Zmywarki wolnostojące o szerokości 60 cm

Zmywarki wolnostojące

Zmywarki wolnostojące o szerokości 60 cm to bardzo popularna, a jednocześnie funkcjonalna grupa urządzeń. Tego typu modele pozwalają na umycie kilku kompletów naczyń jednocześnie. W jednym cyklu zmywania mogą wykorzystać rozmaite rozwiązania techniczne, w które zostały wyposażone, aby zapewnić najwyższy komfort użytkowania i idealnie czyste naczynia.

Zmywarki dziś nie tylko ułatwiają pracę w kuchni i zastępują ręczne zmywanie, ale do tego charakteryzują się dużą skutecznością i połączeniem wielu funkcji. Wolnostojące zmywarki o szerokości 60 cm uznawane są za tak zwane standardowe urządzenia, które z powodzeniem można zainstalować w niemal każdej kuchni bez przeprowadzania generalnego remontu. Czego możemy oczekiwać od tych urządzeń, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, czy higieniczność i czystość powinny być na pierwszym planie, czy jednak ergonomia i łatwość codziennej obsługi? Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Pojemność – ważny parametr

Modele o szerokości 60 cm odznaczają się dużą pojemnością zmywania na 1 cykl, niezależnie od tego, czy wybierzemy urządzenie z jednym, dwoma czy trzema koszami. Pojemność zmywarki wyrażana jest w kompletach naczyń. W zależności od producenta i modelu zmywarki 60-centymetrowe pomieszczą od 11 do nawet 16 kompletów naczyń. Warto pamiętać, że jest to wielkość umowna, która będzie się zmieniać w zależności od wielkości naczyń, jakie umieścimy we wnętrzu urządzenia. Duże garnki, brytfanny czy patelnie zajmą większą powierzchnię, co z kolei będzie miało wpływ na liczbę naczyń, które możemy wraz z nimi umyć. Na ogólną pojemność zmywarki mają również wpływ szuflady i kosze, a także ich regulacja, co wyjaśnimy dalej.

Zmywarki wolnostojące

Amica DFM62D7TOqWD; Bosch SMS8YCI01E

Komplet naczyń, czyli ile?

Producenci zmywarek określają ich pojemność w kompletach naczyń zmywanych w 1 cyklu. W zależności od producenta zastawy stołowej rzeczony komplet będzie się różnił liczbą talerzy, sztućców, filiżanek i spodków. Umownie przyjmuje się, że 1 komplet naczyń to zastawa stołowa przeznaczona dla jednej osoby, w skład której wchodzą głęboki talerz, duży, płytki talerz, talerzyk deserowy, filiżanka do kawy o pojemności około 150 ml, szklanka o pojemności około 200 ml, kieliszek do wina oraz komplet sztućców, czyli łyżka, nóż, widelec i łyżeczka do herbaty. Wychodząc z założenia, że zmywarka 60-centymetrowa pomieści w 1 cyklu zmywania 16 kompletów naczyń, możemy przyjąć, że za jednym zmywaniem umyjemy zastawę stołową wykorzystaną przez 16 osób. Warto zauważyć, że nie bierzemy tu pod uwagę naczyń do przygotowywania posiłków, co oznacza, że pojemność zmywarki wyrażona w ten sposób jest wartością umowną.

Zmywarki wolnostojące

Cicha praca zmywarki jest bardzo istotna, zwłaszcza jeśli urządzenie usytuowane jest w kuchni otwartej na salon. (Fot. Amica)

Wielkość zmywarki a liczba domowników

Spośród wielu parametrów, na jakie zwracamy uwagę podczas wyboru urządzenia do domu, liczba domowników powinna być brana pod uwagę na pierwszym miejscu. Od tego zależeć będzie, czy zmywarka spełni nasze oczekiwania pod względem jej ekonomicznego i praktycznego wykorzystania. Jeśli rodzina jest 4-osobowa, z powodzeniem możemy wstawić do kuchni zarówno zmywarkę 60-centymetrową, jak i mniejszą. Od czego to zależy? Od liczby przygotowywanych posiłków oraz wielkości wykorzystywanych do tego naczyń. Jeśli w kuchni spędzamy dużo czasu na przygotowywaniu posiłków warto, aby zmywarka była jak najpojemniejsza. Zwróćmy uwagę nie tylko na liczbę kompletów naczyń, które będziemy mogli umyć w 1 jednym cyklu, ale również na to, czy pomieścimy w niej garnki i inne naczynia, z których korzystamy podczas gotowania.

Zmywarki wolnostojące

Regulacja systemu koszy zwiększa możliwości załadunku, a także dostosowuje przestrzeń komory do aktualnych potrzeb użytkownika. (Fot. Amica)

Kosze i ich regulacja

Pojemność zmywarki mierzona w kompletach będzie również zależna od wyposażenia jej wnętrza w dodatkowe elementy, na których układamy naczynia. Mowa tu o specjalnych koszach, k tórych liczba i funkcjonalność będą się różniły w zależności od modelu i producenta. Ich konstrukcja, modułowość, a także przeznaczenie decydują o pojemności zmywarki oraz komforcie załadunku i rozładunku. Kosze dostępne w obecnie produkowanych modelach przystosowane są w większości do komfortowej regulacji ich wysokości. Służy to przede wszystkim temu, aby dostosować wysokość kosza do rozmiaru naczyń, np. do wysokich talerzy, które w normalnym wypadku nie zmieściłyby się na stojąco. Zazwyczaj dzięki jednemu ruchowi ręki, kliknięciu czy podniesieniu elementu kosz wysuwa się w dół, zwiększając ogólną przestrzeń.

Zmywarki wolnostojące

Miele G 7310 SC AutoDos; Amica DFM66C8EOiBD

Trzecia szuflada staje się standardem

Coraz częściej w zmywarkach, szczególnie tych o szerokości 60 cm, stosuje się specjalną szufladę na sztućce. Jako pierwsza wprowadziła ją do zmywarek marka Miele w 1987 r. Po blisko 35 latach ten rodzaj wyposażenia komory zmywania, zwłaszcza w zmywarkach pełnogabarytowych, stał się niemal standardem. Zwykle jest ona umieszczona na samej górze zmywarki i umożliwia wygodne i przejrzyste rozłożenie widelców, noży czy łyżek. Jej kilkucentymetrowa wysokość pozwala także na ustawienie na jej obszarze filiżanek do „krótkich” specjałów kawowych, takich jak ristretto czy espresso, oraz niskich szklaneczek i kieliszków do shotów. W każdym czasie, jeśli wymaga tego sytuacja, możemy indywidualnie zarządzać wnętrzem zmywarki i taką szufladę wyjąć. Taki zabieg stosujemy, gdy w górnym koszu chcemy umieścić np. wysokie garnki czy inne niestandardowe elementy zastawy.

Zmywarki wolnostojące

Wprowadzona przez markę Miele w 1987 r. dodatkowa szuflada na sztućce stała się standardem w pełnogabarytowych zmywarkach wolnostojących. (Fot. Bosch)

Zmywanie siłą natrysku

W pierwszych produkowanych modelach zmywarek występowało pojedyncze ramię natryskowe. Usytuowane było tuż pod dolnym koszem tak, aby zraszająca naczynia woda umyła wszystkie naczynia, a następnie grawitacyjnie opadała na dół. Obecnie produkowane modele, zwłaszcza te o szerokości 60 cm, wyposażone są w co najmniej dwa ramiona natryskowe – dolne, tak jak w pierwowzorach, oraz dodatkowo górne. Marka Amica w nowoczesnych modelach swoich zmywarek stosuje innowacyjne ramię natryskowe WaterSpinner, którego połowa obraca się nie tylko wokół osi całej natrysznicy, ale także wokół własnej osi. Umieszczone jest pod górnym koszem, dzięki czemu woda dociera w każdy zakamarek. Naczynia w górnym i dolnym koszu są nie tylko szybciej, ale i dokładniej umyte. Jak podaje producent, ramię WaterSpinner to o 27 proc. większa wydajność zmywania w trudno dostępnych miejscach. Rozwiązanie to ma więc wyeliminować problem niedomytych naczyń znajdujących się w narożnikach zmywarki, a także plam w zagłębieniach talerzy, na dnie kubków czy w wypukłych zdobieniach.

Dysze i ich unowocześnianie

Ramiona natryskowe zraszają naczynia umieszczone wewnątrz komory zmywania za pomocą dysz natryskowych. Ich liczba jest zależna od zastosowanych rozwiązań i od producenta, a także konkretnego modelu sprzętu. Dysze są jednym z elementów zmywarek, które ulegają ciągłym ewaluacjom i unowocześnieniom przez stosowanie wielu dodatkowych udogodnień i instrumentów. Między innymi producenci stosują elementy i perforacje o różnych kształtach, a także wprowadzają dodatkowe ramię, zwane kołem, na samej dyszy. Taki zabieg nazywany jest zmywaniem orbitalnym lub satelitarnym. Dodatkowy element obraca się wokół własnej osi wraz z ramieniem, które realizuje obroty wokół własnej. Stąd nazwa „orbitalne”, bo przypomina ruch Ziemi wokół Słońca. Rozwiązanie to znacząco poprawia efektywność zmywania.

2021-12-03
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket