Zamykanie sprzętów gospodarstwa domowego w zabudowie dotyczy już nie tylko piekarnika czy lodówki, ale z powodzeniem przenosi się na sprzęty pralnicze. Dzięki temu pralka, pralkosuszarka czy suszarka automatyczna spełnia swoją funkcję, a przy tym staje się niewidoczna dla otoczenia.
Modele pralkosuszarek i suszarek przeznaczone do zabudowy w ciągu szafek kuchennych, łazienkowych lub w dowolnej wnęce mają średnio 82 – 85 cm wysokości, ok. 52 – 55 cm głębokości i ok. 60 cm szerokości. Ich zabudowa wymaga dokładnego zapoznania się ze schematem montażowym i warto ją dokładnie zaplanować już na etapie projektowym. Zabudowa sprzętów pralniczych sprzyja oszczędności cennej przestrzeni w małej łazience, a w kuchni sprawia, że stają się niewidoczne dla otoczenia. Co równie istotne, zabudowa sprzyja także wyciszeniu pracy pralkosuszarki i suszarki.
W wypadku projektowania nowej łazienki czy suszarni bądź zmiany dotychczasowej aranżacji należy przemyśleć kilka ważnych aspektów. Przykładowym może być to, aby pralkosuszarka czy suszarka nie kolidowała z innymi elementami pomieszczenia. Zwróćmy uwagę, aby drzwiczki bębna urządzenia otwierały się na odpowiednią stronę. O ile modele wolnostojące są bardzo elastyczne w montażu, o tyle sprzęt do zabudowy wymaga odpowiedniej wiedzy projektowej i instalatorskiej.
Ogólnie modele do zabudowy wpływają bardzo korzystnie na aspekty wizerunkowe i wykorzystują efektywnie powierzchnię. Należy zabudowywać je wszędzie tam, gdzie jest na to miejsce lub gdzie warunki na to pozwalają. Warto w tym miejscu dodać, że dostępnych jest na rynku kilka modeli urządzeń kompaktowych, które można montować na ścianie. Mają one mniejszą pojemność, ale w ogólnym rozrachunku zwiększają elastyczność aranżacji w mieszkaniach dla singli czy tych o mniejszej kubaturze. Bardzo efektywne, ale i efektowne jest zestawienie dwóch urządzeń obok siebie lub bezpośrednio na sobie. To szczególnie praktyczne dla osób, które zastanawiają się nad zakupem zarówno pralki, jak i pralkosuszarki czy suszarki. Zestawienie ułatwia przekładanie odzieży, ale i samą organizację prania i suszenia. Przy montażu w słupku stosuje się praktyczny łącznik, który nie tylko maskuje połączenie urządzeń. Po wysunięciu swoistej półki można na niej położyć kosz z bielizną czy detergenty.
Candy BCTD H7A1TE-S; Beko HITV 8733 B0; Whirlpool BI WDWG 861484 PL; Candy CBD 485D1E/1-S
Urządzenia wielofunkcyjne cieszą się dużym powodzeniem głównie ze względu na oszczędność miejsca. Takie rozwiązania są szczególnie polecanie do małych przestrzeni, niewielkich łazienek, niestandardowych umiejscowień. Jednym z takich nowatorskich zastosowań może być np. wykorzystanie przestrzeni pod schodami. Dysponując odpowiednią przestrzenią, możemy zdecydować się na zakup oddzielnych sprzętów, czyli pralki i suszarki. Wtedy też możemy je dowolnie zestawiać, zarówno obok siebie, jak i jeden sprzęt na drugim. Ustawienie w tak zwanym słupku również oszczędza przestrzeń, a odpowiednia aranżacja daje użytkownikowi dodatkowe możliwości. Z kolei ustawienie obok siebie pozwala na wykorzystanie przestrzeni nad urządzeniami, gdzie możemy zamontować specjalne półki i przechowywać tam detergenty lub odkładać wysuszone ręczniki.
Pralkosuszarka sprawdzi się zarówno w gospodarstwie domowym singla, jak i wieloosobowej rodziny, niemniej warto wtedy dobrać parametry sprzętu tak, aby odpowiadały naszym potrzebom. Chodzi tu głównie o pojemność bębna dla cyklu prania i suszenia oraz dodatkowe programy, dzięki którym np. usuniemy z ubrań sierść domowych pupili lub alergeny. W przypadku modeli do zabudowy i jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią, możemy zdecydować się na dwa oddzielne urządzenia, czyli pralkę i suszarkę. To rozwiązanie z pewnością oszczędzi czas, ponieważ oba urządzenia mogą pracować równocześnie.
Urządzenia wykorzystujące podczas suszenia parę skutecznie eliminują z odzieży drobnoustroje i alergeny, a przy tym sprawiają, że ubrania nie są zagniecione i łatwiej je prasować. (Fot. Candy)
Prawidłowe działanie pralkosuszarki czy suszarki, zwłaszcza takiej, którą chcemy zabudować, oznacza prawidłowe przyłączenie jej do instalacji elektrycznej i odpływowej (o ile decydujemy się na takie rozwiązanie) oraz stosowanie się do zaleceń producenta. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych muszą być spełnione podstawowe warunki techniczne.
Po pierwsze, ważne jest prawidłowo zaprojektowane i wykonane przyłącze elektryczne ze sprawnym uziemieniem i niezależnym zabezpieczeniem różnicowoprądowym o minimalnym zabezpieczeniu 16 A (amperów). Warto pamiętać, że w wypadku instalacji dwóch urządzeń, pralki i suszarki, w jednym obiegu elektrycznym ważne jest sprawdzenie mocy licznika jednofazowego lub wielofazowego. Sumaryczna moc obu urządzeń w pewnych wypadkach może przekroczyć wartości istniejącego zabezpieczenia. Należy wtedy zwiększyć moc zabezpieczenia, ewentualnie przydział mocy.
Zwróćmy też uwagę na zachowanie określonych wysokości i użycie odpowiednich zaworów oraz przyłączy (np. ¾ cala). Niezmiernie ważna jest jakość użytych materiałów. Standardową procedurą przed instalacją każdego urządzenia AGD winno być dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi i bezwzględne stosowanie się do zaleceń producenta. Podstawowymi czynnościami przed instalacją urządzeń pralniczych są demontaż śrub transportowych blokujących bęben, pozbycie się wszelkich usztywnień i zabezpieczeń i dokładne wypoziomowanie urządzenia. W wypadku sprzętów o dużej mocy absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie gniazdek bez uziemienia oraz przedłużaczy.
Przed instalacją urządzeń pralniczych konieczny jest demontaż śrub transportowych blokujących bęben oraz pozbycie się wszelkich zabezpieczeń.
© 2024 InfoMarket