24 proc. polskich firm monitoruje obecnie swój ślad węglowy, a mniej niż co dziesiąte przedsiębiorstwo przygotowuje raporty i sprawozdania na ten temat lub zleca je zewnętrznej firmie. Pokazuje to skalę działań w kierunku zrównoważonego rozwoju, które muszą jeszcze zostać podjęte przez większość polskich przedsiębiorstw. Więcej ciekawych informacji o działaniach klimatycznych polskich firm zawiera raport „Smart Industry Polska 2021”.
Według badania „Smart Industry Polska” 88 proc. badanych firm podjęło już działania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Niezależnie od skali działalności przedsiębiorstwa najczęściej podejmowane są działania mające na celu ograniczenie zużycia mediów i zwiększenia efektywności produkcji. Już około 40 proc. przedsiębiorstw średniej wielkości podjęło prace modernizacyjne pozwalające im na odzyskiwanie ciepła powstałego w wyniku procesów produkcyjnych, digitalizację tych procesów w celu ich optymalizacji i opracowanie rozwiązań usprawniających transport i logistykę.
– Transformacja energetyczna przedsiębiorstw pozwoli sprostać wyzwaniom, przed którymi stoi Polska oraz inne kraje Unii Europejskiej, wynikającym z konieczności ograniczania wpływu przemysłu na klimat Ziemi. Zgodnie z założeniami Zielonego Ładu, Unia Europejska ma docelowo stać się społeczeństwem neutralnym klimatycznie, zasobooszczędnym i przyjaznym środowisku. Raport Siemensa pokazuje, że nie wszystkie kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju są jednak powszechnie zrozumiałe. Konieczna jest dalsza edukacja (…), co w konsekwencji ułatwi firmom pozyskiwanie środków na modernizację infrastruktury – komentuje Maciej Kaysiewicz, sustainability officer w Siemens Polska.
Z badania wynika, że 67 proc. firm planuje realizację prac modernizacyjnych związanych ze zrównoważonym rozwojem w ciągu dwóch nadchodzących lat. Co najmniej 75 proc. badanych firm ma zamiar realizować działania zmierzające do wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, zastosować urządzenia o zwiększonej efektywności energetycznej, optymalizować zużycie mediów oraz zainwestować w nowe technologie. Swój ślad węglowy monitoruje obecnie 24 proc. firm. Spośród wszystkich zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem w kontekście zmian klimatycznych najbardziej znane okazały się odnawialne źródła energii (OZE) – aż 81 proc. respondentów ma przynajmniej ogólną wiedzę na ich temat. Wyniki badania można uzyskać po wypełnieniu specjalnego formularza na stronie www.new.siemens. com w zakładce „raporty”.
© 2024 InfoMarket