Odpowiednio dopasowane do kuchennej zabudowy selektory odpadów pozwalają zaaranżować w domu ekologiczną strefę odpadków. Segregując śmieci, nie tylko zachowujemy porządek, ale przede wszystkim dbamy o środowisko.
Selektory ułatwiają segregację śmieci zgodnie z przyjętym od 1 lipca 2017 r. Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów (JSSO), który obowiązuje w całej Polsce. Tego typu rozwiązanie w Unii Europejskiej zaczęto wprowadzać już w 2013 r. Doskonale sprawdza się ono m.in. w Niemczech czy w Szwecji.
Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami segregacji osobno powinniśmy gromadzić odpady szklane, metale i tworzywa sztuczne, papier oraz tzw. bioodpady. Wiąże się to z wdrożeniem innowacyjnego systemu gospodarowania odpadami, który powstał z myślą o środowisku, a w konsekwencji także o nas samych. Segregacja odpadów ułatwia późniejszy proces ich recyklingu. Dzięki temu łatwiej jest odzyskać niezbędne surowce i wykorzystać je ponownie do produkcji, np. nowych urządzeń codziennego użytku. Zmniejszamy w ten sposób również ilość śmieci, które mogą zanieczyszczać okoliczne rzeki, jeziora czy lasy. Odpowiednio segregując odpady, przyczyniamy się też do ograniczania wydobycia nowych surowców, a więc minimalizujemy negatywny wpływ tego typu działań na środowisko naturalne.
Świadomość ekologiczna społeczeństwa stała się obecnie bardzo ważnym aspektem życia. To, w jaki sposób wykonujemy proste czynności, takie jak zakupy, gotowanie, zmywanie naczyń, ma ogromny wpływ na otaczający nas świat. Zakupy nośmy w płóciennych torbach biodegradowalnych, zrezygnujmy z plastikowych słomek i lunchboksów. Nie marnujmy wody! Jak to zrobić? Wystarczy wcielić w życie kilka prostych nawyków: wybierać prysznic zamiast wanny, myć naczynia w zmywarce, a nie ręcznie. Ważną kwestią jest przy tym segregowanie śmieci w domu i wyrzucanie ich do odpowiednio oznakowanych pojemników. Systemy segregacji o różnych rozmiarach i przeznaczeniu oferuje m.in. firma Blanco. Są to selektory do szafek z wysuwanymi lub odchylanymi drzwiczkami. Sortowniki i szuflady organizacyjne można bez problemów zainstalować w kuchennej zabudowie. Co więcej, są one dostępne w zestawach z kompatybilnym zlewozmywakiem, np. modelem Blanco Collectis 6 S, który ma centralnie umieszczoną komorę ze specjalnym wkładem na odpadki. Dzięki temu obieramy i kroimy produkty na desce, następnie jednym ruchem ręki przesuwamy resztki do pojemnika będącego elementem systemu sortującego, np. Blanco Select lub Flexon II.
Do systemów segregacji dostępne są dodatkowe akcesoria, które zwiększają komfort użytkowania sortera i pozwalają na osobne segregowanie np. zużytych baterii i akumulatorków. (Fot. Blanco)
Odpowiednio dobrany selektor odpadów może skutecznie ułatwić prace kuchenne. Przede wszystkim powinien być on dopasowany do szerokości szafki, w której ma zostać zainstalowany. Najczęściej jest to szafka kuchenna, nad którą w blacie zamontowany jest zlewozmywak. Klasyczne wieloelementowe selektory mają najczęściej szerokość od 30 do 60 cm, choć pojedyncze kosze mają znacznie mniejsze gabaryty. Dobierając selektor pod względem wymiarów, pamiętajmy też o innych urządzeniach czy instalacji hydraulicznej, która może ograniczać jego gabaryty. Pod kuchennym zlewem często instalujemy np. podgrzewacze czy filtry do wody. Trzeba wówczas iść na kompromis i wykorzystać np. selektory o nieco mniejszej głębokości.
Kolejnym aspektem jest sposób korzystania z selektora. Możemy wybrać konstrukcję zintegrowaną z frontem, którą wystarczy wysunąć, podobnie jak dużą szufladę, lub zdecydować się na klasycznie odchylane na bok drzwi, po otwarciu których uzyskujemy dostęp do komór systemu selekcji odpadów kuchennych.
Przy wyborze selektora niezwykle ważnym parametrem jest liczba dostępnych koszy na odpady. Różnorodność dostępnych na rynku modeli w tym zakresie jest bardzo duża. Dostępne są konstrukcje z jednym, dwoma, trzema, a nawet czterema koszami. Różne są też ich pojemności. Powinniśmy dobrać taki system, który będzie najlepiej odpowiadał temu, w jaki sposób w gospodarstwie domowym sortujemy odpady i ile miejsca potrzebujemy na poszczególne ich rodzaje – szkło, tworzywa sztuczne, papier i bioodpady.
Niektóre modele mają nawet specjalnie wyprofilowane, skierowane do wewnątrz pojemników obramowania, które sprawiają, że odpady na pewno znajdą się w środku pojemnika. Pojemniki mogą być też wyposażone w specjalne elementy mocujące worki na śmieci i praktyczne uchwyty.
Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe akcesoria i rozwiązania, które zwiększą komfort korzystania z selektora. Pozwalają one np. na przechowywanie przyborów do mycia naczyń. Mogą to być różnego typu pojemniki, szuflady organizacyjne czy specjalne systemy montażowe ułatwiające wysuwanie zestawu do segregacji.
W zależności od modelu sorter możemy zintegrować z frontem szafki lub ukryć za odchylanymi na bok drzwiami. (Fot. Alveus)
© 2024 InfoMarket