Mały ekspres, wielkie możliwości

Mały ekspres,

Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy zaawansowane ekspresy automatyczne zajmowały dużo miejsca w kuchni. Dziś na rynku znajdziemy wiele modeli kompaktowych, które pomimo niewielkiej formy wcale nie ustępują większym braciom pod względem funkcjonalności.

Czym wyróżnia się ekspres kompaktowy? Są to, oczywiście, rozmiary. Dotyczy to przede wszystkim szerokości, która wynosi ok. 25 cm lub mniej. Na takie urządzenie bez trudu znajdziemy miejsce na blacie kuchennym. Klarowny system podziału na modele standardowe i kompaktowe stosuje np. szwajcarska JURA. Oprócz rozmiarów urządzenia kompaktowe, np. z linii ENA 8, mają mniejszą regulowaną jednostkę zaparzającą – od 6 do 10 g, podczas gdy w standardowych modelach jest to od 5 do 16 g. Nie zmienia to jednak jednego – kawa z ekspresu kompaktowego może być równie pyszna jak ze standardowego.

Z systemem mlecznym czy bez niego?

Niewielkie rozmiary wcale nie oznaczają, że w ekspresach kompaktowych musimy ograniczać się jedynie do kawy czarnej. Wyróżnimy trzy kategorie produktów – do kawy czarnej, z wbudowaną dyszą spieniającą oraz z kompletnym automatycznym systemem mlecznym.

Ekspresy do kawy czarnej polecamy przede wszystkim miłośnikom espresso i americano. Jeśli głównie takie napoje goszczą na naszym stole, to będą one dobrym wyborem. To jeden z trendów widocznych na rynku – klienci coraz częściej decydują się na ekspresy jedynie do kawy czarnej. W zamian oczekują napoju kawiarnianej jakości, niczym zaparzonego przez profesjonalnego baristę. Jeśli okazjonalnie pijamy kawę mleczną, taki ekspres można uzupełnić o kompaktowy spieniacz do mleka.

Alternatywę stanowią ekspresy z dyszą spieniającą, przy pomocy której również uzyskamy sztywną piankę. Jeśli jednak jesteśmy prawdziwymi fanami kawy mlecznej, możemy, oczywiście, zdecydować się na urządzenie z systemem spieniającym. W zależności od wybranego modelu przy pomocy specjalnej rurki może on pobierać mleko bezpośrednio z pojemnika, ewentualnie dostępne są urządzenia z dołączanym zbiornikiem na mleko, który po zrobieniu kawy możemy wyjąć i schować do lodówki. Dowolność wyboru jest duża, dokładnie tak samo jak w urządzeniach o standardowych rozmiarach.

Mały ekspres,

JURA ENA 8 Signature Line; 4SWISS Modena A6; Miele CM 5510 Silence

Parametry ekspresów

Ze względu na mniejsze rozmiary ekspresy kompaktowe lepiej spiszą się w miejscach, w których będą użytkowane przez małą liczbę osób. Wynika to przede wszystkim z parametrów urządzenia – aby zachować zwartą bryłę, wszelkie zbiorniki i pojemniki są mniejsze, a więc trzeba je częściej opróżniać lub uzupełniać.

Zbiornik na wodę ekspresu kompaktowego ma zazwyczaj pojemność ok. 1 l. Wystarcza to na przygotowanie kilku filiżanek kawy. Musimy wziąć pod uwagę także to, że woda jest zużywana do płukania ekspresu po włączeniu i przed wyłączeniem. Pojemność zbiornika na ziarna wynosi zazwyczaj od 125 do 250 g. Dlatego warto wybrać model, który informuje o kończącej się kawie. Z kolei w zbiorniku na fusy, w zależności od modelu, zmieści się ok. 10 porcji kawy. Urządzenie samo przypomni o regularnym czyszczeniu. Z naturalnych względów tacka ociekowa również ma mniejszą pojemność. Z tego powodu ekspres kompaktowy lepiej sprawdzi się tam, gdzie jest mniej użytkowników lub gdy godzą się oni na pewne kompromisy wynikające z małych rozmiarów. Zmniejszone wymiary nie oznaczają jednak słabej wydajności. Ekspres kompaktowy również może być wyposażony w wydajną pompę. Dzięki temu ciśnienie zaparzania może wynosić od 15 do 19 barów.

Mały ekspres,

Atutem jest wygodna obsługa automatycznego ekspresu do kawy przy pomocy ekranu dotykowego. (Fot. JURA)

Sterowanie ekspresem

W segmencie urządzeń kompaktowych spotkamy się z tymi samymi trendami co w modelach tradycyjnych. Najprostsze urządzenia wyposażone są w regulację mocy kawy oraz przyciski pozwalające na wybór typu napoju. Wyświetlacz jest w tym wypadku zbędny, a programowanie odbywa się przy pomocy intuicyjnego panelu ze wskaźnikami diodowymi.

Bardziej zaawansowane urządzenia wyposażone są w wyświetlacz, w niektórych modelach nawet dotykowy. Opcje personalizacji pozwalają nam wybrać ulubione rodzaje kawy i dokładnie określić, jak mają być przygotowywane, np. ile wody ekspres ma użyć do zaparzania oraz mleka do spienienia. Po tym wystarczy już przycisnąć jeden przycisk, aby urządzenie przygotowało wybraną kawę. Zaletą jest czytelny interfejs takiego ekspresu, przez co obsługa urządzenia jest łatwiejsza.

Niektóre modele wyposażone są również w moduł łączności bezprzewodowej, który pozwala na komunikację ze smartfonem lub tabletem. Zainstalowana na nich aplikacja umożliwia sterowanie ekspresem. Możemy np. utworzyć listę porcji kawy do przygotowania czy wyświetlić instrukcję obsługi i dokładnie zaprogramować typ kawy, jaka ma być przygotowana. Oprócz tego aplikacja przeprowadzi nas np. przez konserwację urządzenia, a nawet pozwoli zamówić filtr czy środki czyszczące do ekspresu.

Mały ekspres,

JURA ENA 8 Touch; Siemens EQ.300 TI353204RW

Wybrane rozwiązania

Pomimo kompaktowych wymiarów ekspres może być wyposażony w kilka przydatnych funkcji. Warto zwrócić uwagę na ich obecność, są to:

  • podgrzewacz – umieszczona na górze obudowy niewielka tacka służąca do podgrzewania filiżanek. Umożliwia dłuższe zachowanie temperatury kawy;
  • regulacja wylewki – wysokość wylewki kawy można regulować, więc bez trudu dopasujemy ją zarówno do filiżanki do espresso, jak i wysokiej szklanki do latte;
  • One Touch – przygotowanie wybranego specjału kawowego za naciśnięciem jednego przycisku;
  • regulacja twardości wody – poziom twardości wody ustala się za pomocą specjalnego testera, który jest dołączany do ekspresu, a następnie wprowadza do ustawień ekspresu;
  • filtry do wody – oprócz ziaren kawy to woda najbardziej wpływa na jej smak. Dlatego jej jakość jest niezmiernie ważna. Automatyczne ekspresy do kawy są wyposażone w możliwość stosowania filtrów do wody. Nie tylko pozwalają uzyskać lepszą kawę, ale i zwiększają trwałość sprzętu. Filtry trzeba regularnie wymieniać, a urządzenie samo o tym przypomni.

2021-10-12
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket