Każdy okap musi być szybko, łatwo i komfortowo obsługiwany. Oprócz standardowych paneli sterowania czy pilotów coraz częściej na rynku spotykamy nowe trendy takie jak kontrola parametrów pracy okapu za pomocą urządzenia mobilnego lub sterowanie gestami dłoni.
Obok standardowych i dobrze znanych rozwiązań na uwagę zasługują dziś wszelkie nowe metody obsługi okapu – niegdyś nie tylko do zrealizowania, ale i do wyobrażenia. Jako przykład można podać choćby sterowanie sprzętem AGD z tabletu lub smartfona za pomocą modułów Wi-Fi lub Bluetooth. Automatyzacja sprzętu staje się na tyle przystępna dla konsumenta, że podczas gotowania nie musimy stale monitorować parametrów sprzętu.
Wszystkie modele (te nowszej, jak i starszej generacji) wyposażone są w podstawową funkcję, jaką jest regulacja mocy. To dzięki niej użytkownik może dostosować pracę okapu do aktywności na strefie grzejnej. Kiedy zechcemy, aby okap pracował cicho oraz delikatnie zasysał powietrze, wybieramy najniższy tryb pracy, z kolei przy zwiększonej liczbie oparów w kuchni – tryb intensywny. Producenci proponują w tym obszarze wiele rozwiązań, poczynając od zastosowania przycisków mechanicznych lub elektromechanicznych. Konkretne funkcje i opcje aktywuje się i dezaktywuje przez naciśnięcie przycisku i jest to sygnalizowane diodą. Spotkać można standardowe guziki mechaniczne, ale również elektroniczne piktogramowe przyciski, delikatnie wystające poza powierzchnię panelu sterowania. Podobnie działają panele z mechanicznymi suwakami. W tym wypadku okap ma kilkustopniowy suwak, którego przesunięcie aktywuje dany tryb pracy. Nieco bardziej rozwiniętym technicznie panelem jest układ sensorów, czyli panel dotykowy (z dotykowymi przyciskami lub sliderami). Takie modele wyglądają bardzo nowocześnie i szybko się je czyści. Nie mają wystających guzików, jedynie diody aktywacji wybranej opcji. Bardzo często zdarza się, że taki panel wyposażony jest w kolorowy wyświetlacz, z którego można wybrać wiele opcji okapu. Slidery, jak sama nazwa wskazuje, są najnowszym sposobem regulacji mocy, który występuje tylko w dotykowych panelach sterowania. Wystarczy przesunąć palcem po skali poziomu mocy, a okap zmieni intensywność pochłaniania. Równie zaawansowaną metodą obsługi urządzenia są wszelkiego typu joysticki. Z ich pomocą można regulować nie tylko intensywność pracy, ale także oświetlenie oraz inne parametry. Ciekawe są także modele z panelem sterowania typu rotary control (pokrętło wyboru – przyp. red.). Nie są one popularne, jednak bardzo praktyczne, a często wyjątkowo designerskie. Ich panel sterowania wyposażony jest w zaledwie jedno pokrętło, dzięki któremu regulujemy intensywność pracy, a także włączamy urządzenie czy oświetlenie. Niektóre modele szczelinowe lub do zabudowy blatowej i sufitowej nie mają własnych panelów sterowania. Wówczas mogą być one połączone z płytą grzewczą lub mieć umieszczony panel sterowania na blacie.
W teleskopowym modelu ChS45W marki Freggia zastosowano kompaktowy przełącznik. Znajduje się on w mało widocznym miejscu na skraju okapu.
Do obsługi wybranych modeli okapów mogą być wykorzystywane piloty zdalnego sterowania, co czyni korzystanie z tych urządzeń znacznie wygodniejszym.
Co dla niektórych może być zaskakujące, okapy również znajdują się w kategorii sprzętów typu smart. Potrafią łączyć się ze smartfonem lub tabletem dzięki modułom komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi oraz Bluetooth. Pozwala to na zdalną obsługę modelu z poziomu telefonu bez ruszania się z łóżka, a nawet gdy nie ma nas w domu! W praktyce jest to bardzo funkcjonalna opcja, która wnosi do pomieszczenia kuchennego kolejne nowoczesne rozwiązanie. Wystarczy jeden dotyk palca na ekranie urządzenia mobilnego, aby okap rozpoczął pracę. Działanie jest dosyć proste. Należy ściągnąć udostępnioną przez producenta aplikację mobilną na odpowiedni system operacyjny (np. Android lub iOS). Są one dostępne w internetowych sklepach z aplikacjami. Po sparowaniu telefonu z okapem aplikacja wraz z funkcją wydawania poleceń jest gotowa do działania. Modele okapów z modułem komunikacji bezprzewodowej Bluetooth pozwalają z odległości nawet do kilkudziesięciu metrów włączyć urządzenie, oświetlenie i regulować moc turbin. Modele z Wi-Fi (IoT – Internet of Things) mogą przekazać informacje o stanie aktywności urządzenia (czy jest włączone czy nie), o statusie poboru energii elektrycznej, a także pozwalają na zdalną kontrolę nad oświetleniem, a w niektórych modelach – na włączenie i aktywowanie całego mechanizmu okapu.
W okapach dostępne jest również sterowanie gestami. dzięki temu, aby zmienić parametry pracy okapu nie trzeba nawet dotykać urządzenia.
© 2024 InfoMarket