SAMSUNG

Gotuję z głową – nie marnuję planety!

Gotuję z głową

Firma Samsung wraz z Centrum UNEP/ GRID-Warszawa zorganizowała bezpłatne webinarium o tym, jak poznawać przyrodę bez wychodzenia z domu, oraz przygotowała artykuł na temat kilku ekologicznych praktyk, do których możemy się obecnie stosować.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Żywności – FAO – informuje, że co roku marnujemy na świecie 1/3 wyprodukowanej żywności. Wraz z jedzeniem marnujemy zasoby, które były potrzebne do jego wyprodukowania. Dobrze zdać sobie sprawę, że każdy z nas może codziennie w swoim domu podejmować małe kroki, aby w przyszłości zmienić te statystyki na lepsze.

W okresie pandemii starajmy się dokonywać bardziej przemyślanych decyzji zakupowych i lepiej wykorzystywać zasoby podczas gotowania. Najlepiej będzie, jeśli te nawyki utrzymamy i udoskonalimy także później.

Zacznijmy od tego, żeby dobrze zaplanować zakupy. Najlepiej sporządzić listę, na której będą tylko takie produkty, które na pewno zużyjemy w najbliższych dniach podczas gotowania. Posiłki planujmy z góry. Jeśli chcemy kupić coś na zapas, niech będą to produkty suche lub w puszkach, z długim terminem przydatności. Warto zapisywać także to, co później wyrzucamy – w klarowny sposób pokazuje nam to, ile tracimy, łatwo bowiem przeliczyć takie straty na pieniądze. Pozwala nam również dostrzec, które zakupy są nietrafione i co najczęściej się psuje.

Niezwykle ważne we wprowadzaniu zasad zero waste w kuchni jest pomysłowe wykorzystywanie jak największej części kupowanych produktów (najlepiej całości). W największej ilości marnuje się pieczywo. W wypadku warzyw z reguły wyrzucamy bardzo dużo jadalnych części. Liście rzodkiewki świetnie sprawdzą się w pesto. Umyte obierki z włoszczyzny, końcówki od szparagów, gałązki natki pietruszki, skórka od cukinii, resztki czerwonej fasoli z puszki, resztki cebuli, czosnku czy niewykorzystane liście kapusty mogą wylądować w garnku i stanowić podstawę pysznej zupy kremu.

Więcej wskazówek można znaleźć na stronie internetowej firmy Samsung. Autorką tekstu jest Paulina Paterek, która w Centrum UNEP/GRID-Warszawa zajmuje się komunikacją, w szczególności mediami społecznościowymi. Interesuje ją inspirowanie jak największej ilości osób do podejmowania codziennych zmian na rzecz środowiska.

2020-06-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket