, które różnią się zależnie od zastosowania. Inne modele stosowane będą w domowym systemie audio, a inne w studiach nagrań (są to tzw. monitory aktywne) czy na estradzie (często stosowane do odsłuchu scenicznego lub po prostu nagłośnienia instrumentów lub wokalu).
W domowym zaciszu chętnie wykorzystywane są soundbary czy głośniki bezprzewodowe. Wygodne w użytkowaniu są również aktywne kolumny podłogowe czy podstawkowe. Mniejsze konstrukcje aktywne, zasilane bateryjnie, można bez przeszkód zabrać ze sobą również w plener. W zaawansowanych instalacjach nagłośnieniowych sprawdzić się mogą również aktywne modele do zabudowy ściennej czy sufitowej. Nie należy zapominać również o subwooferach. To właśnie ich aktywna odmiana jest najczęściej stosowana w domowych systemach audio – niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zestawem stereo czy kinem domowym.
Subwoofery aktywne Defiance marki Paradigm pozwalają na modyfikowanie ustawień (w tym m.in. fazy i przepustowości) z wykorzystaniem bezpłatnej i łatwej w użyciu aplikacji mobilnej Paradigm Subwoofer Control.
Wśród kolumn aktywnych popularne są modele podłogowe oraz podstawkowe, które często stosowane są w systemach stereofonicznych i wielokanałowych. Kolumny te często sprzedawane są w parach. Jedna kolumna pełni wówczas jednocześnie funkcję wzmacniacza zasilającego drugą kolumnę należącą do zestawu. Tego typu modele często wyposażane są w korekcję brzmienia (dwu- lub trzyzakresową). Może być też dostępne złącze USB (umożliwiające odtwarzanie plików audio z przenośnych pamięci flash). Oprócz tego mogą mieć również moduł Bluetooth, co pozwala na strumieniowe odtwarzanie muzyki ze smartfonów czy tabletów. Oprócz kolumn podłogowych i podstawkowych w systemach audio często wykorzystywany jest subwoofer aktywny, który umożliwia znaczną poprawę brzmienia niskich częstotliwości w sygnale audio odtwarzanym w trybie stereo lub surround. Niektóre modele subwooferów mogą mieć nawet w zestawie pilot zdalnego sterowania, ułatwiający obsługę urządzenia. Należy jednak pamiętać, że subwoofer w zestawie głośnikowym nie zawsze jest konieczny. W niewielkich pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli wykorzystujemy droższe, zaawansowane techniczne kolumny, może on być jedynie zbędnym elementem, nadmiernie eksponującym basy.
Subwoofery aktywne mogą być wyposażone w regulację wzmocnienia sygnału audio oraz regulator częstotliwości odcięcia (w zakresie zależnym od modelu subwoofera). Regulatory głośności mają zwykle formę pokręteł. Regulacja drugiego ze wspomnianych parametrów oparta może być na pokrętłach płynnie regulujących częstotliwość odcięcia lub na przełącznikach, które pozwalają użytkownikowi na wybór jednej z kilku dostępnych wartości częstotliwości ocięcia.
Subwoofery aktywne mogą też mieć możliwość regulacji fazy sygnału (najczęściej w zakresie od 0° do 180°). Dzięki temu możemy zredukować różnice w fazie między dźwiękiem odtwarzanym przez subwoofer i pozostałe kolumny głośnikowe w systemie audio. Różnice te mogą wynikać m.in. ze sposobu, w jaki subwoofer został ustawiony w pomieszczeniu odsłuchowym.
Odpowiednie ustawienie dostępnych parametrów subwoofera ma bardzo istotne znaczenie dla jego właściwej integracji w całym systemie audio, a tym samym i ostatecznego efektu, c zyli po prostu brzmienia niskich tonów, jakie uzyskamy z jego udziałem. Niektóre modele subwooferów aktywnych mają nawet w zestawie pilot, pozwalający na zdalną konfigurację dostępnych parametrów.
W kolumnach aktywnych – niezależnie, czy mamy do czynienia z modelami podłogowymi, podstawkowymi, czy subwooferami, stosowane są wzmacniacze klasy D, które dobrane są do możliwości i parametrów technicznych wykorzystywanych w nich konstrukcji przetworników elektroakustycznych.
Głośnik MRx marki Ruark Audio z dostępem do radia internetowego i serwisów streamingowych (Spotify Connect) to urządzenie, które w domowym zaciszu może wielu użytkownikom z powodzeniem zastąpić nawet klasyczny stereofoniczny system audio.
W domowym systemie audio zamiast zaawansowanego, wieloelementowego systemu nagłośnieniowego można wykorzystać soundbar aktywny, który jest w stanie nie tylko poprawić brzmienie dźwięku odtwarzanego z telewizora, ale również zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu odsłuchowym.
Wśród soundbarów aktywnych możemy wyróżnić klasyczne, proste modele, jak również zakrzywione konstrukcje, które dostosowane są do kształtu zakrzywionych telewizorów, dostępnych w ofercie niektórych producentów (np. firmy Samsung). Większość modeli soundbarów aktywnych można zamontować na ścianie (pod lub nad odbiornikiem telewizyjnym). Można tego dokonać z wykorzystaniem odpowiednich uchwytów (niekiedy dołączonych do zestawu) lub po prostu otworów znajdujących się z tyłu obudowy soundbara.
Modele aktywne są znacznie bardziej funkcjonalne od swoich pasywnych „braci”. Mają nie tylko zintegrowany wzmacniacz (lub kilka wzmacniaczy), ale również zaawansowane procesory cyfrowego przetwarzania sygnału audio, dzięki którym możliwe jest dekodowanie różnorodnych systemów stereofonicznych i wielokanałowych, w tym nawet takich jak Dolby Atmos. Modele aktywne, w odróżnieniu do konstrukcji pasywnych, mają wbudowane rozmaite złącza audio i audio-wideo, dzięki którym mogą współpracować nie tylko z telewizorem, ale też innymi zewnętrznymi urządzeniami, np. odtwarzaczami osobistymi czy odtwarzaczami Blu-ray. Innowacyjne soundbary aktywne mogą mieć wbudowany moduł Bluetooth, dzięki którym mogą współpracować z różnorodnymi źródłowymi urządzeniami zewnętrznymi kompatybilnymi z tym standardem. Niektóre modele soundbarów aktywnych wyposażane są nie w wejście, a wyjście Bluetooth, co pozwala np. na strumieniowe odtwarzanie muzyki na słuchawkach wyposażonych w ten moduł komunikacji bezprzewodowej.
Specyficznym typem soundbarów aktywnych są płaskie systemy audio. Ich obudowy są wytrzymałe do tego stopnia, że można na nich stawiać odbiornik telewizyjny zamocowany w fabrycznej podstawie. Płaskie systemy audio, podobnie jak soundbary aktywne, mogą być wyposażone w zaawansowane dekodery dźwięku przestrzennego i różnorodne złącza, które pozwalają na współpracę z zewnętrznymi urządzeniami audio-wideo.
Kompaktowe głośniki aktywne to nie tylko funkcjonalność i wygoda użytkowania, ale również wyjątkowe wzornictwo, co udowadniają modele marki B&O Play.
Wśród kolumn aktywnych popularną grupę stanowią modele bezprzewodowe. Są to zarówno kompaktowe konstrukcje z wbudowanym modułem Bluetooth, jak i bardziej zaawansowane urządzenia, które obsługują również łączność Wi-fii instalowane są w systemach multiroom. Wśród tego typu modeli dostępne są również takie, które odporne są – oczywiście do pewnego stopnia – na pył czy wodę. Tutaj również najpopularniejszą konstrukcją układu wzmacniającego sygnał audio jest wzmacniacz klasy D. Do tego typu urządzeń zaliczamy również kompaktowe głośniki Bluetooth, które można zabrać ze sobą w podróż w plecaku lub w torbie.
Przenośne modele bezprzewodowe do zasilania wykorzystują najczęściej baterię litowo-jonową, a zatem bardzo ważnym parametrem w tego typu konstrukcjach jest czas pracy na zastosowanej w nich baterii. Przydatną funkcją jest tutaj możliwość ładowania baterii urządzeń mobilnych (funkcja power banku).
Co ważne, określenie „głośnik bezprzewodowy” nie musi oznaczać braku konieczności wykorzystywania zewnętrznego zasilania. Tym mianem określa się często również modele pozwalające na strumieniowe przesyłanie sygnału między źródłem sygnału audio (np. urządzeniem mobilnym) a głośnikiem.
Aktywne głośniki przenośne mogą być wyposażone w złącze USB pozwalające na ładowanie baterii urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety.
Wśród aktywnych kolumn głośnikowych nie brakuje modeli estradowych, które mają wbudowany wzmacniacz i wyposażone są w wiele innowacyjnych funkcji i rozwiązań technicznych. W tego typu modelach to nie jakość przetwarzania sygnału audio jest najistotniejsza, ale moc, ponieważ odtwarzają często dźwięk w dużych pomieszczeniach lub na otwartej przestrzeni, gdzie nie ma odbić fali akustycznej.
Oprócz wzmocnienia i korekcji odtwarzanego dźwięku mogą mieć one panel wyposażony w rozmaite wejścia audio, dzięki którym możemy nagłośnić wiele różnorodnych urządzeń zewnętrznych.
Kolumny aktywne mogą być wyposażone w uchwyty, które umożliwiają ich wygodne przenoszenie, co jest bardzo ważne w tego typu zastosowaniach.
Modele estradowe mają zwykle u podstawy specjalny otwór. Pozwala on na zamocowanie tej kolumny aktywnej na odpowiednim statywie. Dzięki temu kolumna może być usytuowana wyżej, np. na wysokości głowy użytkownika. Sprawia to, że wytwarzany przez nią dźwięk będzie lepiej rozchodził się w pomieszczeniu.
Specyficzną odmianą kolumn aktywnych są aktywne monitory studyjne, wykorzystywane w studiach nagraniowych. Są to zwykle monitory tzw. bliskiego pola, a więc znajdujące się blisko realizatora czy montażysty dźwięku siedzącego za konsoletą mikserską. Konstrukcje tego typu są określane mianem monitorów, ponieważ – jak sama nazwa wskazuje – służą do monitorowania (kontrolowania) dźwięku rejestrowanego „na żywo” czy też miksowanego w tzw. postprodukcji. Muszą zatem wiernie odzwierciedlać brzmienie. Sygnał audio odtwarzany przez monitory studyjne nie powinien być w żadnym z podpasm pasma akustycznego tłumiony czy podbijany, jak ma to często miejsce np. w kolumnach do zestawów stereo czy kina domowego. Musi być „neutralny”. Niekiedy jednak również monitory studyjne, podobnie jak aktywne kolumny podstawkowe czy podłogowe, mają wbudowany prosty korektor dźwięku (np. tonów niskich i wysokich). Pozwala on na dostosowanie brzmienia aktywnych monitorów do charakterystyki pomieszczenia, w którym zostały one zainstalowane.
W ofercie niektórych producentów głośników Bluetooth dostępne są modele, które mogą pracować w trybie stereofonicznym. Czasem, aby skorzystać z takiej funkcji, należy zakupić dodatkowy model, a czasem producenci oferują od razu dwa modele w zestawie. Z tego drugiego rozwiązania skorzystała szwedzka firma DeFunc, wprowadzając na rynek model Duo. Jak sama nazwa wskazuje, w zestawie mamy od razu dwa głośniki (obsługujące Bluetooth w wersji 4.2), które mogą odtwarzać dźwięk osobno lub – po ich sparowaniu – w „duecie”, w trybie stereofonicznym. Zasięg połączenia (do ok. 10 m) pozwala na odtwarzanie tego samego dźwięku w dwóch pomieszczeniach. Zintegrowana w pojedynczym głośniku bateria o pojemności 2400 mAh pozwala na ok. 10 godz. odtwarzania muzyki, a jej pełne ładowanie trwa ok. 4 godz.
Model Duo charakteryzuje się pasmem przenoszenia z zakresu od 80 Hz do 20 kHz. W przeciwieństwie do standardowych głośników kierunkowych emituje dźwięk dookólnie, wypełniając brzmieniem całe pomieszczenie. Lokalizacja słuchacza względem głośnika nie ma więc wpływu na subiektywną jakość odbieranego sygnału audio.
Do obsługi głośnika wykorzystywane są zaledwie 3 przyciski, które umożliwiają włączanie i wyłączanie urządzenia, regulację głośności lub zmianę odtwarzanego utworu.
Model Duo to połączenie innowacyjnych rozwiązań technicznych, dobrego brzmienia i minimalistycznego, skandynawskiego wzornictwa. Dostępny jest w trzech kolorach: czarnym, szarym lub złotym. W zestawie znajdują się dwa kable mikro-USB do ładowania głośników oraz 2 kable audio, które pozwalają na przewodowe podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku. Dzięki nim możemy odtwarzać muzykę z urządzeń, które nie obsługują standardu Bluetooth.
Na popularności zyskują soundbary aktywne, które pozwalają nie tylko na odtwarzanie sygnału stereofonicznego, ale coraz częściej obsługują również systemy kina domowego. Niektóre modele soundbarów mogą współpracować bezprzewodowo z kompatybilnymi głośnikami. Pozwala to na stworzenie funkcjonalnego systemu kina domowego. Takim urządzeniem jest soundbar MagnifiMax, należący do linii Magnifimarki Polk Audio.
Za generowanie dźwięku dla trzech przednich kanałów audio – lewego, centralnego i prawego – odpowiada w tym modelu 5 niewielkich przetworników elektroakustycznych. Urządzenie obsługuje opatentowaną przez Polk Audio technikę SDA (od ang. Stereo Dimensional Array), która pozwala na uzyskanie wielowymiarowego dźwięku o dużej przestrzenności, znacznie lepszego w porównaniu z konwencjonalnymi listwami soundbarowymi. W modelu MagnifiMax zastosowano również autorski system firmy Polk – Voice Adjust. Dostosowuje on ustawienia korektora dźwięku do aktualnych potrzeb użytkownika w taki sposób, aby dialogi czy wokale zawsze były wyraźne.
Tylny panel soundbara został wyposażony w 3 wejścia i 1 wyjście HDMI (z ARC), a także wejścia audio – cyfrowe optyczne i analogowe jack 3,5 mm. Urządzenie ma wejście USB (serwisowe) i złącze Ethernet. Soundbar ma wbudowany moduł Wi-Fi. Jest kompatybilny z Google Home. Strumieniowe odtwarzanie muzyki umożliwia również obsługa standardu Bluetooth.
W komplecie z listwą soundbarową znajduje się bezprzewodowy subwoofer z 8-calowym przetwornikiem niskotonowym. Zestaw zawiera ponadto niezbędne okablowanie – przewody: HDMI i optyczny.
Tylne kanały audio (lewy i prawy surround) mogą być odtwarzane z wykorzystaniem dwóch głośników SR1.
Warto podkreślić, że model MagnifiMax (w wersji bez głośników surround) otrzymał w tym roku nagrodę EISA w kategorii „Best buy soundbar”.
Producenci często oferują całe serie aktywnych głośników z modułem Bluetooth, co pozwala dobrać model odpowiedni do potrzeb użytkownika, m.in. pod względem rozmiarów, brzmienia czy funkcji. Przykładem stylowej serii głośników bezprzewodowych jest Yoyo brytyjskiej marki Cambridge Audio. Znajdują się w niej modele Yoyo S, M i L, które różnią się wielkością i zastosowanymi przetwornikami elektroakustycznymi. Wszystkie łączą jednak jakość i stylistyka wykonania. Modele z serii Yoyo zostały pokryte kolorową, transparentną akustycznie wełnianą tkaniną Bespoke Birdseye z wełny czesankowej. Najmniejszy głośnik – Yoyo S dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych: ciemnoszarej, jasnoszarej, niebieskiej i zielonej. Model Yoyo M nie występuje w odmianie zielonej (spośród wymienionych), a głośnik Yoyo L dostępny jest wyłącznie w kolorach ciemno- i jasnoszarym.
W modelu Yoyo S zastosowano dwa szerokopasmowe przetworniki elektroakustyczne, przetwornik niskotonowy oraz membranę pasywną. Został on wyposażony w złącze USB (do ładowania baterii urządzeń mobilnych) oraz wejście jack 3,5 mm, które pozwala na przewodowe odtwarzanie muzyki z urządzeń zewnętrznych. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi urządzenie można wykorzystać jako zestaw głośnomówiący. Sterowanie odtwarzaniem może odbywać się nie tylko z wykorzystaniem urządzenia mobilnego, ale również za pomocą gestów (np. przesuwając ręką nad głośnikiem od strony prawej do lewej, możemy zatrzymać odtwarzanie). Zintegrowana bateria umożliwia do 14 godz. pracy urządzenia bez konieczności jej ponownego ładowania. Za pomocą specjalnego przycisku na obudowie głośnika można sprawdzić bieżący stan naładowania akumulatora. Model Yoyo M to zestaw dwóch głośników Bluetooth. Mogą one działać niezależnie lub jako para stereofoniczna. Zestaw został wyposażony w podobne funkcje jak głośnik Yoyo S. Pozwala jednak na znacznie dłuższe, bo nawet 24-godzinne, odtwarzanie muzyki po pełnym naładowaniu baterii.
Największy model – Yoyo L został zaprojektowany głównie z myślą o wykorzystaniu go w domowej instalacji audio-wideo. Obsługuje technikę Google Cast i wyposażony jest m.in. w złącze optyczne, co pozwala na współpracę m.in. z odbiornikiem telewizyjnym.
Wyjątkowe konstrukcje można znaleźć również w segmencie głośników do zabudowy. Ciekawym i funkcjonalnym modelem jest RB-1650BT marki TAGA Harmony. Jest to głośnik aktywny połączony z przetwornikiem pasywnym. System ten to doskonały wybór do domowych instalacji nagłośnieniowych, ale również do zastosowań komercyjnych – w restauracjach, pubach, sklepach, salach konferencyjnych, klubach fitness czy salach wykładowych.
Model RB-16550BT pozwala na zbudowanie wydajnej instalacji audio, dzięki której możemy odtwarzać muzykę z zewnętrznych źródeł bezprzewodowo przez Bluetooth (m.in. z serwisów streamingowych, jak i radia internetowego) lub przewodowo – dzięki dodatkowemu stereofonicznemu wejściu liniowemu.
Unikalne funkcje i wyposażenie, takie jak pilot zdalnego sterowania, przedni i tylny odbiornik podczerwieni, port szeregowy RS-232, programowalne ustawienia Auto Standby (automatycznego włączenia i wyłączenia) oraz regulowane niskie i wysokie tony pomogą zintegrować głośnik RB-1650BT z dowolną instalacją audio czy audio-wideo.
Głośnik charakteryzuje się czystym, naturalnym i dynamicznym brzmieniem. Pasmo przenoszenia rozciąga się od 38 Hz do 25 kHz. Bardzo cienka obudowa pozwala na montaż nawet w bardzo płytkich miejscach, dzięki czemu głośnik może stać się praktycznie niezauważalny w sufitowej zabudowie. Połączenie łańcuchowe (typu Daisy Chain) pozwala na podłączenie wielu par głośników RB-1650BT do głównego systemu i zbudowanie złożonej i zaawansowanej instalacji nagłośnieniowej.
© 2024 InfoMarket