Choć roboty planetarne są kojarzone przede wszystkim z wypiekami, to w ciągu ostatnich lat wizerunek ten został nieco odczarowany. Wszystko przez innowacyjność producentów, którzy prezentują rozbudowaną ofertę akcesoriów do różnych prac kuchennych. (Fot. Gorenje)
Dzięki temu roboty planetarne coraz częściej zastępują w domu takie urządzenia jak malaksery, blendery kielichowe czy nawet maszynki do mielenia. To sprawia, że obok parametrów użytkowych właśnie lista dostępnego wyposażenia dodatkowego jest czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając robot planetarny do kuchni. Co ważne, przez lata urządzenia te kojarzyły się z dużymi gabarytami. Dziś znacznie zwiększyła się oferta modeli kompaktowych, które będą świetnym wyborem do mniejszych kuchni lub po prostu dla osób przygotowujących mniejsze ilości składników.
ADLER AD 4221; GORENJE MMC1500BK; SALTER EK4245RG
W modelach planetarnych ruch mieszadeł jest ruchem złożonym, przy pomocy którego narzędzie samodzielnie miesza całą zawartość misy, nie pomijając jakichkolwiek miejsc. Jak to możliwe? Maksymalne zbliżenie się mieszadła do ścianek naczynia w ciągu jednego pełnego ruchu po obwodzie misy gwarantuje doskonałe efekty. Na tym nie koniec. W tym samym czasie wykonuje ono także ruch wokół własnej osi, co znacznie skraca czas potrzebny do wymieszania składników. Urządzenia tego typu specjalizują się w przygotowywaniu mas zarówno lekkich, jak i ciężkich. Charakterystyczny ruch mieszadeł zapewnia im idealne napowietrzenie, które gwarantuje doskonały efekt końcowy. Dzięki dzieży i mieszadłom, które wykonane są z dobrej jakości stali nierdzewnej, roboty planetarne doskonale sprawdzają się podczas „zadań specjalnych”, takich jak np. mieszanie ciast drożdżowych. Solidna konstrukcja korpusu oraz dodatkowych elementów odpowiada za możliwości urządzenia, które ma bardzo szerokie zastosowanie. Rozważając zakup robota planetarnego, trzeba pamiętać, że nie ograniczają się one jedynie do pracy w dzieży. Szeroka gama przystawek pozwala szybciej i łatwiej wykonać wiele kuchennych czynności. Wśród nich są mielenie, robienie przecierów z pomidorów, żurawiny, malin (z oddzieleniem pestek i skórek), tarcie, szatkowanie, wałkowanie, krojenie różnych makaronów, robienie pierożków ravioli, kiełbasek, mielenie zboża na mąkę i na płatki, a nawet otwieranie puszek. Ważnym elementem są dostępne mieszadła i haki, które różnie nazywają różni producenci. Tak naprawdę każdy model konkretnej marki ma bardzo charakterystyczne mieszadła o niepowtarzalnej konstrukcji, która ma zagwarantować doskonałe efekty – dlatego też warto przyjrzeć się temu, jaki mają kształt i jakie są ich największe zalety.
Wybierając robot planetarny, powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar misy i dobrać go do ilości przygotowywanych składników. (Fot. Salter)
BOSCH OptiMUM MUM9BX5S22; CONCEPT Element RM7020; BOSCH MUM5XW10
Roboty planetarne wyglądem przypominają miksery stojące. Zbudowane są z ruchomej głowicy oraz misy, w której umieszcza się przetwarzane produkty. Dobrej jakości mieszadła poruszają się w charakterystyczny sposób – nie tylko wokół własnej osi, ale i po obwodzie misy. Takie rozwiązanie gwarantuje szybkie i dokładne wymieszanie wszystkich produktów. Misa zazwyczaj wykonana jest ze stali nierdzewnej, która jest trwałym materiałem, odpornym na zużycie oraz bardzo łatwym w czyszczeniu. W niektórych modelach podstawowych misy są wykonane z tworzywa sztucznego. W zależności od zaleceń producenta może być dozwolone mycie dzieży w zmywarce. Dodatkowo misa wyposażona jest w pokrywę, która chroni otoczenie przed zachlapaniem, np. ciastem. Znajduje się w niej otwór, przez który można dodawać składniki w czasie pracy. Ruchomą głowicę robota planetarnego można podnieść, co pozwala na wyjęcie misy bądź wymianę mieszadeł. Standardowo w zestawie każdy robot planetarny ma trzy typy mieszadeł – do ubijania, hak do zagniatania ciasta i nasadkę mieszającą do ciasta. Jedną z zalet robotów planetarnych jest łatwe sterowanie. W praktyce sprowadza się ono do kontroli prędkości obrotowej. Najczęściej służy do tego umieszczone na boku obudowy wielostopniowe pokrętło lub z płynnym ustawieniem prędkości. Przy jego pomocy możemy wygodnie wybrać określoną szybkość lub ewentualnie skorzystać z trybu pulsacyjnego. Na obudowie może być umieszczona czytelna ikonografia, która informuje, jaki zakres prędkości jest zalecany do określonych prac. Dzięki temu obsługa urządzenia jest łatwiejsza. Ewentualne zalecenia można także znaleźć w dołączonej do zestawu instrukcji obsługi lub książce z przepisami – to częsty dodatek do robotów kuchennych.
Niektóre bardziej zaawansowane modele robotów planetarnych dysponują dodatkowo timerem, a nawet wyświetlaczem LCD. Można więc zaprogramować, jak długo urządzenie ma mieszać składniki, a w tym czasie zająć się czymś innym. Oprócz tego ekran prezentuje informacje o masie składników, jeśli urządzenie ma wbudowaną wagę i pozwala na wybór trybów pracy, np. gotowania na parze w sprzęcie z taką funkcją.
AMICA KML 6011; GERLACH GL 4219; ELDOM WRK2500 Muti
Wybierając robot planetarny, powinniśmy zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Podstawowe modele, przydatne przede wszystkim w przygotowywaniu wypieków, są wyposażone, oczywiście, w misę i mieszadła. Zazwyczaj w zestawie znajdziemy hak, który jest przeznaczony do zagniatania ciężkich ciast, np. drożdżowego, trzepaczkę, idealną np. do ubijania piany z białek czy śmietany, oraz mieszadło do lekkich mas, np. ciasta biszkoptowego. Niektóre modele mają również elastyczne mieszadło do mas cukierniczych. To jednak nie koniec możliwości oferowanych przez roboty planetarne. W najbardziej wielofunkcyjnych modelach znajdziemy takie dodatkowe wyposażenie jak:
GOTIE GPM-1300R; GORENJE MMC1000RLR; CAMRY CR 4223; ELDOM WRK1250 Chef
Dostępny w ofercie marki Amica funkcjonalny robot planetarny KML 4011 sprawdzi się nie tylko w kuchni miłośnika wypieków. Producent zadbał o wyposażenie w akcesoria, w zestawie znajdziemy także wielofunkcyjną maszynkę do mielenia, np. mięsa, sera na pierogi czy grzybów. Do dyspozycji mamy wymienne sitka, nasadkę do kiełbasy i nasadkę kebbe, tackę podawczą oraz praktyczny popychacz, poprawiający komfort użytkowania i gwarantujący pełne bezpieczeństwo. Planetarny ruch mieszadeł po obwodzie misy i wokół własnej osi zapewni idealne napowietrzenie ciasta, gwarantując uzyskanie doskonałej konsystencji w znacznie krótszym czasie. Misa została wykonana ze stali nierdzewnej i wyposażono ją w praktyczny uchwyt. Dzięki pojemności 4,5 l bez trudu przygotujemy nawet duże ilości ciasta, a dołączona osłona zapobiega rozchlapywaniu. W zależności od tego, jakie surowce wykorzystujemy, czy zagniatamy ciasto drożdżowe, ubijamy śmietanę, czy mielemy mięso, możemy wybrać jedno z 8 ustawień prędkości pracy robota przy pomocy wygodnego pokrętła. W zestawie znajduje się niezbędne wyposażenie. Mieszadło pozwoli przygotować ciasto biszkoptowe, farsze i doskonałe purée. Trzepaczka jest niezrównana w ubijaniu śmietany oraz w przygotowywaniu sosów, natomiast hak pomoże przygotować ciasto na chleb lub pączki, zapobiegając jego narastaniu podczas zagniatania.
Konstrukcja sprawia, że Bosch MUM Serie 2 pasuje do każdej kuchni i można łatwo go schować, gdy nie jest używany. Jego rozmiar nie wpływa na jego funkcjonalność. Dzięki wydajnemu silnikowi, szerokiej gamie akcesoriów i unikalnej technice mieszania MUM 2 może z łatwością nadążyć za swoim dobrze znanym rodzeństwem – MUM 5 oraz OptiMUM. W MUM Serie 2 zastosowano technikę mieszania planetarnego MUM 3D. Unikalne rozwiązanie szybko miesza składniki i doskonale je łączy. Żadne ciasto nie przyklei się do krawędzi misy o pojemności 3,8 l, więc początkujący szefowie kuchni mogą z większą pewnością podchodzić do nawet najbardziej wymagających przepisów na ciasto, wiedząc, że MUM Serie 2 ma wszystko pod kontrolą. Zestaw mieszadeł z końcówką do ubijania, końcówką do mieszania i hakiem do zagniatania ciasta zwiększa różnorodność wypieków, które można stworzyć. Użytkownik może rozbudować robota o kolejne akcesoria. Maszynka do mielenia mięsa, przystawki do domowych lodów i makaronów, wyciskarka do cytrusów czy blender kielichowy sprawiają, że gotowanie domowych potraw staje się łatwą i przyjemną czynnością. Kilka stylowych wersji kolorystycznych ułatwia dobór modelu do aranżacji kuchennej. Możemy wybierać między bielą, czerwienią i czernią.
© 2025 InfoMarket