Od wyboru platformy TV zależeć będzie szybkość działania funkcji telewizora, łatwość obsługi telewizora, dostęp oraz wybór aplikacji w Internecie.
Klienci, którzy mniejszą wagę przywiązują do szczegółów w obrazie, a chcą korzystać z funkcji smart TV, powinni zwrócić uwagę na menu użytkownika. Dostęp do wielu mediów znacznie skomplikował obsługę telewizora. Menu telewizora tworzy się w oparciu o system operacyjny, nazywany także platformą. Jego wygląd różni się w zależności od producenta telewizorów. Za najbardziej funkcjonale są uważane są platformy T V: Tizen – Samsunga i webOS – LG, Panasonic – Firefox, Philips – Saphi.
Cechą charakterystyczną firmowych interfejsów jest to, że menu jest usytuowane na dole ekranu i zawsze jest widoczny oglądany program telewizyjny. W Android TV menu zajmuje cały ekran i ma postać wielu belek z kafelkami. Według swoich preferencji można je zamieniać miejscami i dodawać lub usuwać aplikacje ze sklepu Google Play. Znając swoje potrzeby dotyczące korzystania z różnych mediów, warto sprawdzić, jak wygląda menu użytkownika i zarządzanie nim w telewizorze, jak szybko pojawia się obraz na ekranie telewizora, jak szybko następuje przełączanie źródeł zewnętrznych multimediów, kanałów TV, uruchamianie aplikacji, sterowanie pilotem i komendami głosowymi, jak zorganizowano współpracę z urządzeniami mobilnymi, jak stabilna jest przeglądarka WWW.
Wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie telewizorów z Android TV. Oferują je marki Hitachi, JVC, Philips, Sharp, Sony, TCL, Toshiba, Xiaomi. Telewizor z Android TV można poznać po charakterystycznym menu z kafelkami aplikacji, podobnym dla wszystkich marek telewizorów z Android TV. Dostęp do sprawdzonych aplikacji firmy Google dopasowanych do odtwarzania na dużym ekranie telewizora to duża zaleta Android TV. To bardzo wygodny sposób dotarcia do serwisów VoD, muzyki, gier ze sklepu Google czy korzystania z własnych zbiorów filmów. Przyjazny interfejs użytkownika ułatwia korzystanie z bogactwa aplikacji. Fabrycznie zainstalowano aplikacje: Netflix, YouTube, Google Play- &TV, Google Play Prime Video. To możliwość korzystania z około 6000 aplikacji z różnych dziedzin. W sklepie Google dostępne są też polskie aplikacje VoD, takie jak Player, Ipla czy TVP VoD. Na ekranie startowym Android TV, łatwo można zainstalować aplikacje, w różnych kategoriach, które mają być dla użytkownika widoczne na ekranie. Funkcja Play Next sugeruje odtworzenie niedokończonych wcześniej filmów.
Seria telewizorów Android TV Sharp BN3 wyposażona jest w głośniki marki Harman Kardon i dźwięk Dolby Atmos oraz HDR DolbyVision.
Popularność zyskuje obsługa telewizora za pomocą wyszukiwania głosowego i asystenci głosowi, których znajdziemy na różnych platformach telewizyjnych. Google Asystent i Alexa Amazon są już także w telewizorach ze średniej półki. Asystenci głosowi odpowiadają na szeroki zakres zagadnień z wielu dziedzin pomocnych w codziennym życiu: biznes i finance, edukacja, gry i rozrywka, jedzenie i napoje, muzyka i dźwięk, podróże i transport, pogoda, zarządzanie czasem (kalendarzem, budzeniem), tworzenie listy zakupów, komunikacja (sms, maile), smart home, zdrowie fitness.
Wybrani producenci telewizorów (np. TCL, LG) dodają także możliwość sterowania głosowego podstawowymi funkcjami telewizora. Można łatwo włączyć lub wyłączyć odbiornik TV, zmienić kanał, zwiększyć lub zmniejszyć głośność, włączyć wybraną aplikację lub przeszukiwać sieć internetową.
Obsługa głosowa staje się coraz lepsza, a to z powodu stosowania sztucznej inteligencji. Wyszukiwanie informacji jest coraz skuteczniejsze, ponieważ asystent ma zdolność uczenia się i rozumie kontekst słów. Im więcej wydajemy poleceń, tym jest on „mądrzejszy”, a jego odpowiedzi są bardziej prawidłowe. Po włączeniu przycisku aktywującego mikrofon można wypowiadać hasła do wyszukiwania treści w Internecie lub komendy do obsługi telewizora. Dotychczasowe wyszukiwanie było jednokierunkowe – wypowiadane słowa były widoczne na ekranie w postaci tekstu, teraz telewizor potrafiodpowiadać głosowo. W domu można w ten sposób kontrolować pracę wielu urządzeń, co pomaga domownikom w ich obsłudze. Rozwiązania sztucznej inteligencji spowodowały, że asystent rozumie kontekst kierowanych do niego wypowiedzi i potrafiodpowiadać głosowo, a nie wyświetlając na ekranie smartfona lub telewizora linki do stron w Internecie. Użytkownik może wydawać polecenia, takie jak „znajdź ścieżkę dźwiękową tego filmu” lub „wyłącz telewizor po zakończeniu tego programu” bez konieczności powtarzania jego tytułu lub podawania określonej godziny
Funkcja Chromecast to duża wygoda dla posiadaczy smartfonów z Androidem i czy iOS. W prosty sposób można dzięki niej przesyłać zdjęcia i filmy do telewizora, aby oglądać je na dużym ekranie. Także otwierane aplikacje VOD w smartfonie mogą być źródłem filmów dla telewizora. Kupując telewizor z platformą Android TV ważne jest, aby sprawdzić jak długo producent będzie aktualizował system, najczęściej będą to dwa trzy lata.
Firma Hisense w swoich telewizorach z systemem Linux stosuje platformę VIDAA smart TV.
System operacyjny Linux OS daje możliwość opracowania menu z wyglądem charakterystycznym dla danej marki. Przykładem takiego rozwiązania są telewizory marki Hisense z platformą VIDAA smart TV i telewizory marek Toshiba i Hitachi. Telewizory z systemem Linux są szybsze w działaniu, np. przy przełączaniu kanałów czy uruchamianiu aplikacji, ale oferują dostęp do mniejszej liczby aplikacji. Ich menu jest zazwyczaj intuicyjne w obsłudze. Ze względu na mniej skomplikowane menu polecane są starszym osobom.
Za najszybszy w działaniu jest uważany system operacyjny Samsung Tizen.
Duży ekran powyżej 55 cali to telewizory smart TV z możliwością dołączenia do Internetu, ale wiele osób szczególnie starszych nie korzysta z tej funkcji wybierając oglądanie tylko telewizji DVB-T2.
W telewizorze największą liczbę kanałów TV nadawanych na żywo dostarczają tunery TV DVB-S2. Niestety większość kanałów 4K z satelity jest kodowana. Do oglądania należy wybierać kanały HD, których obraz po skalowaniu do 4K będzie do zaakceptowania. Osoby, które kanały TV na żywo chcą oglądać przy pomocy anteny naziemnej powinny wybrać telewizor z tunerem DVB-T/ T2. W 2020 roku nastąpi przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2. Należy sprawdzić czy kupowany telewizor jest wyposażony w dekoder DVB-T2 HEVC 265. Uniknie się wtedy konieczności kupowania oddzielnego odbiornika DVB-T2.
Należy mieć świadomość, że telewizory Ultra HD 4K z mniej wyrafinowanymi układami poprawy jakości obrazu będą miały dobry obraz, jeżeli zapewnimy dobre źródło wideo: odtwarzacz Blu-ray 4K, serwisy VoD z filmami 4K HDR, czy z dekodery platform cyfrowych Canal+ oraz Cyfrowego Polsatu.
© 2025 InfoMarket