Pralki ładowane od frontu mogą mieć różne gabaryty. O ile ich wysokość jest najczęściej podobna i wynosi ok. 85 cm, o tyle głębokość pralek dostępnych na rynku jest różnorodna. Modele o niewielkiej głębokości określane są mianem pralek slim. Czym się one charakteryzują i jaką pralkę slim wybrać?
Urządzenia w wersji slim są konstrukcyjnie zbliżone do modeli standardowych. Pralki te mogą mieć nawet mniej niż 40 cm głębokości, choć tym mianem przyjęło się określać również modele o głębokości ok. 45 cm. Gabaryty pralek slim, co oczywiste, wpływają również na maksymalną pojemność bębna takiego sprzętu.
Modele slim charakteryzują się zwykle mniejszą pojemnością bębna niż standardowe konstrukcje, jednak na rynku nie brakuje również pralek o dużym załadunku. Najmniej pojemne urządzenia pozwalają w jednym cyklu uprać ok. 4-kilogramowy załadunek. Wśród pralek slim największy wybór jest wśród modeli o 6-kilogramowym załadunku, choć nie brakuje urządzeń, które zmieszczą nawet 8 kg ubrań. Pojemność bębna nie powinna być jednak głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.
Masa pralki slim ma znaczenie przede wszystkim w transporcie, a także podczas zestawiania urządzenia (np. w słupku z suszarką). Jednostką masy pralki są, oczywiście, kilogramy. W wypadku zestawiania urządzeń należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Co ciekawe, pralka slim – mimo mniejszych gabarytów – nie musi być lżejsza od swojego standardowego odpowiednika. Może to wynikać m.in. z konieczności zachowania stabilności ustawienia urządzenia i zmniejszenia poziomu wibracji i hałasu, jaki wytwarzany jest podczas pracy sprzętu.
Wymiary urządzenia to parametry fizyczne, które w wypadku takich urządzeń jak pralki są szczególnie istotne przy planowaniu ustawienia sprzętu w domu lub jego montażu w zabudowie lub podbudowie. Ważną kwestią przy tym jest uwzględnienie obok wymiarów sprzętu również rozstawu otworów montażowych.
W zależności od miejsca wybranego na instalację pralki slim użytkownik będzie musiał bowiem przedłużyć elementy rur i/lub okablowania. Jest to niezwykle ważne, ponieważ węże z elektrozaworami oraz przewody elektryczne i odpływowe mają określoną długość (nie należy ich samodzielnie przedłużać).
W wypadku projektowania nowej łazienki czy suszarni bądź zmiany dotychczasowej aranżacji należy przemyśleć kilka ważnych aspektów, aby zainstalowane AGD nie kolidowało z innymi elementami pomieszczenia, aby np. drzwi pralki otwierały się na odpowiednią, najwygodniejszą z punktu widzenia użytkownika, stronę.
Po ustaleniu i przygotowaniu odpowiedniego miejsca należy rozwinąć wąż doprowadzający wodę i przykręcić go do zaworu. Następnie należy przyłączyć rurę odpływową do kanalizacji. Przy montowaniu węża warto ustawić do góry wlot do instalacji kanalizacyjnej, tak, aby w razie nieprzewidzianej sytuacji nie wystąpiło ryzyko zalania pomieszczenia. Można także stosować gumowe uszczelki, które minimalizują nieprzyjemny zapach.
Pralka slim, mimo smukłej konstrukcji, podobnie jak model standardowy może pracować w „tandemie” z suszarką umieszczoną na niej. Do zestawienia tych dwóch urządzeń warto wykorzystać specjalny łącznik. (fot. Amica)
Pod względem pojemności, nierozerwalnie związanej z gabarytami urządzenia, pralki slim różnią się od swoich standardowych odpowiedników. Jednak biorąc pod uwagę jakość czy perforację bębna, nie ma tutaj większej różnicy pomiędzy modelem slim a standardowym. Jakie są najpopularniejsze konstrukcje bębna w pralkach slim? W najbardziej zaawansowanych formach upodabnia się go do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Perforacja bębna, jego odpowiednie ruchy, ich kierunek i współczynnik tarcia zapewniają skuteczne dopieranie plam. Mają także bezpośredni wpływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin. Dobrej klasy pralka slim w porównaniu z tą z najniższych rejestrów technicznych może zapewnić nawet dwukrotnie dłuższą trwałość ubrań.
Bęben modeli slim może najczęściej pomieścić 6-kilogramowy wsad, choć na rynku dostępne są modele o głębokości do 45 cm, które mogą pomieścić 7, a nawet 8 kg prania. (fot. Bosch)
Jakie panele sterowania wykorzystywane są obecnie w pralkach slim? Najczęściej mamy do czynienia ze sterowaniem elektronicznym. Wykorzystywane są panele sterujące wyposażone w pokrętło, za pomocą którego odbywa się wybór niemal wszystkich opcji i programów oferowanych przez urządzenie. Innym popularnym rozwiązaniem jest panel elektroniczny z wyświetlaczem, na którym prezentowane są wszelkie konfigurowane przez użytkownika ustawienia sprzętu.
Trzecią, a jednocześnie najbardziej zaawansowaną technicznie opcją, jaka może być dostępna w modelach typu slim są panele z wyświetlaczem dotykowym. Wybór funkcji, opcji czy programu prania odbywa się w tym wypadku za pomocą dotknięcia odpowiednich ikon ukazujących się bezpośrednio na ekranie wyświetlacza. Zwykle na panelu sterowania liczba przycisków (oprócz przycisku włączenia pralki) zostaje zredukowana do minimum, ale za to umiejscowiony jest centralny wyświetlacz, dzięki któremu regulowane są wszelkie parametry pracy urządzenia. Można więc ustawić w sposób dotykowy temperaturę prania, optymalny program, a także regulację wirowania i inne opcje dodatkowe. Wspomniane opcje są często ze sobą łączone. Możemy więc spotkać pralkę w wyświetlaczem dotykowym, a jednocześnie kilkoma wskaźnikami diodowymi i pokrętłem sterowania (np. do wyboru programów prania).
Programy prania dostępne w modelach slim, oczywiście w obrębie danego producenta i linii wzorniczej, zwykle niewiele różnią się od tych zastosowanych w pralkach o standardowych gabarytach. Są one dobrane tak, aby ułatwić codzienne użytkowanie sprzętu i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne są nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze ustawienia fabryczne są doskonale dopasowane do rodzaju tkanin i różnego typu zabrudzeń. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiednio zdefiniowany program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnych programów prania.
Szybkość wirowania jest to wartość deklarowana przez wytwórcę urządzenia jako maksymalna szybkość i skuteczność odsączania wody. Wyrażana jest w obrotach na minutę. Parametr ten jest ważny dla dalszego suszenia ubrań – im większa prędkość obrotowa, tym mniejsza wilgotność odwirowanego wsadu. Obecnie produkowane pralki slim w większości wykorzystują średnio 1000–1200 obr./min. W wypadku modeli w wersji slim, ze względu m.in. na mniejszą pojemność bębna, rzadziej spotyka się modele wykorzystujące większą prędkość, np. 1400 obr./min, która jest dostępna w pralkach o standardowych gabarytach (ale jednocześnie pozwalających na większy załadunek bębna).
Odpowiednia budowa pralki ze stabilnymi bocznymi panelami pozwala zredukować poziom hałasu wytwarzanego podczas pracy urządzenia, nawet przy najwyższych prędkościach wirowania. (fot. Gorenje)
W pralkach slim dostępne są różnorodne funkcje i rozwiązania, które ułatwiają pranie nawet najbardziej zabrudzonych ubrań. Jednym z nich jest system kontroli wsadu. W zależności od producenta rozwiązanie to korzysta z różnych komponentów, jednak jego zasada działa jest wszędzie podobna. Pralka automatycznie rozpoznaje masę pranej odzieży za pomocą zastosowanego pod bębnem czujnika. Dzięki niemu urządzenie automatycznie dostosowuje program prania do załadunku, czyli ilości ubrań w pralce. System ten należy do rozwiązań proekologicznych w pralnictwie, ponieważ zapewnia oszczędność wody i energii elektrycznej.
Czy pralka może wyróżnić się w domowym wnętrzu? Ze stylowymi, czerwonymi akcentami na drzwiach bębna i pokrętle wyboru programów na pewno tak. Taki właśnie jest model ES-HFH612RW3-PL Lady z programem prania ręcznego, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Pralka ma 6-kilogramowy wsad i doskonale sprawdzi się zwłaszcza w wypadku mniejszych gospodarstw domowych. Została wyposażona w rozmaite programy automatyczne do prania różnego rodzaju tekstyliów. Wybór odpowiedniego programu dokonywany jest z wykorzystaniem wygodnego pokrętła. Dostępny jest m.in. szybki, 15-minutowy program (pranie w 30°C), pozwalający np. na odświeżenie delikatnie zabrudzonej odzieży. Ponadto do dyspozycji użytkownika są programy do prania bawełny, odzieży syntetycznej, sportowej czy koszul, a nawet program do prania ubrań z oznaczeniem na metce „pranie ręczne”. Pralka ma również program Allergy Smart, który dba nie tylko o usuwanie alergenów z odzieży, ale także o dokładne płukanie, eliminujące pozostałości detergentów. Nie zabrakło również dodatkowych funkcji, takich jak opóźniony start czy łatwe prasowanie. Urządzenie pracuje w klasie efektywności energetycznej A+++. Roczne zużycie energii nie powinno przekraczać 151 kWh, a roczne zużycie wody 9900 l. Maksymalna prędkość obrotowa bębna to 1200 obr./ min. Poziom hałasu generowanego podczas prania wynosi 61 dB(A), a podczas wirowania 79 dB(A)
Pralka slim to niezwykle praktyczny domowy pomocnik. Tego typu sprzęt ma w swojej ofercie m.in. marka Amica. Jednym z takich urządzeń jest model DAW6123LSB. Pralka ma 85 cm wysokości, 59,5 cm szerokości i 40,5 cm głębokości. Duży wyświetlacz, w jaki została wyposażona, ułatwia odnalezienie i ustawienie odpowiednich funkcji i programów prania. Dostępna jest m.in. regulacja prędkości wirowania, która pozwala w razie potrzeby zredukować obroty bębna. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne podczas prania delikatnych materiałów. Dzięki funkcji Add+ możemy wrzucić do bębna ubrania już po rozpoczęciu cyklu prania. Odpowiednia ikona na wyświetlaczu urządzenia informuje użytkownika o tym, kiedy może to zrobić.
Model DAW6123LSB ma funkcję prania wstępnego, która ułatwia usunięcie nawet trudniejszych zabrudzeń. Urządzenie pozwala na przeprowadzenie dodatkowego płukania, co umożliwia pozbycie się ewentualnych pozostałości środka piorącego na ubraniach, które mogą powodować np. podrażnienia skóry. Opcja ta jest więc szczególnie przydatna dla alergików i małych dzieci. Wśród programów automatycznych dostępne są gotowe konfiguracje, dostosowane m.in. do prania tkanin bawełnianych, syntetycznych czy wełnianych, a także specjalne programy przeznaczone do odzieży sportowej i ciemnych tkanin. Nie zabrakło również szybkiego 15-minutowego programu. Utrzymanie pralki w dobrej „kondycji” ułatwia program służący do automatycznego czyszczenia bębna. Pomaga on usuwać szkodliwe grzyby, pleśnie, bakterie i alergeny. Dzięki funkcji ChildLock możemy w łatwy sposób zabezpieczyć urządzenie przed przypadkowym wyłączeniem lub zmianą parametrów pracy pralki, np. przez dzieci. Pralka umożliwia ponadto samodzielną wymianę zużytych łożysk. Dzięki temu nie musimy ani kupować nowego urządzenia, ani też wzywać serwisanta do pomocy przy naprawie pralki. Wymiany łożysk możemy dokonać sami, a tym samym obejść się bez dodatkowych kosztów. Model DAW6123LSB pracuje w klasie efektywności energetycznej A+++. Ważone roczne zużycie wody wynosi 9240 l, a ważone roczne zużycie energii to 153 kWh. Podczas prania poziom hałasu wytwarzanego przez pralkę nie powinien przekraczać 59 dB(A), a podczas wirowania 76 dB(A). Maksymalna prędkość wirowania bębna to 1200 obr./min.
© 2024 InfoMarket