Ważne parametry pralek

Ważne parametry pralek

Wybierając pralkę warto zwracać uwagę na jej specyfikację techniczną. Przede wszystkim warto poznać ważniejsze parametry i opisujące je jednostki. Pozwoli to rzetelnie porównać poszczególne modele i wybrać ten optymalny.

Pralki pracują w określonych parametrach, które definiują je jako sprzęty ekonomiczne, praktyczne bądź nieefektywne w swym działaniu. Takimi parametrami są m.in. klasa efektywności prania oraz wirowania czy pobór wody i energii elektrycznej. Istotne mogą się tu okazać także prędkość obrotów bębna czy jego ładowność. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i racjonalne podejście do problemu i poszczególnych wartości podawanych przez producentów. W wypadku alergii dodatkowe płukanie jest koniecznością – z drugiej strony nie wszyscy gromadzą na co dzień 9- czy 10-kilogramowy wsad do prania.

Aby wybrać najlepszy model spośród wielu dostępnych na rynku, należy rozsądnie przeanalizować wszystkie parametry i dokonać najwłaściwszego względem własnych potrzeb (a nie osiągów sprzętu) wyboru.

Ważne parametry pralek

Ładowność urządzenia

Określa maksymalną wielkość wsadu prania, jaką deklaruje wytwórca dla danego modelu. Często nazywana jest także pojemnością znamionową bębna lub maksymalnym załadunkiem prania. Podawana jest na etykiecie efektywności energetycznej i wyrażana w kilogramach. Niektóre dostępne na rynku pralki pozwalają uprać jednocześnie nawet 13-kilogramowy wsad.

Kontrola wsadu

Systemy kontroli wsadu w zależności od producenta używają do tego różnych komponentów, jednak zasada działa jest wszędzie podobna. Pralka automatycznie rozpoznaje ciężar pranej bielizny za pomocą zastosowanego pod bębnem czujnika ciężaru (masy). Dzięki niemu urządzenie automatycznie dostosowuje program prania do rzeczywistej masy, tj. ilości ubrań w pralce. System ten należy do rozwiązań proekologicznych w pralnictwie, ponieważ zapewnia oszczędność wody i energii elektrycznej.

Szybkość wirowania

Szybkość wirowania jest to wartość deklarowana przez wytwórcę urządzenia jako maksymalna szybkość i skuteczność odsączania wody. Wyrażana jest w obrotach na minutę. Obecnie produkowane pralki w większości wykorzystują średnio 1000–1500 obr./min, jednak na rynku dostępne są też takie, które wirują z prędkością 1600, a nawet 2000 obr./min. Parametr ten jest ważny dla dalszego suszenia ubrań – im większa prędkość obrotowa, tym mniejsza wilgotność odwirowanego wsadu.

Szybkość wirowania

Czytelny i wygodny w obsłudze panel sterowania z dużym wyświetlaczem zapewnia wygodną konfigurację parametrów pracy urządzenia i wybór odpowiedniego programu prania.

Poziom emitowanego hałasu

Parametr ten wskazuje na natężenie dźwięku (hałasu) wytwarzanego podczas pracy pralki i mierzonego w komorze bezechowej. To właśnie taka wartość jest podawana jest na etykiecie energetycznej. Wyraża się ją w decybelach z uwzględnieniem charakterystyki zbliżonej do czułości ucha ludzkiego – tzw. krzywej korekcyjnej typu A, co jest stosownie podkreślane przy podawanej jednostce pomiarowej, jako dB(A). Więcej o hałasie w sprzęcie AGD, w tym również w pralkach.

Moc przyłączeniowa

Podawana przez producentów wartość mocy przyłączeniowej pozwala ocenić, czy aktualna instalacja domowa zdoła wytrzymać przyłączane obciążenie sumaryczne (np. razem pralki i suszarki przy włączeniu wszystkich funkcji). Decyduje pomiar watomierzem w czasie największego poboru mocy. Jednostkami mocy przyłączeniowej są waty lub kilowaty.

Zużycie energii

Producenci mogą podawać wartość zużycia energii w trybie wyłączenia i czuwania. Dane służące do obliczania rocznego ważonego zużycia energii elektrycznej, a zatem ustalania klasy efektywności energetycznej wg stosownego rozporządzenia Komisji Europejskiej. Zużycie energii elektrycznej w czasie czuwania wyrażane jest w watach, np. standardowe modele pralek pobierają ok. 0,15 W w trybie wyłączenia i ok. 0,4 W w trybie czuwania.

Innym ujęciem jest roczne ważone zużycie energii elektrycznej. Ten parametr służy do wyznaczania klasy efektywności energetycznej.

Zużycie energii

Cicha praca urządzenia jest szczególnie ważna w modelach do zabudowy, które są wykorzystywane m.in. w aneksach kuchennych.

Roczne ważone zużycie energii

Jest to bardzo ważny parametr dla ustalenia klasy efektywności energetycznej uwidacznianej na etykiecie. Wartość ważonego rocznego zużycia energii przez dany typ pralki odniesionego do obliczonego standardowego zużycia energii podaje się w procentach. Dzięki tej wartości producent klasyfikuje model w danej klasie efektywności energetycznej, którą w wypadku pralek i suszarek oznacza się obecnie od A+++ do D.

Masa i wymiary urządzenia

Parametr masy ma znaczenie przede wszystkim w transporcie ręcznym i mechanicznym, także podczas zestawiania urządzeń (np. w słupku). Jednostką masy pralki czy pralkosuszarki są, oczywiście, kilogramy. W wypadku zestawiania urządzeń należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta.

Wymiary urządzenia to parametry fizyczne, które w wypadku takich urządzeń jak pralki, pralkosuszarki czy suszarki są szczególnie istotne przy planowaniu rozlokowania sprzętu AGD w domu lub jego montażu w zabudowie. Jednostką podawaną w specyfikacjach są milimetry lub centymetry. Ważną kwestią przy zabudowie jest uwzględnienie obok wymiarów sprzętu również rozstawu otworów montażowych.

Kilka sposobów na cichszą pracę pralki

Kilka sposobów na

  • Wyprofilowanie bocznych blach
  • Wybór modelu z cichym silnikiem inwerterowym
  • Zastosowanie systemu mat wyciszających obudowę
  • Wykorzystanie dobrej jakości łożyska (lub wymiana, jeśli się zużyje)
  • Odpowiednia ilość pranej odzieży (nigdy nie więcej niż wg zaleceń producenta)
  • Stosowanie mniejszych prędkości wirowania
  • Odpowiednie wypoziomowanie i ustawienie urządzenia
  • Używanie podkładek lub mat antywibracyjnych

Pralki ekstremalnie testowane

Pralki ekstremalnie testowane

Producenci pralek dbają o to, by ich urządzenia, zanim jeszcze trafią na rynek, zostały odpowiednio przetestowane. Trwałość, poziom generowanego hałasu, odporność na wysoką temperaturę i wreszcie skuteczność prania – to tylko niektóre obszary badane przez ekspertów Samsunga podczas wewnętrznych testów laboratoryjnych pralek z linii QuickDrive.

Ponad 150 – tyle rozmaitych prób przechodzą pralki QuickDrive, zanim trafią do sprzedaży. Otwieranie, zamykanie, uchylanie, domykanie, trzaskanie – podczas każdego prania drzwiczki urządzenia poddawane są próbie siły. Eksperci wykonują 20 tys. kolejno następujących po sobie mocnych trzaśnięć. Testy potwierdzają, że urządzenia są w stanie znieść więcej, niż możemy się spodziewać.

Pralki poddawane są również testom głośności. Wirowanie, płukanie, napełnianie bębna wodą lub jej wypompowywanie – teoretycznie nikt z nas nie umiałby zasnąć przy takim hałasie. Jednak nowoczesne modele z linii QuickDrive są jednak na tyle ciche, że nie zbudzą nawet śpiącego malucha.

Zadaniem testerów jest także sprawdzenie, czy rozwiązania techniczne zastosowane w urządzeniu są w stanie pokonać nawet najtrudniejsze do usunięcia zabrudzenia. Pralki poddawane są m.in. 23 testom bezpieczeństwa i wydajności, 15 testom potwierdzającym energooszczędność, 5 testom wytrzymałości na ekstremalne temperatury (testy przeprowadzone w temperaturze od –30 °C do +30 °C) oraz 4 testom na ergonomię.

Potwierdzeniem pozytywnych wyników testów są certyfikaty uzyskane od niezależnych instytucji. Wydajność i efektywność energetyczna pralek QuickDrive została potwierdzona przez laboratorium badawcze Intertek, a ochrona delikatnych tkanin przez niemiecki instytut Hohenstein. Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka potwierdza z kolei najwyższą dbałość o miękkie ubranka maluchów. Producent zapewnia także o niezawodności silnika. Ten objęty jest 10-letnią gwarancją i uzyskał certyfikat VDE, przyznawany przez Instytut Badań i Certyfikacji. Urządzenie ocenione zostało także na stopień bardzo dobry przez Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA).

Pralki ekstremalnie testowane
2019-12-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket