Popularnym sposobem nagrywania programów TV z dekoderów DVB-T2/HEVC i DVB-S2 jest korzystanie z funkcji PVR po dołączeniu twardego dysku lub pendrive’a. Nowe możliwości nagrywania i odtwarzania programów, których nie zdążyliśmy obejrzeć, oferują dekodery IPTV i DVB-S2 dołączone do sieci internetowej. (Fot. TechniSat)
Często się zdarza, że nie zdążymy obejrzeć ulubionego filmu, meczu lub ich terminy nadawania pokrywają się. Z pomocą przychodzi funkcja nagrywania PVR, dostępna na dekoderach naziemnych DVB-T2/HEVC, DVB-S2 i IPTV.
ALMA 2820; TECHNISAT DigiPlus UHD S; TESLA TE-343
W przypadku dekoderów DVB-T2/HEVC i satelitarnych DVB-S2 z dwoma tunerami możliwe jest jednoczesne nagrywanie jednego kanału i oglądanie drugiego. Aby zrealizować tę funkcję w dekoderach DVB-S2, konieczny jest konwerter twin, dostarczający sygnał satelitarny z anteny do dwóch tunerów w dekoderze.
Menu do nagrywania na zewnętrzny nośnik pamięci w dekoderze DVB-T2/ HEVC TechniSat TerraBox T3.
W najbardziej zaawansowanych dekoderach DVB-S2 dostępna jest funkcja multirecordingu. To ważna funkcja dla fanów sportu, gdy terminy meczów się pokrywają, gdy przesunięcie czasowe wymagałoby siedzenia do rana lub nie mogliby oglądać danego meczu. Na przykład w najlepszym dekoderze Canal+ 4K UltraBOX+ wykorzystywany jest procesor, który obsługuje aż 8 tunerów DVB-S2, realizujących różne funkcje. Cztery są wykorzystywane do obsługi funkcji multirecordingu, umożliwiającej jednoczesne nagrywanie 3 kanałów telewizyjnych i oglądanie czwartego z funkcją Time Shift. Pozostałe 4 tunery służą do realizacji funkcji Fast Zapping, zapewniającej szybkie przełączanie kanałów podczas poruszania się po ich liście.
Aby można było zrealizować multirecording w dekoderze, trzeba stosować instalację jednokablową (Unicable) wykorzystującą konwertery standardu Unicable lub Unicable II. Standard Unicable II umożliwia obsługę do 32 dekoderów DVB-S2. W menu instalacyjnym takiego odbiornika znajduje się lista częstotliwości (najczęściej czterech), które przyporządkowuje się tunerom w odbiorniku.
Dekoder Canal+ 4K Ultra-BOX+ z firmowym dyskiem, w instalacji jednokablowej z konwerterem Unicable, jednocześnie nagrywa programy z trzech kanałów, a czwarty możemy oglądać.
W dekoderach w menu nagrywania trzeba ustalić kilka parametrów. Należą do nich: wybór kanału oraz ustalenie daty i czasu rozpoczęcia oraz zakończenia nagrywania. W najlepszych dekoderach jest możliwość ustalenia zapasu czasowego, np. rozpoczęcia zapisu 5 minut wcześniej, i wydłużenia zapisu maks. do 15 min w stosunku do harmonogramu, co jest ważne przy transmisjach na żywo. Istotną funkcją jest informowanie o całkowitej pojemności dysku i zajętej po kolejnych nagraniach.
Funkcje Backward i Start over w dekoderach Canal+. (Fot. Canal+)
Popularną funkcją w dekoderach telewizyjnych jest Time Shift, która umożliwia zatrzymanie i przewijanie w tył lub przód oglądanego programu w dowolnym momencie. Wymagany jest nośnik pamięci. W trakcie oglądania każde kolejne naciśnięcie przycisku przewijania zwiększy prędkość odtwarzania (dostępne są prędkości przewijania: ×1.5; ×2; ×4; ×16; ×32; ×64. Dodatkowo można dokonać ustawienia czasu skoku o określony czas (w przód/ w tył) przy oglądaniu nagranej audycji lub nagrania VoD.
Dekodery Polsat Box 4K i Polsat Box 4K lite z funkcjami: odtwarzania do 7 dni wstecz, restart i nPVR w chmurze. (Fot. Polsat Box)
Dekoder z określonym oprogramowaniem podłączony do Internetu umożliwia dostęp do programów, seriali i filmów w dowolnym momencie. Dekodery dołącza się do sieci przewodowo (złącze Ethernet) lub bezprzewodowo (Wi-Fi). Najnowsze funkcje są dostępne w dekoderach „dual”, czyli DVB-S2 i IPTV. Można korzystać z kilku dodatkowych funkcji, które sprawiają, że oglądanie telewizji internetowej jest komfortowe.
W dekoderach Canal+ 4K DualBOX+ i 4K UltraBOX+ stosowane są funkcje oglądania programów z przesunięciem czasowym. Przy pomocy funkcji Backward EPG można cofać programy z danego kanału do 8 godzin. W tym celu należy wybrać interesujący kanał, a następnie program nadawany w ramach tego kanału w określonym przedziale czasowym. Kolejna funkcja Start over umożliwia odtwarzanie trwającego programu od początku.
W dekoderach Polsat Box z funkcją Duo Polsat Box 4K i Polsat Box 4K lite dołączonych do Internetu znajdziemy atrakcyjne funkcje, takie jak Time Shift, restart i CatchUp. Przy wykorzystaniu funkcji Duo abonent sam decyduje o źródle sygnału telewizyjnego – satelita czy telewizja kablowa IPTV. Może je zmieniać, kiedy chce i tak często, jak chce, w ramach tego samego pakietu TV. IPTV działa z Internetem stacjonarnym Plusa, Netii i Orange o min. prędkości 8 Mbit/s dla kanałów w jakości HD oraz 25 Mbit/s dla kanałów w jakości 4K.
Funkcja Time Shift daje możliwość zatrzymywania i przewijania wybranych programów do 3 godzin (bez podłączonego dysku), a to pozwala jeszcze raz zobaczyć wybraną scenę czy fragment meczu w sytuacji, gdy musimy przerwać oglądanie albo coś przeoczyliśmy. Druga funkcja – Restart pozwala na oglądanie wybranych programów z kanałów linearnych od początku, co oznacza, że nie trzeba się martwić spóźnieniem na ulubiony serial, film czy program rozrywkowy. To także bardzo użyteczna funkcja, gdy przełączając kanały, trafimy na coś interesującego, a program już trwa.
Ostatnia funkcja – CatchUP umożliwia oglądanie wybranych programów nawet do 7 dni wstecz od ich emisji, bez dodatkowych opłat i to bez konieczności nagrywania. Jest to funkcja odpowiednia na sytuacje, gdy emitowane są dwa lub trzy interesujące programy jednocześnie. Wtedy, jeśli są dostępne w opcji CatchUP, możemy do nich wrócić w bardziej dogodnym momencie. Korzystając z pilota, w przewodniku EPG wybieramy pożądany kanał i cofamy się do konkretnego programu w określonym dniu i godzinie, aby go obejrzeć od początku. Ważne jest, że możemy wtedy przerwać oglądanie i kontynuować od miejsca, w którym zostało przerwane. Według badań satysfakcji klientów, przeprowadzonych przez Polsat Box po udostępnieniu w ramach testu usług nieliniowych – Time Shift, CatchUP i re- Start, korzystanie z nowych funkcji wpisuje się w rzeczywiste, bardzo konkretne potrzeby abonentów. Najczęstszą sytuacją, która spotyka prawie połowę badanych użytkowników (47 proc.), jest natrafienie podczas przełączania kanałów na program, który już trwa. Prawie 40 proc. użytkowników dekoderów, ze względu na brak czasu i inne zajęcia, nie może obejrzeć danego programu w momencie emisji. Tyle samo osób spotyka się z sytuacją, kiedy dwa interesujące programy są emitowane jednocześnie. Część użytkowników deklarowała, że zdarza im się zbyt późno dowiedzieć o programie lub go przeoczyć. Dla nowych funkcji takie sytuacje nie stanowią już problemu.
W dekoderach 4K Polsat Box jest wejście USB, ale tylko do odczytu, co umożliwia odtwarzanie swoich plików zdjęciowych, muzycznych, filmów.
Menu EPG do odtwarzania programu od początku oraz nagrywania w chmurze na dekoderach Polsat Box 4K i Polsat Box 4K lite. (Fot. Polsat Box)
Uzupełnieniem nowoczesnych funkcji: Time Shift, reStart, CatchUp w dekoderach 4K Polsat Box jest usługa nPVR, umożliwiająca nagrywanie bez konieczności posiadania dysku twardego. Z myślą o wygodzie swoich klientów Polsat Box w ramach telewizji satelitarnej i kablowej IPTV wprowadził usługę nagrywania w chmurze – nPVR, która pozwoli na przechowywanie nawet do 1500 godzin nagrań przez 120 dni. Dzięki temu rozwiązaniu na wybranych kanałach, można nagrywać trwający program oraz planować nagrania w przyszłości z poziomu przewodnika EPG. Nagrywanie odbywa się w chmurze, bez konieczności wykorzystywania fizycznych nośników, takich jak twardy dysk czy pendrive. Funkcja nPVR przechowuje nagrania przez okres 30 lub 120 dni (zależnie od wykupionego wariantu usługi). Usługi nie można uruchomić w trakcie trwania umowy - można to zrobić tylko przez przedłużenie umowy lub przy podpisywaniu umowy. Aby odtworzyć nagrany program należy przejść do aplikacji nPVR (Menu→nPVR), wybrać nagrany program, nacisnąć przycisk OK na pilocie i wybrać Oglądaj. Informacja o programach zleconych do nagrania znajdują się w aplikacji nPVR (Menu-nPVR).
Informacja o parametrach nagrywania w dekoderze Canal+ 4K DualBOX+. (Fot. Canal+)
Nie wszystkie materiały są dostępne na platformach VoD, dlatego samodzielne nagranie ich do obejrzenia później wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Właśnie w takiej sytuacji przyda się pojemny dysk zewnętrzny, który pomieści długie nagrania i umożliwi ich późniejsze odtworzenie. Dodatkowo zdjęcia z wakacji, filmy i nagrania, które przechowywaliśmy na dysku komputera, zamiast tworzyć i konfigurować sieć, by przesłać je z komputera do telewizora, możemy skopiować na dysk zewnętrzny i oglądać na telewizorze. Zazwyczaj w instrukcji dekodera podane są wymagany rodzaj dysku i maksymalna jego pojemność. W przypadku zapisu programów kanałów 4K o jak największej pojemności zalecane jest korzystanie z zewnętrznego dysku twardego o minimalnej pojemności 160 GB (maksymalna pojemność 2 – 6 TB) mającego własne zasilanie sieciowe. Do dekodera można podłączyć zarówno dysk kompaktowy 2,5 cala, jak również dysk stacjonarny 3,5 cala. Dysk w rozmiarze 3,5 cala polecić można tym osobom, które potrzebują wyłącznie dysku do telewizora, a nie do zastosowań mobilnych. Dysk w rozmiarze 2,5 cala wydaje się bardziej uniwersalny, gdyż jest zdecydowanie mniejszy, lżejszy i nie wymaga dodatkowego zasilania. Dekodery Canal+ 4K UltraBOX+ i 4K DualBOX+ umożliwiają podłączenie zewnętrznego dysku twardego (oprócz tego, który jest w zestawie) lub pamięci USB (pendrive’a). Dzięki temu można korzystać z funkcji Media Player – odtwarzać własną muzykę, zdjęcia lub nagrane filmy. Jeżeli podłączymy do dekodera tylko swój własny dysk i będzie on o pojemności mniejszej niż 500 GB, to można skorzystać wyłącznie z funkcji Media Player. W przypadku podłączenia dysku o pojemności 500 GB lub większej dekoder potraktuje go jako dysk główny, co oznacza, że zostanie on sformatowany i będzie na nim wydzielona część przestrzeni na pozycje VoD, oprócz tego możliwe będzie nagrywanie audycji oraz korzystanie z funkcji Time Shift. Aby w pełni wykorzystać funkcje dekodera, np. możliwość nagrywania trzech różnych programów z odpowiednią instalacją antenową (Unicable lub Wide-band) należy korzystać z dysku dołączonego do zestawu. Dysk przy pierwszym podłączeniu zostanie sformatowany, a jego zawartość – wykasowana. Nagrania będą możliwe do odtworzenia tylko na dekoderze, na którym zostały wykonane. Na przykład dekoder Canal+ 4K UltraBOX+ jest wyposażony w zewnętrzny twardy dysk o pojemności 1 lub 2 TB, dołączany do złącza e-SATA. Popularne jest też korzystanie z wejścia USB, do którego można dołączyć twardy dysk lub pamięć typu pendrive. Dekoder Canal+ 4K DualBox+ ma tylko wejście USB, do którego można podłączyć zewnętrzny dysk twardy lub pamięć flash o pojemności 500 GB i więcej, których maksymalny pobór prądu nie przekracza 0,9 A.
© 2024 InfoMarket