Telewizor OLED z wysokiego C.
W redakcji testowaliśmy telewizor marki LG OLED55C12LA z najnowszym systemem webOS 6.0, który ma doskonały obraz i wiele ciekawych rozwiązań dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji do przetwarzania obrazu i dźwięku.
Pierwsze wrażenie po montażu telewizora to bardzo cienki wyświetlacz OLED o grubości zaledwie 4 mm otoczony cienką ramką oraz biała lakierowana obudowa, która wyróżnia się estetyką na tle większości czarnych. Solidna podstawa jest gwarancją stabilności telewizora. W niej także można poprowadzić kable od urządzeń zewnętrznych. Cztery złącza HDMI 2.1 4K 120 Hz (fot. 1), w tym trzy z boku, umożliwiają dołączenie wielu urządzeń, np. najnowszych konsol do gier czy dekoderów platform telewizyjnych: Canal+ czy Cyfrowego Polsatu. Wygodnie przeprowadza się wstępną konfigurację telewizora za pomocą smartfona po zainstalowaniu aplikacji LG ThinQ, co uwalnia nas na przykład od wprowadzaniu danych konta i sieci. Aplikacja ma także funkcję pilota z wyszukiwaniem głosowym.
Najnowsza wersja menu telewizora WebOS 6.0 (fot. 2), z rozbudowanymi rekomendacjami i informacjami o filmach jak w Google TV, ma postać poziomych belek z kafelkami ikon aplikacji o różnych rozmiarach. Jest także belka z kanałami TV DVB- -T lub DVB-S oraz urządzeniami zewnętrznymi z etykietami ich nazw, np. dekoder Cyfrowego Polsatu i BD Player. Na pochwałę zasługuje szybkie działanie funkcji. Bardzo krótko trwało wyszukiwanie kanałów TV DVB-T2, instalowanie i aktualizacja aplikacji odbywały się szybko. Wygodną pomocą w obsłudze urządzeń wideo i domowych jest ekran panelu domowego (fot. 3), który pokazuje oprócz urządzeń „kablowych” dodatkowo zainstalowane w domowej sieci Wi-Fi.
Pilot ma wbudowany mikrofon do realizacji funkcji wyszukiwania głosowego i Asystenta Google. Wygodnie obsługuje się telewizor za pomocą komend głosowych: „wyłącz TV”, „wybierz HDMI 2” i innych. Przy prostych pytaniach typu „Jaka jest temperatura powietrza w Warszawie” odpowiada asystent, a przy trudniejszych wyświetlają się ikony filmów na YouTube o tej tematyce. Można korzystać z klasycznej przeglądarki stron WWW.
Przy testowaniu jakości obrazu wykorzystano kilka źródeł sygnału wideo: anteny DVB-S i DVB-T, dekoder Evobox IP, odtwarzacz Blu-ray, smartfon, twardy dysk, laptop HP. Z tych nośników dołączonych do sieci można było bez problemów odtwarzać filmy, zdjęcia i muzykę. Na pochwałę zasługuje skalowanie materiałów wideo SD i HD z wymienionych źródeł, szczególnie z anteny TV. Co ważne, w trybie kino filmy można oglądać w dzień, jeżeli pokój nie jest nasłoneczniony. Obraz szczególnie zyskuje, gdy jest to materiał wideo 4K, a nawet 8K, np. z YouTube. Szczególnie wrażenie robiło zróżnicowanie poziomów czerni (fot. 4) (HDR), i odcienie czerwieni (fot. 5) (filmy pokazowe autorstwa Eugene Belsky). Obraz jest ostry, szczegółowy, plastyczny, bardzo dobrze są odtwarzane odcienie czerwieni i zieleni. Jest także funkcja oszczędzania wzroku przez zmniejszenie ilości niebieskiego światła, ale w momencie jej włączenia zauważalne jest „ocieplenie” obrazu, szczególnie w scenach z niebieskimi odcieniami. W dynamicznych scenach filmowych i sportowych praktycznie brak jest smużenia konturów przy szybko poruszających się obiektach, np. piłce tenisowej. Niewielki efekt widocznego zjawiska juddera, czyli skoku obrazu, widoczny przy panoramowaniu kamerą, można korygować przy pomocy funkcji „płynności ruchu” TruMotion. System głośnikowy 4.2 (40 W RMS) odtwarza dźwięki kanałów lewego, prawego i centralnego. Warto skorzystać z funkcji, która dobiera parametry zestawu audio do akustyki pomieszczenia, wykorzystując mikrofon w pilocie. Jakość dźwięku dialogów jest bardzo dobra. Zakres niskich tonów wystarcza na tyle, że nie trzeba kupować soundbara, aby uzyskać znaczną poprawę dźwięku. Podsumowując, telewizor jest przeznaczony dla osób ceniących dużą dynamikę czerni, naturalność kolorów, wzorcowe odtwarzanie barw, np. twarzy, ostrość konturów, płynny obraz. To telewizor dla osób poszukujących doskonałego obrazu bez wchodzenia w zawiłości ustawiania jego parametrów, zdając się na sztuczną inteligencję (obraz i dźwięk AI Pro).
Fot. 1
Fot. 2
Fot. 3
Fot. 4
Fot. 5
© 2025 InfoMarket