Dla wszystkich zainteresowanych bezpiecznym ulokowaniem swoich oszczędności czy dochodem pasywnym rynek nieruchomości na wynajem był do tej pory jednym z najbardziej interesujących. Jak zapowiada się rok 2021 w branży? Oto prognozy ekspertów z pracowni Decoroom, specjalizującej się w kompleksowym projektowaniu powierzchni „pod klucz”, m.in. dla instytucjonalnych najemców.
Mimo trwającej pandemii sektor mieszkań na wynajem wciąż się rozwija. W szczególności dotyczy to najmu instytucjonalnego, którego udział w całym rynku staje się coraz bardziej dostrzegalny i istotny. Z danych raportu ThinkCo, zrealizowanego we współpracy z pracownią Decoroom, wynika, że zasób rynku najmu instytucjonalnego w ciągu roku wzrośnie z niecałych 4 tys. obiektów do 7 tys., natomiast do 2025 r. ma już funkcjonować ponad 37 tys. mieszkań przeznaczonych na najem instytucjonalny.
Instytucjonalni najemcy zdają sobie sprawę z najczęściej wskazywanych bolączek sektora PRS (ang. Private Rented Sector) w Polsce, jakimi są niski komfort lokali oraz ograniczone możliwości samodzielnego zaaranżowania wnętrza przez lokatora. Dlatego coraz częściej podejmują współpracę z pracowniami architektury wnętrz, takimi jak Decoroom. Doświadczeni architekci znają oczekiwania i potrzeby potencjalnych najemców, a także problemy, z jakimi zazwyczaj borykają się administratorzy wynajmowanych lokali. Wiedzą też, jakie rozwiązania i materiały najlepiej sprawdzą się w takich mieszkaniach, a także w jaki sposób można obniżyć koszty eksploatacji bez szkody dla komfortu użytkowników. Z punktu widzenia inwestora współpraca z projektantami wnętrz jest więc działaniem jak najbardziej ekonomicznie uzasadnionym.
Co biorą pod uwagę architekci, tworząc mieszkania na wynajem? O atrakcyjności danej przestrzeni decydują przede wszystkim funkcjonalność, jakość materiałów wykończeniowych, zastosowane rozwiązania techniczne oraz estetyka i design. Projektując apartamenty na wynajem, architekci biorą pod uwagę przede wszystkim grupę docelową. Z danych raportu Decoroom i ThinkCo wynika, że najliczniejszą grupę wśród wynajmujących stanowią osoby do 30. roku życia. Nomadyczny styl życia, umożliwiający szybkie przeprowadzki i brak zobowiązań w postaci kredytu hipotecznego, sprawiają, że ta grupa często rezygnuje z inwestycji we własne mieszkanie. W związku z tym ważne, aby aranżacja wnętrza była zgodna z obowiązującymi trendami, a także aby wyróżniała się wzornictwem. Nie należy bać się odważnych rozwiązań – wanna w strefie dziennej czy prywatny bar zamiast rozbudowanej kuchni? Architekci z Decoroom radzą, by tworzyć wnętrza, które przyciągną uwagę potencjalnych najemców i nikogo nie pozostawią obojętnym.
© 2024 InfoMarket