Kuchenki mikrofalowe z talerzem i grillem

Kuchenki mikrofalowe

Mnogość funkcji i możliwości dostępnych obecnie na rynku modeli kuchenek mikrofalowych wynika z faktu, że urządzenia te nie tylko zachowały podstawową funkcję podgrzewania potraw, ale ich możliwości techniczne i funkcjonalne zostały znacznie rozszerzone. Teraz w kuchence mikrofalowej użytkownik może podgrzewać, grillować, piec z wykorzystaniem termoobiegu, a nawet gotować na parze. (Fot. Concept)

Współcześnie produkowane kuchenki mikrofalowe swoimi możliwościami technicznymi dorównują piekarnikom, co sprawia, że coraz trudniej zdecydować się na konkretny model. Stosowanie rozmaitych oznaczeń ma ułatwić użytkownikom wybór odpowiedniego dla nich urządzenia. Piktogramy i infografiki sugerują, że np. jest to bardziej urządzenie do gotowania na parze z funkcją mikrofal niż tradycyjna mikrofalówka. Warto zatem przyjąć, że podstawą do zakwalifikowania danego sprzętu do konkretnej grupy jest jego pierwotna funkcja. Kuchenka mikrofalowa przede wszystkim ma podgrzewać. Wśród urządzeń wykorzystujących mikrofale możemy wyróżnić modele wolnostojące i do zabudowy. Te pierwsze są znacznie popularniejsze na rynku. Łatwiej je zainstalować w kuchennym wnętrzu. Właściwie wystarczy ustawić je na kuchennym blacie i podłączyć do zasilania.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Wybierając kuchenkę mikrofalową, niezależnie od jej możliwości technicznych i dodatkowych funkcji, należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry. Pierwszym z nich jest moc kuchenki oraz moc grilla, a drugim jej całkowita pojemność. Tak samo jak w przypadku innych sprzętów gospodarstwa domowego, tak w przypadku mikrofalówki im większa jest moc grzałki grilla, tym szybciej się ona nagrzeje i w krótszym czasie przygotuje potrawę. Sama moc potrzebna jest w tym segmencie nie tylko do sprawnego działania, ale też dostosowania jej stopnia do potrawy i sposobu obróbki. Jeśli chcemy mieć wydajny sprzęt do smażenia, pieczenia czy grillowania, wybierzmy kuchenkę o dużej mocy całkowitej, jeśli jednak używamy jej do tylko podgrzewania czy rozmrażania niewielkich porcji, moc nie musi być duża.

Kuchenki mikrofalowe

AMICA AMGF23E1GB; BOSCH HMT84G451; LG MH6535GIS

Pojemność użytkowa sprzętu

Pojemność kuchenki powinna być dobrana do liczby użytkowników, wielkości rodziny, a także wymiarów naczyń, w których będziemy przyrządzać potrawy we wnętrzu urządzenia. Z pojemnością kuchenki związana jest również średnica talerza obrotowego, na którym umieszcza się potrawy i produkty. W najpopularniejszych mikrofalówkach wolnostojących, których pojemność oscyluje w przedziale od 17 do 20 l i zazwyczaj można w nich użyć jednego pojemnika na cykl przygotowania potrawy, średnica talerza wynosi ok. 25 cm.

Pojemność użytkowa jest bardzo ważnym parametrem przy wyborze urządzenia. Jeśli nie mamy dużo miejsca na blacie, a przy tym podgrzewamy zazwyczaj jeden talerz, warto zdecydować się na model mniej pojemny. Jeśli natomiast chcemy wykorzystywać kuchenkę do gotowania, przyrządzania potraw na parze czy pieczenia, lepiej zdecydować się na urządzenie większe lub ewentualnie model do zabudowy, którego komora może mieć pojemność nawet 50 l, a więc niewiele mniejszą niż w niektórych piekarnikach.

Kuchenki mikrofalowe

Mikrofalówki z funkcją grilla, w zależności od tego, czy będzie to grill klasyczny (grzałka tradycyjna), czy bardziej zaawansowany i efektywniejszy grill kwarcowy,

mają średnią wartość mocy ok. 900 – 1100 W. (Fot. Gorenje)

Wymiary kuchenek mikrofalowych

Tak dla grupy urządzeń wolnostojących, jak i do zabudowy jest to parametr niezwykle istotny. Różne są bowiem ich wymiary (nie mamy ustandaryzowanej szerokości czy wysokości). Ogólnie w wypadku kuchenek mikrofalowych wolnostojących ich wysokość to najczęściej od ok. 23 do nawet 35 cm, szerokość od 44 do 54 cm i głębokość od ok. 37 do nawet 50 m. Pozwala to dopasować gabaryty kuchenki mikrofalowej do aranżacji kuchennej i miejsca, jakie przeznaczone zostało na model wolnostojący. Warto mieć na uwadze, że kuchenki mikrofalowe nie należą do urządzeń, które przechowujemy w szafce i wyjmujemy tylko na czas użytkowania. Są zbyt ciężkie, ale również zbyt często z nich korzystamy, żeby je gdziekolwiek przechowywać. Standardowo zajmują miejsce na kuchennym blacie lub specjalnie zaprojektowanej półce, do której wszyscy domownicy mają swobodny dostęp. Przed zakupem konkretnego modelu warto jest sprawdzić jego gabaryty, aby sprzęt z powodzeniem zmieścił się w kuchni.

Kuchenki mikrofalowe

MIELE M 6012 SC; BOSCH FEL023MS2; AMICA AMMF20M1GB

Czy potrzebujemy grilla i termoobiegu?

Kuchenki mikrofalowe mogą mieć grzałki działające jak grill tradycyjny w piekarniku, mogą także przygotowywać potrawy na parze, rozprowadzać gorące powietrze przy pomocy termoobiegu lub grillować czy smażyć na specjalnym talerzu. W zależności od producenta stosowane są różne nazwy tej funkcji – w kuchenkach mikrofalowych marki Amica funkcja grilla oznaczona jest infografiką Combigrill, z kolei Samsung używa oznaczenia Grill Fry. Kuchenka mikrofalowa podczas grillowania wykorzystuje aż trzy sposoby podgrzewania potrawy: jeden z nich to ciepło z grzałki, drugim jest odbicie ciepła, trzecim natomiast cyrkulacja gorącego powietrza. To połączenie sprawia, że grillowane w kuchence potrawy są zarówno wypieczone w środku, jak i zarumienione na zewnątrz.

Kuchenki mikrofalowe

Fot. Miele

Czy moc w kuchence ma znaczenie?

Jednym z ważniejszych parametrów kuchenki mikrofalowej jest jej moc. To samo dotyczy mocy grilla. Moc będzie się różniła w zależności od producenta oraz samego produktu. Im większa moc, tym urządzenie sprawniej i szybciej podgrzeje i przyrządzi potrawy. Analogicznie jest z funkcją grilla – im większa moc grzałki, tym szybciej się ona nagrzeje, a potrawa zostanie przygotowana w krótszym czasie. Większa moc oznacza krótszą pracę sprzętu, co w dłuższej perspektywie oszczędza nie tylko nasz czas, ale również cenną energię.

Kuchenki mikrofalowe

SAMSUNG MC28H5015AK; AMICA AMGF23E1GS; GORENJE MO235SYB

Przyspieszone grillowanie, czyli co?

Na czas przygotowania potrawy z wykorzystaniem funkcji grilla niewątpliwie wpływa moc grzałki. Niemniej można to zrobić jeszcze szybciej, gdy w kuchence mikrofalowej zastosowano podwójną grzałkę, z których jedna jest na górze, a druga na dole komory. Takie rozwiązanie występuje na przykład w modelu R-879 marki Sharp. Dolny element grzejny umiejscowiony jest pod talerzem obrotowym. Ta szczególna cecha umożliwia między innymi podpiekanie potraw od spodu.

Kuchenki mikrofalowe

Fot. Sharp

Zużycie energii elektrycznej

Wśród dostępnych na rynku kuchenek mikrofalowych, które ze względu na swoją konstrukcję nie należą do najbardziej energooszczędnych urządzeń, nie brakuje jednak modeli wyróżniających się stosunkowo małym poborem prądu. Chodzi tu zarówno o zużycie energii elektrycznej podczas pracy, jak i tzw. tryb spoczynkowy. Energooszczędna kuchenka mikrofalowa podłączona do zasilania sieciowego zużywa minimum energii, by podtrzymać kluczowe funkcje. Z punktu widzenia użytkownika przynosi to z czasem dodatkowe oszczędności.

2022-08-03
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket