Ekspresy do kawy do zabudowy 2-20

Ekspres do zabudowy montowany jest w niszy o wysokości 45 cm, co sprawia, że pod nim możemy z powodzeniem zamontować np. szufladę grzewczą,

która w tym wypadku może pełnić funkcję podgrzewacza do filiżanek. (Fot. Gaggenau)

Fakty i mity na temat wydajności pompy

Modele automatyczne do zaparzenia kawy wykorzystują pompy o ciśnieniu mieszczącym się w przedziale od 8 do 19 bar. Warto pamiętać, że wskazane ciśnienie jest tylko parametrem mocy pompy, a nie ciśnieniem właściwym wykorzystywanym do zaparzenia kawy. Kawa w ekspresie automatycznym, tak samo jak podczas przygotowywania jej przez doświadczonego baristę, jest zaparzana pod ciśnieniem nieprzekraczającym 8 – 9 bar. W przeciwnym wypadku, z uwagi na zachodzące procesy chemiczne, byłaby kwaśna, gorzka i cierpka, a tym samym nie nadawałaby się do picia. Większość produkowanych do automatycznych ekspresów do kawy do zabudowy pomp ma maksymalną wydajność na poziomie 15 bar i jest to jak najbardziej wystarczający parametr do zaparzenia smacznej i aromatycznej kawy, zarówno czarnej, jak i tej z dodatkiem pianki mlecznej.

Ekspresy do kawy do zabudowy 2-23

Miele CVA 7845; Bosch CTL636EB6

Czytelne komunikaty i automatyka

Zaletą urządzeń do zabudowy jest wszechobecna automatyka. W tych modelach często wystarczy jeden przycisk, żeby ekspres przyrządził nasz ulubiony napój, w dodatku według określonych przez nas preferencji. Automatyczne funkcje, dzięki wbudowanym w różnych punktach w ekspresie czujnikom, poinformują użytkownika o rozmaitych czynnościach, jakie powinien wykonać, żeby urządzenie działało sprawnie i długo. Do takich alertów możemy zaliczyć komunikat o braku ziaren kawy w zbiorniku, zapełnieniu pojemnika na fusy lub braku wody do przygotowania kolejnej porcji kawy. Co równie ważne, większość modeli poinformuje o konieczności przeprowadzenia okresowych czynności pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, takich jak wymiana filtra, czyszczenie jednostki zaparzającej czy odkamienianie systemu. Systematycznie wykonywana pielęgnacja jest gwarancją sprawnego i prawidłowego działania urządzenia.

Ekspresy do kawy do zabudowy 2-25

Fot. Miele

Dostosowanie parametrów ulubionej kawy

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, ekspresy do zabudowy wyposażone są w szereg przydatnych funkcji, dzięki którym możemy dowolnie spersonalizować ulubioną kawę, a nierzadko również kawę dla pozostałych domowników. W praktyce możemy tak spersonalizować ustawienia, żeby każdy użytkownik przygotował swoją ulubioną kawę wprost z panelu sterowania. Funkcja ta nazywana jest profilem użytkownika. W zależności od ich liczby będziemy mogli ustawić tyle spersonalizowanych profili, iloma dysponuje dany model ekspresu. Personalizacji podlegają intensywność naparu, czyli tak zwana moc kawy, stopień mielenia ziaren, ilość wody pobranej do zaparzenia, a także ilość mleka lub pianki mlecznej. Manualnie mamy również możliwość dostosowania wysokości wylewki do wielkości filiżanek i szklanek. Nowoczesne modele, używające wbudowanych czujników, same dostosowują tę wysokość do wielkości kubka.

Ekspresy do kawy do zabudowy 2-27

Asko CM8478G

Większa wydajność i sprawne działanie

Większość modeli przygotuje nam dwie porcje kawy czarnej w tym samym cyklu zaparzania. Mowa tu o specjałach typu ristretto, espresso, kawa czarna lub np. americano. Niektóre przygotują również dwie porcje kawy białej, czyli tej z dodatkiem mleka lub pianki mlecznej, ale jest to cecha szczególna i warto o nią zapytać sprzedawcę. Nie jest to w każdym razie standardowa funkcja. Taka możliwość przydaje się szczególnie podczas spotkań rodzinnych czy imprez w większym gronie. Przygotowanie kawy dla kilku czy kilkunastu osób pojedynczo może trwać dłuższy czas. Jeśli ekspres wyposażony jest w funkcję często nazywaną Multi Cup, przygotuje nie tylko 2, ale również 4, 6, a nawet 8 porcji kawy w tym samym czasie.

Ekspresy do kawy do zabudowy 2-29

Miele CVA 7840

Czyszczenie i konserwacja

Ważnymi czynnościami podczas użytkowania ekspresu do kawy do zabudowy, tak samo jak w przypadku innych sprzętów gospodarstwa domowego, są okresowe czyszczenie i odkamienianie urządzenia. Poprawia ono wydajność pracy, a także przedłuża trwałość komponentów mających styczność z wodą, kawą i mlekiem. Dzięki odkamienianiu osad wapienny jest usuwany z wszelkich przewodów. Co ważne, w zależności od producenta i modelu ekspresy przystosowane są do informowania o konieczności odkamieniania. To samo dotyczy czyszczenia jednostki zaparzającej oraz przewodów mających styczność z kawą. Wiele modeli wyposażonych jest w automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania. Przy wykorzystaniu rekomendowanych przez producentów środków czyszczących i odkamieniających oraz wsparciu komunikatów widocznych na wyświetlaczu bez trudu przeprowadzimy te procesy samodzielnie. Ważne jest, żeby postępować zgodnie z instrukcją wykonywania tych czynności i przeprowadzać je systematycznie.

2022-11-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket