Montaż i instalacja

Montaż

Z niektórymi zlewozmywakami można sobie poradzić samodzielnie. Warto jednak zawsze skorzystać z usług profesjonalistów. Zanim zainstalujemy zlewozmywak powinniśmy zapoznać się z pewnymi aspektami technicznymi.

Przy instalacji zlewozmywaka ważną, a może nawet najistotniejszą kwestią jest to, gdzie przebiega instalacja wodno-kanalizacyjna. Im bliżej niej zostanie umieszczony zlewozmywak, tym lepiej, gdyż nie będzie trzeba „ciągnąć” jej przez całą kuchnię. Specjaliści od zabudowy twierdzą, że zlewozmywak umieszczony przy oknie sprawi, iż osoba zmywająca będzie zasłaniać wpadające światło dzienne, przygotowującemu posiłki przy blacie roboczym. Dopływ wody i odpływ nieczystości powinny znaleźć się w obrębie szafki zlewowej, najlepiej w miejscu centralnym. Dodatkowo sposób rozwiązania podejścia wodociągowego i kanalizacyjnego zależy od rodzaju baterii oraz syfonu. Najczęściej wykonuje się je średnicą ½ cala, tak dla wody zimnej, jak i ciepłej. Przy podejściu kanalizacyjnym pod zlewozmywak potrzeba przewodu o średnicy min. 50 mm. Inną ważną zasadą jest to, że ujęcie ciepłej i zimnej wody zakończone baterią powinno być zlokalizowane na wysokości około 60 cm od podłogi, w centralnej części szafki zlewozmywakowej. Sama armatura ścienna powinna znajdować się na wysokości 25–35 cm od krawędzi zlewozmywaka, by zapewnić wygodne korzystanie z niego.

Modele nakładane

Jest to najprostszy z możliwych sposobów montażu. Wystarczy nałożyć na szafkę przystosowany do tego zlew. Zwykle są to zlewozmywaki prostokątne. Ważne jest przy tym dokładne uszczelnienie przestrzeni między ścianą a zlewem, ponieważ nieszczelność to główna pułapka czyhająca na niedoświadczonego montera i jedna z przyczyn późniejszych usterek. Jednym ze sposobów stosowanych przez producentów w celu wyeliminowania tej niedogodności jest produkowanie zlewozmywaków nakładanych ze specjalnym „kołnierzem”. Tak montowane zlewy mogą współpracować zarówno z baterią ścienną, jak i tzw. sztorcową, czyli stojącą.

Modele wbudowywane

Ten rodzaj zlewozmywaków jest obecnie jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez konsumentów. Do jego zamontowania należy wyciąć w blacie kuchennym specjalny otwór (producent dołącza schemat), a następnie umieścić w nim zlewozmywak. Niepodważalną zaletą tego rodzaju montażu jest brak wystających krawędzi i kantów, bowiem wbudowany zlewozmywak stapia się z blatem niemal w jednolitą całość. Istnieją dwa typy krawędzi zlewozmywaków wbudowywanych. Pierwszy rodzaj to krawędzie wypukłe, których wyprofilowanie gwarantuje lepszą stabilność zlewozmywaka. Takie urządzenia mocuje się klamrami w wyciętym blacie, niezależnie od materiału, z którego jest on wykonany. Drugim rodzajem są krawędzie płaskie – wówczas komora przylega do blatu kuchennego, a krawędź wystaje tylko o grubość materiału. Tu również stosuje się do mocowania specjalne klamry, a takie zlewozmywaki można mocować w blatach z różnych materiałów. Takie modele, zależnie od tego, w jakim miejscu blatu są mocowane, mogą współpracować z baterią ścienną albo sztorcową. Przed umieszczeniem zlewozmywaka w otworze na całym obrzeżu trzeba włożyć uszczelkę, chroniącą przed zaciekaniem wody pod obrzeże komory. Tak przygotowany zlewozmywak wkłada się do otworu i przykręca uchwytami montażowymi do blatu.

Modele podwieszane

Montowanie tego rodzaju zlewozmywaków wygląda bardzo podobnie jak wpuszczanych w blat. Przy ich montażu również trzeba wyciąć odpowiedni otwór w blacie na podbudowie (szafce kuchennej) według instrukcji producenta. Różnica polega na tym, że urządzenie wbudowuje się od dołu. Ten rodzaj montażu jest nieco bardziej skomplikowany, jednakże daje możliwość dowolnego łączenia ze sobą komór o różnych wielkościach, a także kształtach (np. dwóch niezależnych komór w niewielkim odstępie). Najliczniejszą grupę w tej kategorii stanowią mniejsze zlewy. Najczęściej współpracują one z bateriami sztorcowymi, montowanymi w blacie. Warto dodać, że montaż od dołu możliwy jest przy blatach granitowych, kompozytowych lub z litego drewna, W wypadku blatów powlekanych tworzywem sztucznym taki sposób montażu zlewu jest wykluczony. Co ważne, zlewozmywaki do podbudowy mogą być zrównane z blatem lub wystawać spod niego, tak by możliwe było stosowanie dodatkowego wyposażenia. Zlewozmywaki tego typu wymagają blatów z fabrycznie wyciętym i zabezpieczonym otworem. To ważne, by wyznaczyć z drugiej strony blatu otwory montażowe do uchwytów. W tym celu trzeba blat odwrócić i za pomocą szablonu odrysować krawędź komory zlewozmywakowej, a następnie wyznaczyć i wywiercić otwory pod zaczepy (o średnicy kołka montażowego i głębokości nie większej niż 1/2 grubości blatu). Kolejny krok to posmarowanie brzegu zlewozmywaka bezbarwnym silikonem, przyłożenie go do blatu i przykręcenie.

Montaż
2019-01-18
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket