Rynek robotów kuchennych jest bardzo zróżnicowany. Dużą popularnością cieszą się urządzenia wielofunkcyjne, ponieważ mają kompaktowe rozmiary, a przy tym oferują więcej możliwości. Coraz częściej z dostępnymi na rynku od lat malakserami konkurują też blendery ręczne wyposażone w dodatkowe akcesoria.
Roboty wieloczynnościowe lub, jak kto woli, malaksery dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej zaliczamy te produkty, które mają jedno gniazdo i dwie misy do rozdrabniania i mieszania. W zależności od potrzeb użytkownik montuje jedną z nich. Drugi typ ma dwa gniazda i dwa rodzaje mis, dzięki czemu użytkownik nie musi ich demontować ani wymieniać. Roboty wieloczynnościowe mają moc od 500 do 1100 W. Nie są wyposażone w funkcję gotowania, za to znakomicie radzą sobie zwłaszcza z obróbką warzyw. Dzięki całej gamie różnych tarcz tnących pozwalają one na cięcie, siekanie czy rozdrabnianie różnych warzyw, co znacząco ułatwia np. przygotowywanie sałatek. Dostępne s ą nawet specjalne tarcze do robienia frytek. To jednak niejedyne zastosowania. Robot wieloczynnościowy poradzi sobie także z wyrabianiem lekkiego ciasta, wyciskaniem soku czy blendowaniem produktów. W zależności od modelu funkcje mogą być różne i wynikają z dostępnych w zestawie lub jako akcesoria przystawek.
Bosch MCM4200; MPM Kasia Plus MRK-11
Dołączone w do zestawu z robotem akcesoria mają największy wpływ na jego użyteczność, ponieważ pozwalają na realizację konkretnych funkcji. Dlatego wybierając robot, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego wyposażenie, aby odpowiadało ono zadaniom, które będziemy realizować. W zestawach najczęściej znajdziemy:
Kalorik HA 1007 KTO; Amica BL6016; Eldom BL200 SWIF
Robot wieloczynnościowy może nawet zagnieść ciasto do domowych wypieków. (Fot. Bosch)
Znajomość parametrów pozwoli na odpowiedni dobór sprzętu. Przede wszystkim będzie dopasowany do potrzeb i poradzi sobie ze stawianymi przed nim zadaniami. Wybierając robot wieloczynnościowy, powinniśmy zwrócić uwagę na:
Dzięki dołączonemu kielichowi urządzenie bez trudu zastąpi stacjonarne blendery. (Fot. Bosch)
Concept Cube RM3000
Korzystanie z robota wieloczynnościowego nie nastręcza problemów, a jego budowa jest dosyć prosta. Wybrane akcesoria montujemy na podstawie zawierającej zespół napędowy. Najczęstszym sposobem sterowania jest pokrętło z wielostopniową regulacją prędkości pracy. Dzięki niemu łatwo dobierzemy prędkość do wykonywanych zadań. Często sprzęt jest też wyposażony w tryb pracy pulsacyjnej. Przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, że wszystkie elementy są prawidłowo zamontowane. Z kolei po jej zakończeniu demontaż można zacząć dopiero, gdy silnik urządzenia się zatrzyma, i zaleca się odłączenie go od zasilania sieciowego. W zestawie może znajdować się specjalna podstawka, która służy do przechowywania akcesoriów. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, które przede wszystkim chroni przed zagubieniem, niektórych drobnych elementów. W zależności od zaleceń producenta wybrane akcesoria można myć w zmywarce. Obudowę z zespołem napędowym wystarczy przetrzeć lekko wilgotną delikatną ściereczką.
Blender ręczny z dodatkowymi akcesoriami może skutecznie zastąpić robot wieloczynnościowy w wielu zadaniach. (Fot. Eldom)
Roboty kuchenne z serii Kasia dostępne w ofercie marki MPM od lat są cenione za wielofunkcyjność i niezawodność. Model MRK-12 ma w zestawie wszystko, czego możemy wymagać od tak wszechstronnego urządzenia. Pozwala on na mieszanie, rozdrabnianie, miksowanie, wyciskanie, krojenie, siekanie, ubijanie oraz ucieranie. Bez trudu przygotujemy np. placki ziemniaczane, sałatkę warzywną, ciasto, krem, frytki, a nawet wyciśniemy sok z cytrusów. Całe urządzenie wykonane jest ze stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego. Robot kuchenny Kasia MRK-12 zawiera kompleksowy zestaw akcesoriów, które możemy myć w zmywarce. Ponadto urządzenie ma praktyczny pojemnik na akcesoria. Silnik ma moc 800 W i poradzi sobie z najtrudniejszymi zadaniami. Urządzenie wyposażono w trzy prędkości pracy oraz tryb pulsacyjny, dzięki czemu doskonale rozdrabnia orzechy czy inne twarde produkty na maksymalnych obrotach.
© 2025 InfoMarket