TELEWIZORY 4K

Telewizja na żywo – DVB-S, IPTV i OTT

Telewizja na żywo

(Fot. Toshiba).

Telewizja to przede wszystkim odbiorniki satelitarne, a ostatnio odbiorniki IP TV i OTT, które nie wymagają anteny satelitarnej. Najlepsze odbiorniki DVB-S mają funkcję multirecordingu, a IPTV i OTT funkcję Catchup TV, która umożliwia oglądanie wybranych programów nawet do 7 dni od ich emisji. 

Telewizje kablowe i satelitarne na początku swojej działalności oferowały program TV w określonych godzinach i minutach nadawania.

Telewizja satelitarna dostarcza największą liczbę kanałów telewizyjnych. Najchętniej na żywo oglądamy transmisje sportowe i koncerty muzyczne najlepiej w 4K. Często się zdarza, że w tym samym czasie jest nadawanych kilka programów, które chcielibyśmy nagrać. 

Jak zrealizować multirecording?

Najnowszej generacji dekodery DVB-S umożliwiają nagrywanie trzech i oglądanie czwartego. Takie możliwości mają odbiorniki DVB-S Evobox PVR Cyfrowego Polsatu i Ultra- Box+ Canal+. Aby można było zrealizować multirecording, trzeba stosować instalację jednokablową. Typowy konwerter LNB twin powinien być zastąpiony konwerterem Unicable. Wyglądają one podobnie, lecz działają inaczej.

Aby korzystać z funkcji multirecordingu na dekoderach Evobox PVR czy UltraBox+, konieczne jest wykorzystanie nowej generacji konwerterów standardu Unicable lub Unicable II. Standard Unicable II umożliwia obsługę do 32 dekoderów DVB-S. Technika Unicable wykorzystuje jeden kabel antenowy do połączenia konwertera z odbiornikiem DVB-S, a w menu konfiguracji konwertera Unicable jedna częstotliwość oznacza jeden tuner. Do bezprzewodowej komunikacji służy łącze Wi-fiw pasmach 2,4 GB i 5 GB. Obsługiwany jest standard dźwięku Dolby Digital Plus.

Konwerter Unicable może pracować tylko z odbiornikami DVB-S z funkcją SCR. Muszą być one zgodne z protokołem DiSEqC 1.0, dzięki czemu można sterować częstotliwościami konwertera. W menu instalacyjnym takiego odbiornika znajduje się lista częstotliwości – jedną z nich przypisuje się tunerowi odbiornika.

To, czy możliwe jest korzystanie z instalacji jednokablowej, zależy od konstrukcji odbiornika satelitarnego. W menu odbiornika należy sprawdzić, czy jest taka opcja odbierania i przesyłania sygnału satelitarnego do kolejnego odbiornika. Na przykład w odbiorniku Evobox PVR trzeba wybrać antenę z konwerterem typu Unicable i dołączyć kabel do wejścia Sat 1. Jest także możliwe korzystanie z funkcji PIP (obraz w obrazie). 

Antena satelitarna im większa tym lepsza

Jednym z najważniejszych elementów zestawu do odbioru telewizji satelitarnej jest antena i konwerter, od których będzie zależeć wielkość sygnału docierającego do odbiornika satelitarnego.

UWAGA! Im większa antena tym większy sygnał TV dostarczany do odbiornika satelitarnego poprzez konwerter. Ma to szczególe znacznie przy złych warunkach atmosferycznych i opadach deszczu lub śniegu, które tłumią znacząco sygnał DVB - S. Zalecana średnica anteny to 90-110 cm.

Zaletą telewizji satelitarnej jest możliwość odbioru praktycznie w każdym miejscu kraju. Ustawienie anteny satelitarnej wymaga większej wiedzy niż w wypadku telewizji naziemnej. Trzeba ustawić bardzo precyzyjnie trzy kąty: elewacji, azymutu i skręcenia konwertera, określające położenie satelity. Istnieją pewne ograniczenia montowania anteny w mieście. Antena musi być skierowana na południe. Na drodze sygnału z satelity do anteny nie może być budynków ani wzniesień. Najlepszym miejscem do montażu jest dach. 

Antena satelitarna

Dekoder Evobox PVR umożliwia korzystanie z serwisu VoD HBO Go. 

Kanały TV 4K z satelity i VoD

Wyposażenie dekoderów w łącza bezprzewodowe Wi-Fi i przewodowe LAN umożliwiło platformom dostęp do serwisów VoD i poszerzenie oferty dla swoich klientów. Serwisy VoD dostępne w Internecie zmieniły sposób oglądania seriali i filmów, gdyż wyeliminowały konieczność bycia o określonej godzinie przed telewizorem, oferując oglądanie tego, co lubimy, także na urządzeniach przenośnych w zasięgu sieci domowej czy internetowej.

Powoli powstają kanały 4K nadawane poprzez satelity. Według raportu firmy Eutelsat jest ok. 60-ciu, ale większość jest kodowanych. 

Canal+ 4K Ultra HD

Przez platformę Canal+ jest nadawany kanał Canal+ 4K Ultra HD, który ma dodatkowo zakodowany sygnał HDR zwiększający dynamikę obrazu. Transmisje sportowe są realizowane na żywo, odbierane poprzez antenę są nadawane w standardzie HDR HLG, a filmy kinowe HDR10. Nowy kanał TV satelitarny z materiałami 4K HD Canal+ Ultra HD umożliwia oglądanie transmisji na żywo wybranych meczy piłkarskich Ligi Mistrzów można je także nagrywać na twardy dysk. Oprócz transmisji sportowych są nadawane polskie seriale produkcji Canal+, filmy przyrodnicze czy koncerty.

Wymagania techniki Ultra HD HDR spełnia najnowszy dekoder platformy Canal+ UltraBOX+, będący źródłem najlepszego sygnału wideo 4K (2160p) z satelity, a więc będzie najlepszym źródłem obrazu dla telewizorów Ultra HD HDR.

Canal+

Serwis IPLA ma w swojej ofercie filmy przyrodnicze w 4K. 

Canal+ GO TV

Filmy 4K / Ultra HD w usłudze VoD Canal+ Go TV dzięki technice Push VoD są magazynowane na twardym dysku dekodera, co zapewnia najlepszą jakość obrazu (nie ma problemów z Wi-Fi), lecz ze względu na pojemność dysku liczba ich jest ograniczona do ok. 12 (dane Canal+). Najwięcej około 150 filmów można strumieniować przez łącze internetowe z serwera. Zalecane jest połączenie przewodowe z Internetem, ze względu na konieczność przesyłania dużych ilości danych. Mogą być także nagrywane bezpośrednio z anteny DVB-S z kanału Canal+ 4K Ultra HD. 

Canal+

Fot. Canal+
Filmy 4K dostępne w usłudze Canal+Go TV można odtwarzać z twardego dysku lub z Internetu. 

Ipla z materiałami 4K

Ipla oferuje widzom dostęp do ponad 100 linearnych kanałów telewizyjnych, bogatą bibliotekę tytułów filmowych oraz pakiety tematyczne: Ipla Polsat Sport Premium, Ipla Sport, Ipla Eleven Sports, Ipla Filmy i Seriale, Ipla News i Rozrywka, Ipla Dzieci, Ipla Plus, Ipla Polonia, a od zeszłego roku także: Ipla TV (96 kanałów TV w jednym pakiecie) i Ipla Extra Premiery (czyli seriale i programy Polsatu przed emisją w TV) oraz Ipla HBO z 3 kanałami telewizyjnymi HBO, 2 kanałami Cinemax oraz 4 kanałami AXN, a także bogatą, liczącą ponad 5 tysięcy materiałów, biblioteką filmów i seriali z oferty HBO.

Aplikacja Ipla jest dostępna na telewizorach Smart TV wielu marek, np. Samsung, LG, Panasonic, Sony, Philips, Sharp, Toshiba, Thomson, JVC. W wypadku znacznej części tych marek są to modele produkowane od 2012 r. Ipla zainstalowana jest również w dekoderach Netia Player i Toya oraz odtwarzaczach Blu-ray marek Panasonic, Philips, Samsung i Sony. Co ważne, wybrane filmy i seriale można pobrać do pamięci urządzenia mobilnego i oglądać np. w czasie podróży w samolocie. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach transmisji danych w sieci komórkowej, kiedy wcześniej pobierzemy filmy w domu z wykorzystaniem Wi-Fi. W telewizji internetowej Ipla pojawiły się materiały w jakości 4K od National Geographic np. filmy i seriale: „Mars”, „Najwięksi myśliwi Afryki”, „Borneo: sekretne królestwo”, „Komodo: królestwo waranów”, „Dzika Wenecja” i inne. Są też transmitowane wydarzenia sportowe w 4K (Polsat Sport Premium 4K). 

Ipla

Fot. Player
Player+ BOX to telewizja na żywo z DVB-T oraz z 37 kanałów TV seriali i filmów TVN i Canal+ z Internetu. 

Ipla

Odbiorniki TV i VoD – IP TV i OTT

W dużych ośrodkach miejskich Internet jest standardem, ma coraz większą szybkość oraz stabilne działanie, co umożliwia wykorzystanie go do przekazu telewizyjnego, dzięki czemu zastępuje on tradycyjną antenę DVB-T lub DVB-S.

Popularność zyskuje telewizja internetowa, która wykorzystuje internet szerokopasmowy jako źródło kanałów TV streamowanych na żywo i usług VoD. Takie odbiorniki mają Cyfrowy Polsat i Canal+. W przyszłości wyeliminują one odbiorniki telewizji satelitarnej. Ich przewagą są mniejsze koszty transmisji kanałów TV na żywo i brak anteny satelitarnej, która wymaga dachu czy balkonu oraz doświadczenia w instalacji. W telewizji internetowej wystarczy dołączyć kabel ethernetowy lub wybrać łącze Wi-Fi w odbiorniku, aby odbierać kanały na żywo.

Są dwa rozwiązania techniczne telewizji internetowej – IPTV (Internet Protocol TV) i OTT (Over The Top). Telewizja IPTV nazywana kablową, opiera się na systemie multicast, wykorzystującym zamkniętą sieć operatora internetowego, np. Orange, Netii, Plusa, UPC, tak jak jest to w wypadku telewizji kablowych. Sygnały TV kanałów satelitarnych są dostarczane do stacji czołowej operatora i przetwarzane na strumienie danych IPTV. Operator sieci internetowej dodaje strumień danych TV do strumienia ogólnego danych dostarczanego do domowego modemu. Specjalny odbiornik połączony z modemem internetowym dekoduje strumień danych telewizyjnych i przesyła je łączem HDMI do telewizora. Drugi wariant telewizji internetowej – OTT to możliwość korzystania z sieci dowolnego operatora Internetu, z którym współpracuje dekoder OTT. Telewizja może być oglądana także na różnych urządzeniach po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie, tablecie, laptopie czy przez stronę www.

W przyszłości odbiorniki IPTV i OTT wyeliminują odbiorniki telewizji satelitarnej. Ich przewagą są mniejsze koszty nadawania kanałów TV na żywo. Po raz pierwszy oferują je platformy satelitarne Cyfrowy Polsat i Canal+. 

Odbiorniki TV i VoD

Fot. Technisat (x2)
Sonata 1 jedyne urządzenie do odbioru telewizji DVB-S Ultra HD, DVB-T/T2 DAB+FM z głośnikami firmy Elac. 

Odbiorniki TV i VoD

Obciążenie sieci internetowej ograniczeniem dla OTT i IPTV

Mimo że praktycznie cały kraj jest pokryty siecią internetową, są problemy z odbiorem w dobrej jakości materiału wideo, szczególnie przez Wi-fi (zakłócenia od sąsiadów i tłumienie ścian). Drugim zagrożeniem jest obciążenie sieci. Szczególnie jest to widoczne przy dużych imprezach masowych, np. sportowych, gdzie jednoczesny odbiór tego samego programu powoduje „zapchanie” serwerów, spadek szybkości transmisji i pikselizację lub zanik obrazu, co nie występuje praktycznie w telewizji DVB-S i DVB-T.

Zaletą dostępności kanałów TV na dekoderze i na urządzeniach mobilnych w domu jest możliwość zmiany źródła obrazu przy oglądaniu na żywo w wypadku trudnych warunków pogodowych: silne opady deszczu, pokrywa śniegu na antenie lub odwrotnie – gdy są problemy z Wi-Fi, transmisją na urządzeniu mobilnym, co skutkuje pikselozą, zatrzymaniem, buforowaniem obrazu. 

Obciążenie sieci internetowej

Fot. Technisat
Niezbędny zestaw antenowy do realizacji funkcji multirecordingu: antena satelitarna, konwerter Unicable.

Dekoder UltraBOX+ – telewizja 4K

Dekoder UltraBOX+

Fot. Canal+

Wymagania techniki Ultra HD HDR spełnia dekoder platformy Canal+ UltraBOX+, będący źródłem najlepszego sygnału wideo 4K (2160p) z satelity. Będzie on najlepszym źródłem obrazu dla telewizorów Ultra HD HDR. Transmisje sportowe są realizowane na żywo w standardzie HDR HLG, a filmy kinowe w HDR10/10+. Dekoder UltraBOX+ jest wyposażony w zewnętrzny twardy dysk o pojemności 1 TB, dołączany do złącza e-SATA. Dysk stanowi podstawę dekodera, co jest nowatorskim rozwiązaniem. Można dodać jeszcze swój własny dysk i jeśli będzie on o pojemności mniejszej niż 500 GB, to można z niego korzystać wyłącznie z funkcji Media Player. W przypadku podłączenia dysku o pojemności 500 GB lub większej, dekoder potraktuje go jako dysk główny, co oznacza że zostanie on sformatowany i będzie na nim wydzielona część przestrzeni na pozycje VOD, oprócz tego możliwe będzie nagrywanie audycji oraz korzystanie z funkcji time shifting.

Koder UltraBOX+ wykorzystuje procesor Broadcom BCM7252S, który obsługuje aż 8 tunerów DVB-S/ S2 realizujących różne funkcje. Cztery są wykorzystywane do realizacji funkcji multirecordingu. Pozostałe 4 tunery służą do realizacji funkcji Fast Zapping, umożliwiającej szybkie przełączanie kanałów podczas poruszania się po liście kanałów w górę lub w dół. 

Dekoder UltraBOX+

Evobox IP czy Evobox stream?

Evobox IP

Fot. Cyfrowy Polsat

Przykładem telewizji internetowej są dwa odbiorniki Cyfrowego Polsatu: Evobox IP – telewizja kablowa IPTV i Evobox Stream – telewizja OTT. Wyglądają tak samo, lecz różnią się ofertą i sposobem płatności. Oba wymagają minimalnej przepustowość łącza 8 Mbit/s dla jednego dekodera. W obu odbiornikach dostępne są atrakcyjne funkcje zwiększające komfort obsługi. Na uwagę zasługują funkcje: reStart, która pozwala na oglądanie wybranych programów z kanałów linearnych od początku, Time Shift, dzięki której można zatrzymywać i przewijać wybrane programy do 3 godzin, i Catchup, która umożliwia oglądanie wybranych programów nawet do 7 dni od ich emisji bez dodatkowych opłat, i to bez konieczności nagrywania.

Evobox IP działa tylko w sieciach Orange, Plusa i Netii, a Evobox Stream w dowolnej. Evobox IP oferuje 150, a Evobox Stream ponad 100 kanałów TV, w tym stacje premium HBO, Polsat Sport Premium i Eleven Sports. Po dołączeniu anteny naziemnej możliwy jest dostęp do kanałów DVB-T. Przy zakupie dekoderów telewizji internetowej należy zwrócić uwagę na pakiety i warunki umowy.

Przy zakupie odbiornika Evobox IPTV oferowane są pakiety jak w ofercie Cyfrowego Polsatu. Umowę podpisuje się na 24 miesiące.

„Elastyczną” ofertę użytkowania oferuje Evobox stream kupuje się pakiety, kiedy chce i na jak długo chce, bez długoterminowych zobowiązań. Zaletą jest włączanie pakietów bezpośrednio z poziomu dekodera i realizacja płatności elektronicznych też w dekoderze. Są dwie możliwości korzystania z dekodera – zakup na własność lub skorzystanie z opcji udostępnienia przez Cyfrowy Polsat (koszt: 10 zł/mies.).Telewizja internetowa OTT jest wygodnym rozwiązaniem dla kibica portowego, który szuka rozgrywek w różnych źródłach, ponieważ w usłudze może płacić za pakiety, kiedy tylko chce, w czasie rozgrywek, potem zrobić sobie przerwę albo przejść na ofertę filmową, po czym znowu wrócić do kanałów sportowych itd.

W telewizji OTT po 3 miesiącach korzystania z pełnej oferty ponad 100 kanałów TV wybiera się i płaci za konkretny pakiet, który można oglądać przez 30 dni. Do wyboru są trzy pakiety podstawowe: „Wygodny”, „Komfortowy”, „Bogaty”, do których można dobierać pakiety dodatkowe: „HBO” i „HBO Go”, „Polsat Sport Premium”, „Eleven Sports” lub „Sport”, „Filmy i seriale” bądź Dzieci. 

Evobox IP
Evobox IP
2020-02-21
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket