Tworzywo sztuczne jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych w produkcji czajników elektrycznych. Wynika to z jego licznych zalet, jak różnorakie wzornictwo czy przystępna cena. Dlatego modele te są chętnie wybierane przez klientów.
Czajniki z tworzywa sztucznego mają swoje zalety, jednak należy zwracać uwagę na wybierany model. Rozpiętość cenowa jest bowiem ogromna – od urządzeń promocyjnych i słabej jakości za kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkanaście złotych po te kosztujące kilkaset.
W tym segmencie rynku cena ma znaczenie i warto sięgać po droższe modele renomowanych marek. Przede wszystkim stanowią one gwarancję jakości i zastosowania odpowiednich tworzyw sztucznych. Wadą tanich czajników jest zastosowanie słabej jakości materiałów, które bardzo często aromatyzują wodę i wpływają na jej smak, a picie herbaty śmierdzącej tanim plastikiem jest dalekie od przyjemności. Niektórzy producenci oznaczają urządzenia jako wolne od BPA, czyli szkodliwego bisfenolu. W czajnikach renomowanych marek nie ma tego problemu i są one w pełni bezpieczne, a przygotowane napoje znakomicie smakują.
Oczywiście, tworzywo sztuczne ma mnóstwo zalet, które sprawiają, że wykorzystujące je czajniki są chętnie wybierane przez konsumentów. To bardzo lekki materiał, co ma znaczenie zwłaszcza dla osób starszych czy niepełnosprawnych Znaczenie ma także wzornictwo. Dla wielu osób to najważniejsza cecha czajnika, który musi pasować do aranżacji kuchennej. Czajniki z tworzywa sztucznego zaskakują różnorodną forma, fakturą powierzchni czy wieloma wersjami kolorystycznymi. Jest to więc świetny wybór dla każdego, kto ceni sobie design.
Adler AD 1277 white; Bosch TWK7604; Breville High Gloss VKJ944X; Zelmer ZCK7618; Mesko MS 1261
Urządzenia z tej kategorii można śmiało zaliczyć do jednej z najbardziej jednolitych grup produktowych. Każdy czajnik składa się z kilku podstawowych elementów – co ważne, różnice w ich realizacji nie są tak duże jak w wypadku np. ekspresów. Urządzenia te składają się z:
Podświetlenie włącznika informuje o pracy czajnika elektrycznego. (Fot. Eldom)
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony przy obecnych trendach i znacznym poprawianiu sprawności urządzeń większa moc oznacza (tak, tak) mniejsze zużycie energii mierzone w kilowatogodzinach, bowiem czas pracy czajnika w stosunku do pobranej mocy jest najkrótszy. Z drugiej strony czajniki o dużej mocy to zwykle modele o dużej pojemności. Dobre w domu, w pracy, gdzie potrzeba zagotować większą ilość wody. Na działce czy na kempingu, kiedy jest mniej osób, a wodę gotujemy sporadycznie, wystarczy mniej pojemny czajnik, a więc siłą rzeczy o mniejszej mocy. Można przyjąć założenie, że czajnik, którego moc określona jest w przedziale ok. 500– 1000 W, to model dobry do grzania małej ilości wody. Modele o mocy od 1000 do 2000 W uznać należy za średnie pod względem pojemności i zużycia energii. Czajniki o mocy od 2000 do 3000 W i powyżej to modele przeznaczone do szybkiego gotowanie dużej ilości wody. Siłą rzeczy moc powinna być więc dobierana przez pryzmat dwóch parametrów – czasu zagotowania oraz ilości potrzebnej wody.
Ravanson CB-1001; Camry CR 1269b; MPM MCZ-85/B2; Concept RK2321; Eldom C270B oss
Często dostępne są różne wersje kolorystyczne konkretnych modeli, więc można je łatwo dobrać do stylu pomieszczenia. (Fot. Camry)
© 2025 InfoMarket