Dobrze dobrana przecinarka to nie wszystko. Istotnym elementem wyposażenia glazurnika są także różnorodne akcesoria. Przy demontażu starej glazury przydadzą się też specjalne noże i skrobaki do usuwania fug, a także dłuta ze złączem przystosowanym do wiertarek (np. SDS).
Nie zawsze musimy jednak zrywać stare płytki z podłogi. Wystarczy zedrzeć z nich gładką powierzchnię przy użyciu szlifierki i dopiero wtedy zagruntować podłoże. Do nakładania zaprawy klejowej na przygotowanym wcześniej podłożu niezbędna będzie zębata i nierdzewna paca. Dobór pacy o odpowiedniej szerokości zębów ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu wykonywanej pracy. Zaleca się, aby szerokość zębów pacy była mniej więcej dwa razy większa od przewidywanej grubości warstwy zaprawy klejowej.
Znaczenie w doborze tego akcesorium ma również to, jakich rozmiarów płytki będą kładzione z jej wykorzystaniem. Im większa powierzchnia płytki, tym większa powinna być szerokość zębów pacy. Istotny jest również kształt zębów. Przy dużych płytkach powinno się stosować pace z zaokrąglonymi zębami.
W zestawie każdego glazurnika powinien znajdować się też odpowiedni młotek. Najpopularniejsze są młotki gumowe, ponieważ guma nie uszkadza kruchych materiałów. Przydatny może być też młotek z widiową końcówką. Metalowy obuch takiego młotka może mieć wstawioną płytkę wykonaną ze specjalnego materiału (np. węglika), co ułatwia obróbkę twardych płytek.
W odpowiednim ułożeniu i wypoziomowaniu płytek pomagają rozmaite klipsy, kliny i dystansowe krzyżyki glazurnicze. Przy poziomowaniu nie obejdzie się też bez stosowania miary, linijki, ołówka i – oczywiście – poziomnicy.
Po położeniu płytek i wyschnięciu kleju do nakładania fugi przydadzą się niewielka fugówka z elastycznym gumowym elementem oraz kilkumilimetrowe kielnie. Fugowanie mogą ułatwiać też specjalne pistolety, przypominające nieco te wykorzystywane do rozprowadzania silikonu. Dostępne są również rękawy do fugowania. Aby doczyścić płytki po fugowaniu, można wykorzystać pacę z podkładem z gąbki oraz w ycieraczkę glazurniczą.
Jeżeli korzystamy z przecinarki elektrycznej, warto zaopatrzyć się w zapasowe tarcze diamentowe do tych urządzeń, zwłaszcza jeśli do wyłożenia płytkami jest powierzchnia o dużym metrażu.
© 2024 InfoMarket