Okap powinien umożliwiać wygodną i szybką obsługę dostępnych funkcji i parametrów technicznych. Oprócz klasycznych paneli sterowania czy pilotów coraz częściej na rynku spotykamy nowe trendy, takie jak kontrola parametrów pracy okapu za pomocą urządzenia mobilnego, a nawet sterowanie gestami dłoni.
Obok standardowych i dobrze znanych rozwiązań na uwagę zasługują dziś wszelkie nowe metody obsługi okapu – niegdyś nie tylko do zrealizowania, ale i do wyobrażenia. Jako przykład można podać choćby sterowanie sprzętem AGD z tabletu lub smartfona za pomocą modułów Wi-fi lub Bluetooth. Automatyzacja sprzętu staje się na tyle przystępna dla konsumenta, że podczas gotowania nie musimy stale monitorować parametrów sprzętu.
Wszystkie modele (te nowszej, jak i starszej generacji) wyposażone są w podstawową funkcję, jaką jest regulacja mocy. To dzięki niej użytkownik może dostosować pracę okapu do aktywności na strefie grzejnej. Kiedy zechcemy, aby okap pracował cicho oraz delikatnie zasysał powietrze, wybieramy najniższy tryb pracy, z kolei przy zwiększonej liczbie oparów w kuchni – tryb intensywny. Producenci proponują w tym obszarze wiele rozwiązań, poczynając od zastosowania przycisków mechanicznych lub elektromechanicznych. Konkretne funkcje i opcje aktywuje się i dezaktywuje przez naciśnięcie przycisku i jest to sygnalizowane diodą. Spotkać można standardowe guziki mechaniczne, ale również elektroniczne piktogramowe przyciski, delikatnie wystające poza powierzchnię panelu sterowania. Podobnie działają panele z mechanicznymi suwakami. W tym wypadku okap ma kilkustopniowy suwak, którego przesunięcie aktywuje dany tryb pracy. Nieco bardziej rozwiniętym technicznie panelem jest układ sensorów, czyli panel dotykowy (z dotykowymi przyciskami lub sliderami). Takie modele wyglądają bardzo nowocześnie i szybko się je czyści. Nie mają wystających guzików, jedynie diody aktywacji wybranej opcji. Bardzo często zdarza się, że taki panel wyposażony jest w kolorowy wyświetlacz, z którego można wybrać wiele opcji okapu. Slidery, jak sama nazwa wskazuje, są najnowszym sposobem regulacji mocy, który występuje tylko w dotykowych panelach sterowania. Wystarczy przesunąć palcem po skali poziomu mocy, a okap zmieni intensywność pochłaniania. Równie zaawansowaną metodą obsługi urządzenia są wszelkiego typu joysticki. Z ich pomocą można regulować nie tylko intensywność pracy, ale także oświetlenie oraz inne parametry. Ciekawe są także modele z panelem sterowania typu rotary control (pokrętło wyboru – przyp. red.). Nie są one popularne, jednak bardzo praktyczne, a często wyjątkowo designerskie. Ich panel sterowania wyposażony jest w zaledwie jedno pokrętło, dzięki któremu regulujemy intensywność pracy, a także włączamy urządzenie czy oświetlenie. Niektóre modele szczelinowe lub do zabudowy blatowej i sufitowej nie mają własnych panelów sterowania. Wówczas mogą być one połączone z płytą grzewczą lub mieć umieszczony panel sterowania na blacie.
Oprócz wymienionych powyżej rozwiązań coraz częściej stosowana jest obsługa za pomocą pilota zdalnego sterowania. Niegdyś opcję tę zaliczano do nad wyraz prestiżowych i komfortowych. Dziś staje się ona standardem. Pilot działa na zasadzie przekazywania fal podczerwieni i łączy się w ten sposób z okapem. Pozwala sterować urządzeniem w odległości od kilku do kilkunastu metrów. Dodawany jest najczęściej jako element wyposażenia. Bardzo chętnie używany jest przez wielu konsumentów. Warto sprawdzać, jakimi funkcjami okapu można z jego pomocą sterować.
Co dla niektórych może być zaskakujące, okapy również znajdują się w kategorii sprzętów typu smart. Potrafią łączyć się ze smartfonem lub tabletem dzięki modułom komunikacji bezprzewodowej Wi-fi oraz Bluetooth. Pozwala to na zdalną obsługę modelu z poziomu telefonu bez ruszania się z łóżka, a nawet gdy domowników nie ma w domu! W praktyce jest to bardzo funkcjonalna opcja, która wnosi do pomieszczenia kuchennego kolejne nowoczesne rozwiązanie. Wystarczy jeden dotyk palca na ekranie urządzenia mobilnego, aby okap rozpoczął pracę. Działanie jest dosyć proste. Należy ściągnąć udostępnioną przez producenta aplikację mobilną na system Windows, Android czy iOS. Są one dostępne w internetowych sklepach z aplikacjami. Po sparowaniu telefonu z okapem aplikacja wraz z funkcją wydawania poleceń jest gotowa do działania. Modele okapów z modułem komunikacji bezprzewodowej Bluetooth pozwalają z odległości nawet do kilkudziesięciu metrów włączyć urządzenie, oświetlenie i regulować moc turbin. Modele z Wi-fi (IoT – Internet of Things) mogą przekazać informacje o stanie aktywności urządzenia (czy jest włączone czy nie), o statusie poboru energii elektrycznej, a także pozwalają na zdalną kontrolę nad oświetleniem, a w niektórych modelach – na włączenie i aktywowanie całego mechanizmu okapu.
Kto powiedział, że musimy dotykać okapu, aby nim sterować? W nowym modelu OKP9655S marki Amica wystarczą proste gesty dłonią, bez dotykania urządzenia, aby móc modyfikować jego parametry pracy. Dzięki temu nie ma problemu ze śladami użytkowania okapu, co oznacza mniej sprzątania, bo nie trzeba czyścić panelu sterowania.
Model OKP9655S to jednak nie tylko sterowanie gestami, ale również możliwość sterowania sensorowego oraz wiele innych praktycznych funkcji i rozwiązań technicznych. Jednym z nich jest dodatkowy system pochłaniania obwodowego FrameON. Dzięki niemu opary są odprowadzane także przez szczeliny umieszczone wokół przedniej szyby. Niepożądane zapachy znikają szybciej, a jednocześnie okap działa ciszej. Urządzenie zostało wyposażone w nowoczesne i wydajne turbiny, które zapewniają mu skuteczną i efektywną pracę. Okap oferuje 4 stopnie pracy wentylatora, różniące się intensywnością pochłaniania. Maksymalna głośność pracy urządzenia to 68 dB (A).
Okap marki Amica jest doskonałym przykładem na to, że funkcjonalność i stylowe wzornictwo mogą się doskonale uzupełniać. Zastosowano tu potrójne oświetlenie LED, dzięki któremu przestrzeń w kuchni będzie dobrze oświetlona, a samo pomieszczenie będzie prezentować się klimatycznie i elegancko. Jedna listwa jest odpowiedzialna przede wszystkim za poprawę ergonomii pracy i oświetla blat, a dwie pozostałe – na górze i na dole okapu – tworzą w kuchni przyjemny nastrój.
Często, mimo że gotowanie czy smażenie zostało już zakończone, powietrze w kuchni wciąż będzie wymagało oczyszczenia. Dzięki funkcji czasowego włączenia można ustawić czas, przez który okap będzie pracował jeszcze po zakończeniu przygotowywania posiłku, aby usunąć wszystkie niepożądane zapachy, a kiedy już oczyści powietrze, samoczynnie się wyłączy.
Model OKP9655S ma szerokość 90 cm. Dostępny jest w kolorze czarnym (z elementami z czarnego szkła). Pracuje w klasie B efektywności energetycznej. Roczne zużycie energii nie powinno przekroczyć 73 kWh. Urządzenie może pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza. Maksymalna wydajność w trybie wyciągu wynosi 740 m3/h.
© 2024 InfoMarket