Mobilne chłodzenie – lodówki turystyczne

Mobilne chłodzenie

Pod namiotem, na kempingu czy nawet podczas jednodniowych wycieczek sprawdzą się lodówki turystyczne. Zajmują niewiele miejsca oraz pozwalają na zachowanie świeżości produktów spożywczych.  (fot. Camry)

Oferta tych urządzeń jest na tyle duża, że bez problemu wybierzemy lodówkę dostosowaną dokładnie do naszych potrzeb. Różnią się one nie tylko pojemnością, ale również sposobem chłodzenia. Warto wiedzieć, jak działają poszczególne metody, ponieważ to ułatwia dobór sprzętu do konkretnego zastosowania. Urządzenia mogą mieć również dodatkowe funkcje, które okażą się przydatne w różnych sytuacjach, chociażby możliwość podgrzewania żywności.

Klasyfikacja lodówek turystycznych

Lodówki turystyczne, w zależności od jakości produkcji, mają szczelną izolację wnętrza. Co ważne, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów są również bardzo lekkie. Innymi zaletami urządzeń tego typu są ich niewygórowana cena oraz stosunkowo duża energooszczędność. W lodówkach „samochodowych” użytkownik zazna nieco więcej komfortu. Oprócz wkładów chłodzących może użyć zasilania elektrycznego. Wtedy przewód należy włożyć do gniazda zapalniczki samochodowej (prąd stały – DC 12 lub 24 V), co pozwala chłodzić produkty podczas jazdy samochodem. Urządzenia te sprawdzają się szczególnie podczas długich podróży. Cześć lodówek „samochodowych” może być użytkowana na kempingu i zasilana napięciem sieciowym. Należy pamiętać o przełączeniu lodówki z trybu DC (prąd stały) w tryb AC (prąd przemienny). Urządzenia te cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród osób, które lubią zakosztować aktywnego wypoczynku, ale i zawodowych kierowców. W końcu oni też gdzieś muszą przechowywać żywność w trakcie długich, nawet kilkutygodniowych wyjazdów.

Lodówki na wkłady

Ofertę lodówek turystycznych otwierają modele wykorzystujące wkłady chłodzące. Nie wymagają żadnego zasilania, skrzynia lodówki jest wykonana najczęściej z tworzywa sztucznego i skutecznie zaizolowana, a wspomniane wkłady są wypełnione specjalnym żelem lub wodą. Przed wyruszeniem w trasę należy je zamrozić w zamrażalniku, a następnie umieszczamy je we wnętrzu lodówki wraz z transportowanymi jedzeniem i napojami. Zazwyczaj taka lodówka pozwala na obniżenie temperatury przez ok. 12 godzin. Liczba wkładów powinna być dopasowana do pojemności lodówki, producent określa to w specyfikacji. Najmniejsze modele mają objętość 10 l, a największe ponad 30 l. Główną zaletą takiej lodówki jest, oczywiście, możliwość użytkowania w dowolnym miejscu, ponieważ nie potrzebuje zasilania. Sprawdzi się więc świetnie na krótkich wypadach, np. na plażę czy działkę. Oprócz tego jest lekka, dlatego jej transport nie nastręcza problemów. Najczęściej jest wyposażona w wygodny uchwyt do przenoszenia.

Mobilne chłodzenie

ADLER AD 8078; CAMRY CR 8061; RAVANSON CS-24S

Lodówki termoelektryczne

Na dłuższe wypady, np. kemping lub biwak, możemy polecić lodówki termoelektryczne, które do procesu chłodzenia wykorzystują tzw. ogniwo Peltiera z wentylatorem i radiatorem. Pod względem efektywności rozwiązanie to nie jest tak skuteczne jak tradycyjne domowe chłodziarki kompresorowe, jednak niektóre modele pozwalają na obniżenie temperatury nawet o 20 °C względem otoczenia. Sposób działania ogniwa Peltiera sprawia, że oprócz chłodzenia lodówka może być wykorzystywana do grzania przechowywanych produktów, nawet do temperatury 60 °C. Lodówka ma możliwość zasilania samochodowego napięciem 12 V lub z sieci elektrycznej – 230 V. Niewielkie wymiary i masa sprawiają, że sprzęt łatwo zabierzemy ze sobą. Pojemność sięga nawet 30 l. Niektóre bardziej zaawansowane modele mogą być wyposażone np. w ekran LCD i elektroniczną regulację temperatury.

Mobilne chłodzenie

MPM MPM-35-CBM-09Y; CAMRY CR 8076; RAVANSON CS-20S

Lodówki absorpcyjne

Kolejnym z typów lodówek zasilanych energią elektryczną są modele absorpcyjne. To raczej większy gabarytowo sprzęt turystyczny, szczególnie popularny w kamperach czy wśród zawodowych kierowców. Docenia się je przede wszystkim ze względu na bardzo dobre właściwości chłodzące. Przede wszystkim najwydajniejsze modele pozwolą nawet na zamrażanie produktów. Dotyczy to jednak głównie lodówek montowanych na stałe, np. w kamperach czy na jachtach. Co prawda, służą one celom turystycznym, lecz jednocześnie trudno uznać je za przenośne. Lodówki absorpcyjne dostępne są w wielu wariantach pojemnościowych, nawet powyżej 40 l. Za czynnik chłodniczy służy amoniak. Podstawowe zasilanie zapewnia, oczywiście, sieć elektryczna 230 V lub zasilacz samochodowy. Mogą być jednak zasilane także gazem typu propan-butan. To pozwala zapewnić chłodzenie w niemal każdych warunkach oraz osiągnąć oszczędność energii akumulatora. Są jednak droższe i cięższe niż lodówki z ogniwem Peltiera. Dlatego polecamy je przede wszystkim zapalonym miłośnikom kempingów, dla których niezależność jest najważniejszą kwestią.

Mobilne chłodzenie

Lodówki turystyczne wyposażone są w dwa rodzaje zasilania – sieciowe 230 V oraz 12 V, wykorzystujące instalację auta. (Fot. Adler)

Użytkowanie lodówek turystycznych

Jest kilka ważnych cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając lodówkę turystyczną. Przede wszystkim jest to pojemność, którą należy dopasować do wymagań użytkownika. Jeśli lodówka służy głównie w czasie podróży, a na kwaterach korzystamy z zainstalowanych tam urządzeń, nie jest potrzebna duża pojemność. Największe lodówki to rozwiązania przede wszystkim do kamperów, czyli tam, gdzie musimy być w pełni niezależni. Większość typowych lodówek turystycznych jest otwierana od góry, co w porównaniu do modeli tradycyjnych utrudnia nieco dostęp do przechowywanych produktów, jednak taka konstrukcja lepiej sprawdza się w podróży. Lodówka powinna być wyposażona w wygodne uchwyty, które ułatwią jej przenoszenie. Mogą one być wyciągane – podobne do tych stosowanych w walizkach podróżnych (składany uchwyt z blokadą) lub przyjmować kształt przypominający pałąk (rozwiązanie podobne do stosowanego w niektórych radioodbiornikach czy radioodtwarzaczach). Przydatnym dodatkiem, dostępnym w niektórych modelach, są kółka transportowe, które powinny być solidne, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Również one, podobnie jak uchwyt, przyczyniają się do łatwiejszego przemieszczania, zwłaszcza już wypełnionej, lodówki. Pokrywa urządzenia może być zamocowana na zawiasach, co ułatwia otwieranie i korzystanie z niego. Lodówki turystyczne, przede wszystkim ze względu na swoją mobilność, zwykle nie są zbyt pojemne. Mogą mieć np. 24 l lub 32 l oraz możliwość schłodzenia do temperatury nawet o 20 °C niższej od temperatury otoczenia. Zwykle jednak takie parametry wystarczają i sprzyjają wykorzystaniu tego typu modeli w plenerze. Jeśli chcemy lodówkę wygodnie przewozić na tylnym siedzeniu, warto wybrać model z zapięciem do pasów bezpieczeństwa. Niektóre modele są również wyposażone w specjalne tryby zwiększające szybkość chłodzenia lub tryb eko, który oszczędza energię. Oprócz pojemności wewnętrznej powinniśmy zwrócić uwagę także na wymiary zewnętrzne. Wbrew pozorom lodówki turystyczne nawet w bagażniku rodzinnego kombi zajmą całkiem sporo miejsca, dlatego warto wybrać rozmiar dopasowany od auta.

Mobilne chłodzenie

RAVANSON CS-24S Super; MPM MPM-28-CBM-08YA; ELDOM TL100N Frosty

Funkcje w lodówkach

Na uwagę zasługują także kształty lodówek turystycznych. Te równie bogato mienią się zarówno kolorami, jak i wzorami. Tradycyjne modele w kształcie prostopadłościanu mogą być stylizowane w różnoraki sposób. Lodówka wykonana w formie pojemnika na lunch czy walizki podróżnej to tylko propozycje. Ciekawym rozwiązaniem jest np. lodówka turystyczna z radiem. Niektóre bardziej zaawansowane lodówki są również wyposażone w wyświetlacz i panel sterujący. Znajdziemy je przede wszystkim w modelach sprężarkowych. Pozwalają one na łatwą kontrolę temperatury i wybór trybu pracy. Urządzenia mogą być również wyposażone w funkcję monitorowania stanu akumulatora. Dzięki temu mamy pewność, że nie uszkodzą akumulatora auta. W praktyce lodówki turystyczne mogą mieć wiele różnych dodatków, zależnych od modelu. Dostępne są urządzenia z oddzielnymi strefami chłodzącymi, co ułatwia dzielnie produktów, czy z uchwytami na kubki lub otwieraczem do butelek. W upalne letnie dni z pewnością docenimy także obecność kostkarki.

Oczywiście, kolejnym z trendów jest wprowadzanie do lodówek rozwiązań smart. Przykładem tego jest zastosowanie modułu Bluetooth. Służy on do komunikacji ze smartfonem lub tabletem. Jak nietrudno się domyślić, przy pomocy aplikacji można sterować ustawieniami lodówki, np. kontrolować temperaturę. Oczywiście, Bluetooth może być wykorzystywany także w innym celu. Jeśli lodówka jest wyposażona w głośniki, to możemy bezprzewodowo odtwarzać muzykę. Urządzenie jest więc w stanie zapewnić nie tylko chłodne napoje, ale i dobre brzmienie, czyli wszystko, co niezbędne do idealnej imprezy w plenerze. Dla osób ceniących sobie niezależność lub po prostu przezornych ciekawym wyborem może być lodówka z możliwością podłączenia zewnętrznej baterii. Pozwoli ona na schłodzenie produktów tam, gdzie nie ma dostępu do zasilania sieciowego, a chcemy oszczędzić akumulator auta. Bateria może być wyposażona w porty USB, znajdziemy je także w niektórych lodówkach. Oczywiście, można je wykorzystać do zasilania posiadanych urządzeń mobilnych.

Chłodzi i podgrzewa – Ravanson CS-28S Super

Dzięki funkcji chłodzenia oraz grzania lodówka turystyczna Ravanson CS-28S Super sprawdzi się w różnorakich warunkach. Atutem jest pojemność wynosząca 28 l. Pozwala to na przechowanie dużej ilości produktów. Wygodny transport i przenoszenie lodówki wraz z zawartością umożliwiają uchwyt oraz kółka. Sprzęt wyposażono w możliwość chłodzenia do 20 – 23 °C poniżej temperatury otoczenia. W trybie grzania zawartość można podgrzać do temperatury ok. 55 °C (tolerancja 10 °C). Pianka poliuretanowa zapewnia doskonałą izolację przechowywanych produktów. Urządzenie może być zasilane zarówno z sieci elektrycznej, jak i instalacji auta. 

Chłodzi i podgrzewa

Kompaktowa i stylowa – Adler AD 8084

Minilodówka Adler AD 8084 jest idealna do użytku w domu i samochodzie. Pomoże schłodzić napoje oraz utrzymać temperaturę dania. Wykonana z trwałych materiałów i wykorzystująca ogniwo Peltiera w systemie chłodzenia przenośna lodówka to dobre rozwiązanie podczas podróży i wakacji. To urządzenie idealne do przechowywania przekąsek, a także kosmetyków czy leków. Pojemność 4 l sprawia, że znajdzie się w niej miejsce na różnych rozmiarów puszki, butelki, słoiczki oraz pojemniki z jedzeniem. Półeczka oraz minikoszyk na drzwiach ułatwią z kolei organizację mniejszych produktów. Ciekawą funkcją lodówki jest możliwość chłodzenia i grzania w jednym urządzeniu. Dzięki aluminiowym elementom komory chłód i ciepło docierają do wszystkich produktów wewnątrz lodówki. Temperatura chłodzenia to około 18 – 22 °C poniżej temperatury otoczenia, a temperatura grzania powyżej 18 – 22 °C. W ten sposób schłodzimy wodę mineralną, napoje gazowane, warzywa i desery, przechowamy wędliny i nabiał. Z kolei opcja grzania pomoże utrzymać temperaturę lub podgrzać posiłek.

Kompaktowa i stylowa
2023-05-18
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket