Wiele tradycyjnych narzędzi ogrodniczych, przy pracy którymi wykorzystuje się siłę mięśni, ma swoje odpowiedniki w liniach elektronarzędzi i narzędzi spalinowych. Ułatwiają one i zdecydowanie przyspieszają pracę, jednak są sporo droższe od swoich ręcznych odpowiedników. Mają jednak na tyle dużo zalet, że warto rozważyć inwestycję w nie.
- Elektryczne nożyce do żywopłotu zdecydowanie ułatwiają systematyczne przycinanie żywopłotu czy kształtowanie koron drzewek. Pozwalają zazwyczaj na ścinanie gałązek o średnicy do ok. 20 mm. Elementem tnącym jest w nich zębata listwa nożowa, napędzana wałem korbowym. Wykonuje ona ruchy posuwisto-zwrotne, a ścinanie następuje na granicy między nożami ruchomymi a stałymi przeciwostrzami. Ważne jest, aby wybrać narzędzie o odpowiedniej mocy silnika i długości ostrza. Jeżeli żywopłot ma nieregularny kształt, lepsza będzie krótka listwa tnąca. Nożycami z dłuższą listwą wygodniej tnie się duże, płaskie powierzchnie. Ważne jest, aby nożyce nie były zbyt ciężkie, gdyż często pracuje się nimi w niewygodnej pozycji. Komfortową pracę zapewniają system antywibracyjny oraz obracana głowica, która ułatwia cięcie żywopłotu zarówno w poziomie, jak i pionie. Nożyce elektryczne zasilane sieciowo mają dość istotne wady. Po pierwsze, strzyżenie ogranicza długość przewodu, a po drugie, należy uważać, by kabel nie został przypadkowo przecięty. W zamian oferują możliwość pracy bez przerw przez długi czas.
- Nożyce akumulatorowe nie mają ograniczonego zasięgu i od pojemności akumulatora zależy ich czas pracy. Ich zaletą jest to, że pracują cicho jak elektryczne, ale nie ogranicza nas długość przewodu. Mogą być wyposażone w ruchomy wysięgnik, dzięki któremu cięcie wysokiego żywopłotu bez użycia drabiny jest bardzo proste. W sklepach dostępne są nożyce sprzedawane z dodatkowym akumulatorem i z wymiennymi końcówkami do trawy. Przydatna będzie również szybka ładowarka, w której w trakcie pracy doładujemy drugi akumulator. Można rozważyć również zakup baterii plecakowej o dużej pojemności, pozwalającej na dłuższą pracę.
- Nożyce spalinowe zazwyczaj stosuje się do profesjonalnego strzyżenia, np. w parkach i dużych ogrodach. Są bardzo wydajne i mocne, ale mają też wady: głośno pracują, są dość ciężkie i stosunkowo drogie. Silniki spalinowe wymagają także okresowej konserwacji.