Utrzymanie okien w czystości nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto korzystać ze specjalnej myjki. Co więcej, sprawdzi się ona przy czyszczeniu innych gładkich powierzchni, np. szklanych mebli, kafli czy płyty grzewczej. W praktyce jest to więc sprzęt niezbędny w całorocznych porządkach.
Większość urządzeń dostępnych na rynku działa na podobnej zasadzie, jednak warto wiedzieć, jakie występują między nimi różnice. Oprócz tego znaczenie mają parametry pracy. Kompaktowe myjki sprawdzą się np. w niewielkich mieszkaniach. Z kolei do domów z dużymi szybami polecamy bardziej zaawansowane modele z dodatkowym wyposażeniem.
Podstawowe modele myjek wyposażone są w dwa elementy. Pierwszym z nich jest tradycyjny spryskiwacz z nasadką z mikrofibry. Przy jego pomocy czyszczoną powierzchnię zraszamy odpowiednim środkiem do czyszczenia szyb, a następnie przecieramy mikrofibrą. Na takiej powierzchni pojawiają się, oczywiście, liczne smugi oraz zacieki. Dlatego należy skorzystać z drugiego elementu zestawu, czyli już właściwej myjki. Urządzenie jest zasilane akumulatorem, a w trakcie pracy niczym odkurzacz zasysa do zbiornika zabrudzenia i wodę zgarnianą przez listwę zbierającą. Dzięki temu skutecznie usuwa wszelkie smugi i zabrudzenia z gładkich powierzchni. Zbiornik na brudną wodę ma łatwy system opróżniana, abyśmy nie mieli kontaktu z jego zawartością. Niektóre modele myjek do okien integrują spryskiwacz i ściereczkę z mikrofibry w jednej obudowie. Jest ona umieszczona po drugiej stronie listwy zbierającej. Wygoda obu rozwiązań jest kwestią gustu. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że oddzielny spryskiwacz jest lżejszy.
Zdarza się jednak, że zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi wibrujący pad z mikrofibrą. Stanowi on świetne uzupełnienie myjki do okien i zastępuje spryskiwacz ze ściereczką. To niewielkie urządzenie wyposażone w wibrujący pad czyszczący z mikrofibry, która w trakcie pracy jest automatycznie nawilżana środkiem czyszczącym. Niewielkie drgania sprawiają, że radzi sobie on szczególnie dobrze z usuwaniem najbardziej uporczywych zabrudzeń, których nie trzeba szorować. Dostępne w zestawie z myjką ściereczki z mikrofibry są wielokrotnego użytku i po czyszczeniu wystarczy je uprać. Warto jednak wyposażyć się w dodatkowe, które mogą przydać się przy sprzątaniu większych powierzchni.
Atutem myjki są niewielkie rozmiary. Sprzęt sprawdzi się doskonale w każdym gospodarstwie domowym. (Fot. Kärcher)
Kärcher WV 2 Plus N; Camry CR 7028; Kärcher WV 2 + KV 4 Premium Home Line
Jak widać, myjka do okien nie jest wcale skomplikowanym urządzeniem. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka parametrów, których znajomość ułatwi wybór sprzętu odpowiedniego do przeznaczenia. Inną myjkę powinniśmy wybrać do niewielkiego mieszkania, a inną do dużego domu z wielkimi oknami.
Dobrym uzupełnieniem myjki do okien będzie wibrujący pad czyszczący. Znacznie lepiej usuwa on zwłaszcza uporczywe zabrudzenia. (Fot. Kärcher)
Kärcher WV 2 Premium Black Edition; THOMAS Window Jet 2w1; Kärcher WV 5 Plus N
Myjki do okien można wyposażyć w dodatkowe akcesoria. Oprócz tego, jak każde urządzenie, zużywają się one. Dlatego dostępne są również elementy eksploatacyjne. Jeśli chcemy mieć pewność, że będą one oferowane, powinniśmy wybierać sprzęt uznanych marek. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na obecność niektórych funkcji. Mogą one ułatwić korzystanie ze sprzętu.
Mała głowica ssąca ułatwia czyszczenie węższych powierzchni. (Fot. Kärcher)
Fot. Concept
Dostępna w ofercie marki Concept myjka CW1010 Perfect Clean ma trzy funkcje – spryskiwanie, mycie i odciąganie nadmiaru wody i zanieczyszczeń z powierzchni okna. Urządzenie jest lekkie i łatwe w obsłudze. Wyposażone jest w akumulator Li-Ion, dzięki czemu żaden przewód nie przeszkadza podczas pracy. Jedno ładowanie wystarcza na 40 minut działania. Myjka nadaje się do czyszczenia nie tylko okien, ale także natrysków, płytek, luster oraz szyb samochodowych. Wystarczy napełnić zbiornik czystą wody i dodać niewielką ilość płynu do mycia okien. Następnie naciskamy dźwignię spryskiwacza i spryskujemy roztworem obszar, który chcemy wyczyścić. Okna myjemy specjalną ściereczką z mikrofibry, która ma doskonałe właściwości czyszczące i jest wyjątkowo miękka i chłonna. W ostatnim kroku myjka zasysa zanieczyszczoną wodę z powierzchni do zbiornika. Dodatkowo gumowa ściągaczka poleruje szybę. Dzięki elektrycznemu wyciągowi szyby pozostają czyste, bez smug. Ściereczka do czyszczenia jest przymocowana do odkurzacza na rzep. Po skończonej pracy można ją łatwo zdjąć, wyprać i ponownie użyć.
Fot. Kärcher
Myjka do okien Kärcher WV 5 Plus N Black Edition zapewnia mycie okien i innych płaskich powierzchni bez smug i zacieków, a także najmniejszego wysiłku. Dłuższe prace czyszczące, dzięki wydłużonemu czasowi działania akumulatora, nie są już problemem. Z kolei praktyczny system wymiany i możliwość zakupienia dodatkowego akumulatora ułatwiają ciągłe mycie okien. Dzięki miękkiemu uchwytowi urządzenie WV 5 Plus przewyższa poprzednią linię urządzeń pod względem obsługi i ergonomii. Urządzenie ma również odbojniki na ssawce. Ta funkcja pozwala na lepsze mycie okien tuż przy ramie. W zestawie znajduje się wąska ssawka do dzielonych okien (ze szprosami). Idealne połączenie butelki ze spryskiwaczem i pada z mikrofibry gwarantuje skuteczne czyszczenie, a w połączeniu z akumulatorowo zasilaną myjką idealnie czyste okna.
© 2024 InfoMarket