Dwa w jednym

Dwa

Na rynku zobaczyć można coraz to nowsze konstrukcje urządzeń AGD „2 w 1”. Jedną z nich jest płyta zintegrowana z okapem, który jest zamontowany bezpośrednio na płycie (w postaci listwy lub okrągłego wyciągu).

Montując w kuchni tego typu urządzenie nie tylko oszczędzamy miejsce przy montażu, ale także skutecznie radzimy sobie z oparami podczas kulinarnych przygód – opary znad garnków nie roznoszą się po całej kuchni, a trafiają wprost do wyciągu. Taka płyta z okapem jest też dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o łatwość obsługi. Zazwyczaj okap automatycznie dostosowuje swoją pracę do wybranej mocy grzania płyty, co skutecznie skraca czas ustawiania parametrów obu urządzeń. Dodatkowo, płyta z wyciągiem jest wyjątkowo modnym elementem dzisiejszych wnętrz i klienci coraz chętniej zwracają na nią uwagę z powodu bardzo przemyślanego wzornictwa (płytę można zamontować na równi z blatem, a okapu niemal nie widać w kuchennej przestrzeni). Okapy w płycie grzejnej to doskonała propozycja zwłaszcza w wypadku wysp kuchennych czy niewielkich aneksów. Sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia jest otwarta na salon, a w kuchennej zabudowie liczy się każdy metr sześcienny, który może być przeznaczony na przechowywanie przypraw, rozmaitych naczyń lub akcesoriów.

Dwa
Dwa
Dwa

Okapy zintegrowane z płytą grzejną są nie tylko funkcjonalne, ale również wyjątkowe pod względem wzornictwa, co potwierdzają rozmaite nagrody za design przyznawane tego typu urządzeniom.

Solidna konstrukcja

Okapy zintegrowane z płytą charakteryzują się dużą wydajnością i pod tym względem nie ustępują klasycznym konstrukcjom naściennym czy podszafkowym. Ponadto zapewniają stosunkowo cichą i efektywną pracę, a do tego potrafią być wyjątkowo energooszczędne. Mechanizm takiego okapu ukryty jest zwykle pod solidną kratką wykonaną najczęściej z żeliwa, a dzięki temu odporną na zadrapania i uderzenia. Podzespoły elektroniczne okapu zintegrowanego z płytą są często wodoszczelne – na wypadek gdyby podczas gotowania doszło do nieoczekiwanego zalania urządzenia, np. po wykipieniu wody. Znajdująca się zwykle na środku płyty grzejnej kratka, przez k tórą zasysane są opary, tworzy jedną płaszczyznę ze szklanym blatem urządzenia. Dzięki temu możemy swobodnie przenosić czy przesuwać gorące garnki i patelnie z jednej części płyty na drugą.

Czyszczenie koniecznością

Oczywiście, każdy okap należy regularnie czyścić – także ten zintegrowany w płycie. Dobrą wiadomością dla przyszłych klientów jest jednak fakt, że czyszczenie filtra w takich okapach nie jest szczególnie wymagające. Zazwyczaj należy zdjąć kratkę wentylacyjną i wyjąć specjalny moduł filtrujący – po tej czynności należy umyć filtr, np. w zmywarce (czyszczenie w zależności od producenta różni się).

Dwa

Okapy dostępne są również w postaci modułów do systemów montowanych na blacie kuchennym. dzięki temu urządzenie można zainstalować w „tandemie” z płytą grzejną dopasowaną do wymagań użytkownika.

Przemyślana instalacja

Sam montaż należy dokładnie zaplanować w kuchennej zabudowie, gdyż w zależności od wersji musimy przebudować nieco przestrzeń/mebel pod płytą. Dla przypomnienia: wyciąg odprowadza wszelkie opary na zewnątrz, z kolei wersja filtrująca oczyści powietrze i wpuści je powrotem do kuchni (producenci dołączają do tej wersji często niezbędne elementy instalacyjne, tj. specjalne, często chromowane profile na wycięcie w cokole, niezbędne do wylotu powietrza).

2019-03-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket