Przeglądając ofertę producentów, nie sposób pominąć kwestii wzornictwa okapów. Powiedzmy to wprost – wiele oferowanych obecnie modeli to prawdziwe dzieła sztuki użytkowej, najwyższych lotów wzornictwo, materiały i wykonanie. Innowacyjne i stylowe okapy są też coraz częściej dodatkowym i w pewnym sensie wyjątkowym źródłem światła w kuchni.
Okap może wyglądać jak elegancki, kryształowy żyrandol, kolorowy głośnik emitujący muzykę bądź jak rzeźba zawieszona tuż nad płytą grzejną. A takich formatów i im podobnych propozycji jest o wiele, wiele więcej. Bez cienia zawahania można powiedzieć, że w tym segmencie rynku dokonał się w Polsce niebywały postęp – tak techniczny, jak i stylistyczny. Piramidalną blachę bez silnika zastąpiły wyrafinowane konstrukcje ze znakomitymi jednostkami napędowymi i układami elektronicznymi. Najnowsze modele nie tylko wyznaczają styl kuchni, ale coraz częściej tworzą rynkowe trendy, za którymi podążają nie tylko producenci mebli, ale i wytwórcy sprzętu elektronicznego.
Przy opracowywaniu nowych modeli okapów producenci współpracują z wybitnymi, światowej sławy projektantami i designerami
Zastosowanie oświetlenia, które jest tak istotne w okapach, ma jeszcze jedną zaletę. Może stworzyć wyjątkowy nastrój w pomieszczeniu. Producenci stosują wiele kolorów lamp, dzięki czemu oświetlenie przestaje być rozwiązaniem czysto praktycznym, a staje się również elementem wystroju. Dlatego też w okapach dostępnych na polskim rynku możemy spotkać lampy czerwone, niebieskie, różowe, brązowe, a także żółte i zielone. To tylko garstka z barw, jakie stosowane są w designerskich modelach. Duże możliwości pod względem kolorystyki dają diody LED. Warto w tym miejscu pamiętać, że o ile kiedyś najważniejszym parametrem była moc żarówki, o tyle dzisiaj niezmiernie istotna jest poza mocą czy rodzajem trzonka także temperatura barwowa LED. W praktyce w zależności od wielkości tego parametru uzyskujemy światło „zimne” lub „ciepłe”. Te „ciepłe” sprzyja wypoczynkowi, relaksowi czy spożywaniu posiłków, „zimne” z kolei zalecane jest do aktywności i pracy.
Okap kształtem przypominający jabłko? Proszę bardzo! Taki nietypowy przyścienny model ma w swojej ofercie firma Seenergy.
W zależności od producenta wykorzystywane są rozmaite systemy związane z obsługą parametrów pracy okapu. Firma Siemens w jednej ze swoich serii produktowych (iQ700) oferuje modele wykorzystujące oświetlenie, którego barwę można dostosować do aranżacji wnętrza, a wszystko to wygodnie i intuicyjnie, bo z wykorzystaniem systemu HomeConnect. Możemy także powiększyć zakres oświetlenia i sterować wybranymi funkcjami okapu za pomocą smartfonu lub tabletu. Oprócz dekoracyjnej funkcji podświetlenia, producent stosuje także standardowe, niezależne podświetlenie płyty kuchennej. Innym ciekawym przykładem innowacyjnego oświetlenia w okapach jest rozwiązanie zastosowane w wyspowym modelu Santina marki Maan. Okap ten wykorzystuje w listwę LED-RGB, którą umieszczono w dolnej części urządzenia. Podświetlenie, które dostępne w kilku wariantach kolorystycznych nie tylko urozmaica gięty kształt czaszy okapu, ale także pozwala elegancko wkomponować i wyeksponować urządzenie w pomieszczeniach utrzymanych w rozmaitej stylistyce. Wyboru podświetlenia możemy wygodnie dokonać z dołączonego pilota zdalnego sterowania. W ofercie polskiego producenta znajdziemy też inne warianty innowacyjnych modeli wyposażonych w dekoracyjne oświetlenie RGB.
© 2024 InfoMarket